salomen 33
22.12.15,21:55
Dobrý.Viete mi prosím niekto poradiť.Bývam v paneláku na vrchnom poschodí pod strechou.V záchode cez stupačku mi zateká.Opakovane nahlasované na Stavebné bytové družstvo (ústne).Firma (majiteľ) ktorú ma SBD zazmluvnenú sa stále vyhovára nechce sa mu to riešiť a mám podozrenie že je spichnutý aj z technickým pracovníkom na SBD. Trvá to už mesiac čo sa nekoná náprava.Vlhne to a začína plesnivieť.Otázka znie ako postupovať.Treba dať oficálne žiadosť na papier?Sú nejaké lehoty na riešenie problému.Prípadne ako postupovať?

Ďakujem za odpovede.
buchač
22.12.15,21:03
Hm...
Sorry...ja viem, že nie každý pozná problematiku, ALE otázka (pri všetkej úcte) znie úplne inak:

"Si Ty vlastne svojprávny ???"
salomen 33
22.12.15,21:09
Skús namiesto tých tvojích hádaniek napísať hneď v prvom komente v čom je problém.Lebo mne ako nesvojprávny pripadáš skor ty.
bodliak
22.12.15,21:42
samozrejme ze pisomne, co vahas ?
korela
22.12.15,22:04
Každú žiadosť vždy iba písomne, aby bol doklad o.i. Oni sa tiež musia o niečo oprieť, na základe čoho majú objednať opravu?
buchač
23.12.15,06:55
salomen 33 (Včera 23:09) Skús namiesto tých tvojích hádaniek napísať hneď v prvom komente v čom je problém.Lebo mne ako nesvojprávny pripadáš skor ty.
===========================

1. To nie sú hádanky.
2. To sú odpovede koncipované tak, aby sa AJ ZADÁVATEĽ zamyslel sán nad sebou a porozmýšľal, kde urobil chybu.
3. Odpovedali za mňa iní...ALE zopakujem :

Takéto nahlasovačky majú svoje postupy a dejú sa ZÁSADNE PÍSOMNE.

4. Hm...nemyslím si, že by som bol nesvojprávny, ba dokonca ani "iný" (aj mama mi vravela)...;)
misoft
23.12.15,08:35
Uveď aj niekoľko základných faktov. Byt je v tvojom OV? Strecha je spoločný majetok, platíte pravidelne do fondu opráv a údržby. Takže žiadosti podávať oficiálne písomne (a doporučene, aby sa nevyhovárali, že nič nedostali).
A potom je niekoľko možností:
A) Odstrániť na vlastné náklady a dať si to PREPLATIŤ od SBD spätne!
B) Neustále urgovať opravy. SBD je povinné (ako správca vášho majetku) to riešiť. To, že firma, ktorú ONI vybrali, nepracuje, vás nemá čo zaujímať. Ak SBD NIE JE schopné toto riešiť a postaví sa k problému liknavo - podať žalobu na SBD pre tr. čin zanedbania povinností pri správe cudzieho majetku. Následne s nim ukončiť zmluvu o správe majetku, založiť si svoje vlastné spoločenstvo vlastníkov bytov, alebo vybrať iného správcu.
Žaloba na SBD - síce beh na dlhú trať, ale aspoň ich nakopne k niečomu, ak sa začnú vyčísľovať všetky škody, ktoré oni svojou nečinnosťou spôsobili a začnú sa od nich vymáhať škody i s úrokmi. Okrem toho - až toto sa rozšíri po meste, že toto SBD nie je schopné, príde i na ďalšie pokračovanie - možno i ostatní si uvedomia a družstvo príde o svojich klientov = zánik družstva.
Chobot
23.12.15,11:31
Zatekanie strechy môže byť komplikovanejší problém, než sa zdá. Nie vždy je jednoduché problém zatekania odstrániť nejakým zaplátaním strechy. U nás tiež bol tento problém, strecha sa plátala a plátala. Problém pretrvával aj niekoľko rokov, vlastníci bytov na horných poschodiach sa pravidelne po každom väčšom daždi sťažovali.

Nakoniec sa zistilo, že krytina (bol to nejaký strešn fatrafol) časom a pôsobením UV žiarenia zdegradovala a mala v sebe mikrotrhliny, cez ktoré zatekalo. Taktiež zatekalo pri silnejšom vetre (strecha je členitá a tam, kde bola guma vytiahnutá na vedľajšiu stenu, tak dážď sa dostal aj nad tú gumu).

Odstrániť problém so zatekaním sa podarilo až pri kompletnej výmene strešnej izolácie a zaizolovaní aj tých zvislých konštrukcií, ktoré nadväzovali na nižšie položené časti strechy.

Takže na to, aby sa to odstránilo, treba najprv identifikovať, kde je problém. U strechy je to ťažšie, lebo zatekať môže na jednom mieste, ale voda sa popri paneloch dostane do interiéru niekde úplne inde. Takže je ťažké nájsť miesto, kde voda preniká pod izoláciu.

V každom prípade po tvojej sťažnosti by správca mal poslať najakého strechára na strechu, aby urobil obhliadku a analýzu. Treba na tom trvať. Potom podľa výsledku sa dá niečo urobiť - buď opraviť strechu lokálne, alebo ju vymeniť celú.
salomen 33
23.12.15,16:27
Byt je v OV.Je to starodávna stupačka z ešte Azbestovou odpadovou rúrou voda a vzduchotechnika.Pokus o nápravu tu bol zasilikonovali potenciálne praskliny na streche.Kedže tam občas cítiť chlor alebo rozne iné pachy začínam mať podozrenie na tú odpadovú rúru kedže zapatlanie strechy nepomohlo.To spravili ale ďalší krok opravy sa už nekonal.
lapejko
25.12.15,10:47
Treba vyjsť na strechu, nájsť liatinovú odvetrávaciu rúru, ktorá je Tvoja a odfotiť detaily napojenia na strešnú krytinu, foto posunúť SBD, prípadne aj tu.