Tomáš Ďurnek
23.12.15,23:41
Dobrý deň,
podpísal som zmluvu o budúcej zmluve vo veci kúpy nehnuteĺnosti. Riadna zmluva ešte nebola podpísaná, ale zistil som, že dom, ktorý mám kúpiť je v havarijnom stave(voda+odpad) a o tomto stave ma predavajúci zavádzal a tajil. Ide pritom o poruchy, ktoré sa nedali zistiť pri prehliadke domu, ale vyšli najavo až pri jeho používaní (predtým bol rok neobývaný). Je možné na základe týchto skutočností odstúpiť od zmluvy?
Ďakujem
buchač
24.12.15,04:32
Odstúpenie od zmluvy, buď zo zákona alebo na základe dojednania účastníkov (§ 48 odst. 1 OZ) nemôže byť v porušením zmluvnej povinnosti.
Preto strana, ktorá jednostranným úkonom platne od zmluvy odstúpila, neporušila žiadnu zmluvnú povinnosť, ale vykonala len právo, ktoré jej podľa zmluvy prináleží.

----------------------------------------------------
§ 40

(1) Ak právny úkon nebol urobený vo forme, ktorú vyžaduje zákon alebo dohoda účastníkov, je neplatný.

(2) Písomne uzavretá dohoda sa môže zmeniť alebo zrušiť iba písomne.
----------------------------------------------------

§ 48

(1) Od zmluvy môže účastník odstúpiť, len ak je to v tomto alebo v inom zákone ustanovené alebo účastníkmi dohodnuté.

(2) Odstúpením od zmluvy sa zmluva od začiatku zrušuje, ak nie je právnym predpisom ustanovené alebo účastníkmi dohodnuté inak.
http://www.zakonypreludi.sk/zz/1964-40
Tomáš Ďurnek
24.12.15,06:36
Ďakujem, ale ešte sa chcem spýtať:
na dom som zaplatil zálohu, predpokladám, že keď od zmluvy odstúpim, záloha sa mi nevráti, mení sa na tom niečo, ak zoberiem do úvahy stav domu a fakt, že mi ho majiteľ zatajil a deklaroval úplne iný, lepší, stav domu? Môžem teda povedať, že dom nekupujem, od zmluvy odstupujem a zálohu mi vráťte lebo ste prehlasovali iný stav domu ako je v skutočnosti a za týchto podmienok som zmluvu nepodpisoval?
Ďakujem
buchač
24.12.15,06:41
Môžeš sa dožadovať vrátenia zálohy...a kľudne aj na súde.
Dôvody sú jasné a nespochybiteľné...ale je potrebné ich aj dokázať.
Mária27
24.12.15,10:33
Zákon dáva právo odstúpiť od zmluvy podľa § 597, ak vada predanej veci vyjde najavo dodatočne a zároveň platí, že predávajúci na túto vadu neupozornil.

V prvom odseku ide o prápad, že vada v čase predaja objektívne existovala, aj ked predávajúci o nej nevedel. Dôležité je, že vada vyšla najavo dodatočne ty si to nevedel v čase uzavretia zmluvy. Máš právo žiadať zľavu (a dať si to opraviť), alebo - ak je pre teba vec neupotrebiteľnou - od zmluvy jednostranne odstúpiť. Je na predávajúcom, aby dokázal, že tá vada v čase predaja neexistovala (teda asi ani u susedov a pod.).

Podľa druhého odseku nemusí byť vec neupotrebiteľnou, ale ak si chcel byt vyslovene suchý bez závadných častí a on ťa ubezpečil, že taký je, alebo ak ti tvrdil, že nehnuteľnosť nemá žiadne vady, toto nebolo pravdivé, máš právo od zmluvy odstúpiť.


§ 597

(1) Ak dodatočne vyjde najavo vada, na ktorú predávajúci kupujúceho neupozornil, má kupujúci právo na primeranú zľavu z dojednanej ceny zodpovedajúcu povahe a rozsahu vady; ak ide o vadu, ktorá robí vec neupotrebiteľnou, má tiež právo od zmluvy odstúpiť.
(2) Právo odstúpiť od zmluvy má kupujúci aj vtedy, ak ho predávajúci ubezpečil, že vec má určité vlastnosti, najmä vlastnosti vymienené kupujúcim, alebo že nemá žiadne vady, a toto ubezpečenie sa ukáže nepravdivým.


Podľa § 498 obč. zákonníka "Na to, čo dal pred uzavretím zmluvy niektorý účastník, hľadí sa ako na preddavok."

Ak ste si to vyslovene dohodli ako preddavok, ten by vošiel pri kúpe do kúpnej ceny, inak ho treba vrátiť (bezdôvodné obohatenie).