seraffinka
27.12.15,20:09
Vlastním byt v podielovom vlastníctve a prenájom začína 30.12.2015. Sú to 2 dni do konca roka. Pokiaľ 500€ je oslobodený príjem. Musím si podať DP alebo mi to môže podať môj zamestnávateľ. Som na RD.
avalik
27.12.15,19:15
Príklad č. 3: Daňovník mal v roku 2015 okrem príjmov zo závislej činnosti vo výške 5 000 eur aj príjmy z prenájmu nehnuteľností podľa § 6 ods. 3 zákona o dani z príjmov vo výške 400 eur.

V uvedenom prípade si daňovník môže uplatniť oslobodenie od dane v sume 500 eur, t.j. po jej odpočítaní nemá žiadny zdaniteľný príjem z prenájmu. V takomto prípade môže daňovník požiadať zamestnávateľa o vykonanie ročného zúčtovania príjmov zo závislej činnosti a nie je povinný podať daňové priznanie.

https://www.financnasprava.sk/sk/obcania/zivotn/prenajom-nehnutelnosti-situaci
seraffinka
27.12.15,20:14
To znamená, že nemusím zamestnávateľovi zdokladovať a informovať o výške príjmu za prenájom. Stačí ak mi vyplní DP typu A, kde budú len príjmy zo závislej činnosti ?
avalik
27.12.15,20:21
Nie, zamestnavatel ti DP nebude vyplnat a podavat ... zamestnavatel ti vykona rocne zuctovanie dane ak ho o to poziadas na predpisanom tlacive ... tlacivo ti poskytne zamestnavatel alebo ho najdes na stranke financnej spravy
seraffinka
28.12.15,13:39
Nerozumiem. Doteraz mi vždy vyplnal DP zamestnavatel. A teraz ked budem mať za posledne dva dni v roku prijem z prenajmu, musim to uviesť do DP alebo nemusim, kedze prijem do 500€ je oslobodeny.
karakul
28.12.15,13:53
doteraz... doteraz ti vyplnal, lebo doteraz si neprenajímala... odteraz prenajimas budes ty vyplnat...
seraffinka
28.12.15,14:01
Cize aj ked za tie 2 dni budem mat prijem napr. 14€, musim ten prijem uviest v DP typu B, ak dobre uvazujem.
avalik
28.12.15,14:08
Nie uvadzas tam len rozdiel medzi prijmom a 500 eur ... citaj tlacivo DP FO B, poucenie k nemu a aj moju odpoved vyssie... ak si mala v roku 2015 prijem od zamestnavatela, mozes ho poziadat o vykonanie rocneho zuctovania dane, v pripade, ze prijem z prenajmu bol do 500 eur. Ak ti v minulosti robil zamestnavatel DP a nie rocne zuctovanie, tak to bola jeho aktivita - ak si poziadala o rocne zuctovanie, mal povinnost ho vykonat a nie vypisat DP.
Kvaka
28.12.15,14:10
Ak za tie dva dni prenájmu nedostaneš viac ako 500€, nebudeš z tohoto dôvodu musieť podávať daňové priznanie. Doteraz, ak si mala príjem len zo závislej činnosti, zamestnávateľ ti na požiadanie robil ročné zúčtovanie dane.
seraffinka
28.12.15,14:22
Ano, zamestnavatel mi vzdy robil rocne zuctovanie, len za r. 2015 som bola 6 mesiacov na materskej a zvysok rodicovska.