dee_d_lady
27.12.15,23:36
Na prepočet faktúry za tovar v cudzej mene sa má použiť referenčný výmenný kurz v deň predchádzajúci dňu uskutočnenia účtovného prípadu.

Aký dátum uskutočnenia účtovného prípadu sa má použiť, ak bola platba realizovaná vopred na účet, tovar aj s faktúrou (dátum vystavenia faktúry 20.11.) prišli spolu o mesiac neskôr -
1) dátum dodania tovaru 15.12. (kurz k 14.12.) alebo
2) dátum odoslanej platby 11.11. (kurz k 10.11.)?

Podľa §2 postupov účtovania
Dňom uskutočnenia účtovného prípadu je deň splnenia dodávky, platby záväzku, inkasa pohľadávky, započítania pohľadávky, postúpenia pohľadávky, prevzatia dlhu, poskytnutia a prijatia preddavku, úhrady úveru alebo pôžičky poskytnutím nového úveru alebo pôžičky, zistenia manka na majetku a záväzkoch, schodku, prebytku majetku, škody na majetku, vkladu do obchodnej spoločnosti a družstva, pohybu majetku vo vnútri účtovnej jednotky a deň zistenia ďalších skutočností vyplývajúcich z osobitných predpisov alebo z vnútorných podmienok účtovnej jednotky, ktoré sú predmetom účtovníctva a ktoré v účtovnej jednotke nastali a účtovná jednotka má k dispozícii potrebné podklady, ktoré dokumentujú tieto skutočnosti.

Ďakujem za názory
kn-alka
28.12.15,05:39
JÚ, PÚ ?
dee_d_lady
28.12.15,09:36
PÚ, ďakujem.
pisty01
28.12.15,19:44
V uctovnictve ak bol poskytnuty preddavok ide sa kurzom preddavku, ak vznikol nedoplatok (teda preddavok bol nizsi ako ostra faktura) prepocita sa novym kurzom len vzniknuty rozdiel (zakon o uctovnictve §24 ods 6 (http://www.zakonypreludi.sk/zz/2002-431#p24)). DPH sa riadi vlastnym zakonom §26 zakona o DPH (http://www.zakonypreludi.sk/zz/2004-222#p26)
dee_d_lady
30.12.15,20:58
Bude to platiť aj keď ide o faktúru z tretej krajiny a táto faktúra neobsahuje žiadnu zmienku o poskytnutom preddavku? (Preddavok bol platený na základe proforma faktúry a nevznikol žiaden preplatok alebo nedoplatok.) Podľa toho, čo som sa dočítala na porade, mal by vzniknúť kurzový rozdiel. Radili došlú faktúru účtovať buď k dátumu dodaniu tovaru alebo k dátumu poskytnutia preddavku. Preddavok účtujem podľa bankového vypisu len v eurách, lebo odišiel z eurového účtu.
pisty01
31.12.15,06:32
dee_d_lady
01.01.16,18:20
Ako účtovný začiatočník ďakujem za upresnenie :) Ešte by ma zaujímalo v prípade účtovania preddavku na DHM na 052 - s akým kurzom spraviť zúčtovanie preddavku a prijatú faktúru?
pisty01
02.01.16,14:22
takym istym ako pre 314
dee_d_lady
26.06.18,06:49
Vraciam sa po čase k tejto téme, lebo by ma zajímalo, ako to je v prípade, že sme zálohovú platbu posielali v dvoch častiach?
1. časť zálohy na DHM v cudzej mene sme posielali v decembri
2. časť zálohy na DHM v cudzej mene sme posielali vo februári.
Faktúra bola vystavená s aprílovým dátumom.
Zúčtovanie preddavku a faktúry 321/052 mám spraviť zvlášť pre každú zálohu a práve s kurzom danej zálohy, takže mi nevznikne kurzový rozdiel alebo idem iba kurzom prvej zálohy (a vznikne kurz. rozdiel pri zúčtovaní 2. časti zálohy)?
pisty01
26.06.18,09:11
Ak bol preddavok v 100% výške a teda nie je treba nič doplácať, finálnu (vyúčtovaciu) faktúru by som zaúčtoval tak, aby nevznikal žiaden kurzový rozdiel.
dee_d_lady
28.06.18,13:43
Ďakujem. Áno, preddavok bol v 100% výške ale zaplatený bol v dvoch platbách (pred vystavením faktúry).