maped
28.12.15,09:23
Poprosím o poradenie. Robím mzdu v sro. Do 31.12.2015 mám vedeného konateľa sro ako zamestnanca na uzatvorenú pracovnú zmluvu. Od 1.1.2016 sa rozhodol, že bude bezodplatne vykonávať funkciu konateľa spoločnosti, čiže idem mu zaslať odhlášku na SP, ZP. Má riadne uzatvorenú pracovnú zmluvu-vzťah zamestnávateľ a zamestnanec. Predložil mi spracované zmluvy o výkone funkcie konateľa a zmluvu o výkone funkcie spoločníka, zápisnicu z VH kde sa hovorí, že predmetom zmluvy je záväzok konateľa (spoločníka) vykonávať od 1.1.2016 bezodplatne funkciu.
Tieto zmluvy a zápis z VH sú dokladom toho, že ukončuje vzťah zamestnanca? Musíme spísať ukončenie pracovnej zmluvy ak pracovná zmluva existuje? Prosím o poradenie či aj na základe týchto dokladov treba pracovnú zmluvu ukončiť a akou formou, či dohodou alebo akým spôsobom. Ďakujem veľmi pekne za poradenia.
Tweety
28.12.15,08:38
AJ v roku 2016 môže byť zamestnancom a zároveň aj spoločníkom a konateľom(bez odmeny)
Ak by chcel ukončiť PZ, treba postupovať podľa ZP.
maped
28.12.15,08:40
no nechce už poberať mzdu, nakoľko sa stal aj starobným dôchodcom. V tomto prípade ako postupovať? Ďakujem
Tweety
28.12.15,08:45
tak, ako u iných zamestnancov pri skončení PP, buď dohodou, výpoveďou.. ako som už napísala podľa §ZP
KEJKA
28.12.15,08:51
uzavrite dohodu o ukončení PP a odhláste ho.
maped
28.12.15,08:53
Ďakujem veľmi pekne. Kejka nemáš prosím vzor?
KEJKA
28.12.15,09:13
stačí 1 veta
maped
28.12.15,09:51
Kejka je tu prosím povinnosť mu vyplatiť odchodné v sume jedného priemerného zárobku? Alebo nemusíme vyplácať? Nechcel by už zrejme zvyšovať odvody. Ďakujem pekne!
avalik
28.12.15,10:29
Pozri § 76a ... je tam slovo "patri"
maped
28.12.15,10:53
ďakujem, čiže treba mu vyplatiť odchodné.Tak?
Tweety
28.12.15,10:53
ak splnil zákonnú podmienku, tak áno
maped
28.12.15,10:56
preddtým pracoval v inej firme, presiel v r.2012 pod svoju sro-kde bol zamestnaný na TPP a tu aj dovŕšil dôchodkový vek. Čiže v sro mu vyplácame odchodné?
Tweety
28.12.15,10:59
čítala si ten §? vyplatí firma, z ktorej odchádza do dôchodku a splnil zákonné podmienky.
§ 76a
Odchodné
Na začiatok

(1) Zamestnancovi patrí pri prvom skončení pracovného pomeru po vzniku nároku na starobný dôchodok alebo invalidný dôchodok, ak pokles schopnosti vykonávať zárobkovú činnosť je viac ako 70 %, odchodné najmenej v sume jeho priemerného mesačného zárobku, ak požiada o poskytnutie uvedeného dôchodku pred skončením pracovného pomeru alebo do desiatich pracovných dní po jeho skončení.

(2) Zamestnancovi patrí pri skončení pracovného pomeru odchodné najmenej v sume jeho priemerného mesačného zárobku, ak mu bol priznaný predčasný starobný dôchodok na základe žiadosti podanej pred skončením pracovného pomeru alebo do desiatich dní po jeho skončení.

(3) Odchodné zamestnancovi patrí len od jedného zamestnávateľa.
maped
28.12.15,11:11
tweety prosím ťa ja to nechápem. Pred tým pracoval v inej firme -ta nepracoval iba u jedného. Tak odchodné nemusím vyplácať? Ďakujem
avalik
28.12.15,11:22
povinnost vyplatit odchodne ma ta firma, u ktorej boli splnene zakonne podmienky
IvetaH
28.12.15,14:02
Možno by mohlo byť ukončenie dohodou na žiadosť zamestnanca a potom by odchodné podľa mňa nemuselo byť.
avalik
28.12.15,14:07
v paragrafe o odchodnom sa neskuma dovod skoncenia PP - skumaju sa len skutocnosti tam uvedene - ak su splnene zamestnavatel musi vyplatit odchodne, lebo je tam uvedene slovo "patri"
Tweety
28.12.15,14:07
Nesúhlasím s Ivetou.
maped
28.12.15,14:08
Ďakujem. Pozerala som dohody o skončení PP ale vždy tam je zamestnávateľ a zamestnanec sa dohodli. Nemáš prosím vzor na žiadosť zamestnanca? Resp. ako to napísať? Ešte raz ďakujem!
avalik
28.12.15,14:19
Maped, dohoda je dohoda ... nie ziadost a schvalenie ... dohodu jedna zmluvna strana navrhne a druha s nou moze suhlssit alebo nie, ale aj tak to nebude mat vplyv na povinnost zamestnavatela vyplatit odchodne ak su splnene zakonne naroky zamestnanca! ... ale rob ako chces, pokuta z inspektoratu prace je urcite vyssia ako odvody z odchodneho.