ambroz.praca
29.12.15,10:17
Dobrý deň,
Som povinný odovzdať dcéru (podľa súdneho rozhodnitia) ex-manželke, ktorá je v tej dobe hospitalizovaná v nemocnici? Komu mám dieťa odovzdať?
Radšej by som si dcéru nechal u seba ako ju dával k starým rodičom, alebo ex-manželkinumu partnerovi. Ale s tým určite ex nebude súhlasiť.
Stači ak ona dá niekomu splnomocnenie? Budem povinny dieťa v takomto prípade odovzdať?

Ďakukem
Terezia13
29.12.15,09:48
to tu nevyriešiš, záleží na bývalej manželke, či bude trvať na odovzdaní dieťaťa, je to predsa matka vášho dieťaťa a určite aj čaká, že ju príde pozrieť aj do nemocnici
Erzebeth
29.12.15,21:03
V súdnom rozhodnutí máš uvedené, komu máš dieťa odovzdať. Navštív s dieťaťom ex-manželku v nemocnici
misomiso
29.12.15,21:09
Nemyslim si, ze by sudne rozodnutie mohlo pokryt vsetky situacie, ktore mozu nastat. Po prve, matka sa moze teoreticky ocitnut v nemocnici aj v bezvedomi. Po druhe, na mnohe oddelenia je zakaz vstupu detom. Nemyslim sim ze by mal zodpovedny otec doviest dieta pred nemocnicu a nechat ho tam.
Chobot
29.12.15,21:39
To fakt sa tu majú riešiť takéto otázky? Nemajú ľudia telefón, aby zavolali svojmu ex-partnerovi a dohodli sa na riešení v takejto neštandardnej situácii?

ZA chvíľu tu budeme radiť aj na také otázky, či si má niekto vymeniť zašpinené slipy, alebo má počkať do večera.....

Ambroz - však zavolaj ex-manželke, alebo ak je v bezvedomí, tak jej rodičom a dohodnite sa. My to za teba neurobíme. Alebo akú inú radu od nás čakáš? Že si môžeš nechať dieťa (inak ani nevieme, či má 2 roky alebo 15 rokov...) u seba?
Dáša_
30.12.15,04:28
právo nevyrieši problém rodiny. Nech právo hovorí čokoľvek, vždy to budú musieť byť nakoniec ľudia, čo sa dohodnú. Bez ohľadu na to, čo sa kedy medzi nimi stalo.
ambroz.praca
30.12.15,06:17
Ja som sa len slušne spýtal čo hovorí zákon o rodine. Predsa musí byť stanovené kto z rodinných príslušníkov je "povinný" sa o maloleté dieťa postarať, ak sa nedokáže o dieťa postarať jeho zákonný zástupca.
Dohoda je nereálna, preto sa pýta čo hovorí zákon.
Dieťa má 4 roky.
buchač
30.12.15,06:52
ambroz.praca (Dnes 08:17) Ja som sa len slušne spýtal čo hovorí zákon o rodine. Predsa musí byť stanovené kto z rodinných príslušníkov je "povinný" sa o maloleté dieťa postarať, ak sa nedokáže o dieťa postarať jeho zákonný zástupca.
Dohoda je nereálna, preto sa pýta čo hovorí zákon.
Dieťa má 4 roky.
Aj keby bol partner ex manželom, tak si Ty v prvom poradí.
Ak len priateľ...škoda reči-nemá nárok.

Podľa mňa si v tomto prípade zákonný zástupca Ty....a nie iba podľa mňa, lebo zákon vraví :

"Zákonnými zástupcami sú aj po rozvode obaja rodičia."
https://www.google.sk/search?client=opera&q=z%C3%A1konn%C3%BD+z%C3%A1stupca+die%C5%A5a%C5%A5 a+po+rozvode&sourceid=opera&ie=utf-8&oe=utf-8&channel=suggest&gws_rd=ssl
misomiso
30.12.15,14:06
On nielen ze moze, ale aj musi nechat dieta u seba, Stale je rodic a je zan zodpovedny. Nejaky priatel ex-manzelky nie je s dietatom v ziadnom, ani pravnom vztahu
Mária27
30.12.15,16:55
Zákon o rodine č. 36/2005
§ 28
(1) Súčasťou rodičovských práv a povinností sú najmä
a) sústavná a dôsledná starostlivosť o výchovu, zdravie, výživu a všestranný vývoj maloletého dieťaťa,
b) zastupovanie maloletého dieťaťa,
c) správa majetku maloletého dieťaťa.
(2) Rodičovské práva a povinnosti majú obaja rodičia. Pri ich výkone sú povinní chrániť záujmy maloletého dieťaťa.
(3) Rodičovské práva a povinnosti vykonáva jeden z rodičov, ak druhý z rodičov nežije, je neznámy alebo ak nemá spôsobilosť na právne úkony v plnom rozsahu. Platí to aj v prípade, ak jeden z rodičov bol pozbavený rodičovských práv a povinností, ak mu bol výkon jeho rodičovských práv a povinností obmedzený alebo pozastavený.

§ 30 (1) Rozhodujúcu úlohu vo výchove dieťaťa majú rodičia. .. (2) Na výchove dieťaťa sa podieľa aj manžel, ktorý nie je rodičom dieťaťa, ak žije s rodičom dieťaťa v domácnosti.Máš nielen právo ale aj povinnosť starať sa o svoje dieťa, keďže exmanželka dočasne nemôže. Rodičovských práv a povinností si pozbavený nebol, nemal si obmedzený styk, ani nebol upravený styk iných osôb blízkych podľa § 25.

Ak by mala exmanželka nového manžela, ktorý by s ňou žil v spoločnej domácnosti, ten by mal povinnosť o dieťa sa starať v aj zmysle § 18 aj § 30.