tvojekuriatko
29.12.15,19:57
Dobrý deň,
chystám sa spustiť eshop, kde budem predávať hand-made bižutériu (náušnice prevažne). Pred časom som na živnostenskom bol... pýtal som sa, čo na to treba. Poradili mi:
"Výroba bižutérie a suvenírov" - tak som vysolil 5 € a mám to ako nový predmet živnosti. Na porade som ale čítal (viacerí radili), že treba aj maloobchod.

Je to pravda? Môžem predávať hand-made náušnice bez maloobchodu? Nestačí to, čo už mám?

Teoreticky veľkoobchod ktovieako nepotrebujem, manželka tie náušnice robí, nie je to hlavný zdroj príjmu a zháňame si tie "suroviny" všelikde/všelijako, nie vždy cez originál dodávateľov (často niečo dostaneme od známych atď.).

Nechcem mať zbytočnú cestu na úrad a 5 € dať navyše za predmet živnosti, ktorý možno nepotrebujem. Ako je to naozaj?

A ešte jedna otázočka... keby som ten maloobchod nemusel, čo dávam do popisu do faktúry? Dá sa to "obísť " tak, že tam dám napríklad:
Výroba náušníc "jazmínové srdce" | XYZ €
?

Akože služba, nie produkt. Je to pre naše úrady dostačujúce?

Veľmi ďakujem za pomoc.
avalik
29.12.15,19:03
455/1991 Zb.Zákon o živnostenskom podnikaní (živnostenský zákon)

VÝROBNÉ ŽIVNOSTI

§ 42
Rozsah oprávnenia

(1) Podnikateľ má právo v rámci živnostenského oprávnenia

a) vykonávať súbor nadväzných činností súvisiacich so zabezpečením výroby finálneho produktu,

b) zhotovovať stroje, náradie a prípravky určené na výrobu finálneho produktu,

c) predávať a opravovať výrobky, ak zostane zachovaná povaha živnosti.

(2) Podnikateľ má ďalej právo:

a) nakupovať za účelom ďalšieho predaja a predávať výrobky aj iných výrobcov a príslušenstvo, pokiaľ sú rovnakého druhu ako výrobky vlastnej výroby, alebo v jednotlivých prípadoch sprostredkúvať predaj cudzích výrobkov a príslušenstva,

b) vyrábať a potláčať obaly, etikety a iné pomocné prostriedky umožňujúce predaj výrobkov, ktoré vyrába,

c) prenajímať výrobky vlastnej výroby i výrobky iných výrobcov rovnakého druhu, ako aj príslušenstvo,

d) vykonávať montáž, nastavenie a údržbu výrobkov.

(3) Nákup, predaj, sprostredkovanie predaja a prenájom cudzích výrobkov podľa odseku 2 písm. a) a c) možno vykonávať len v rozsahu, pri ktorom zostane zachovaná povaha výrobnej živnosti.
tvojekuriatko
29.12.15,19:21
Ďakujem za relevantný výpis. Ak som pochopil správne, maloobchod nepotrebujem, lebo tento predmet živnosti mi to umožňuje predávať? Lebo je to výroba a nie je to predaj hotových produktov od niekoho iného?
avalik
29.12.15,19:48
áno - umožňuje pozri ods. 1 písm. c)
a podľa ods. 2 písm a) môžeš predávať aj výrobky od iných výrobcov
tvojekuriatko
29.12.15,20:07
Ďakujeem. Takže nemusím špekulovať, proste do faktúry dám názov produktu a budem normálne "eshopovať" ako ostatní, len sa to bude inak volať, však? :) Ďakujem pekne.
avalik
29.12.15,21:18
môžeš aj eshopovať aj predávať vo svojej predajni, či na trhoch ... pokiaľ bude prevažovať predaj tvojich výrobkov