nika.sum
30.12.15,07:19
Od 1.1.2016 novelou Zakona o DPH, konkretne §69 dost.12 pism.F sa doplnaju cinnosti, pri ktorych sa bude uplatnovat tzv.Tuzemske samozdanenie. Presla som celu prilohu cinnosti a nikde som tam nenasla konkretne vymenovane cinnosti ako: autorsky a stavebny dozor, prace architektov, ci geodetov a pod. aj napriek tomu, ze tieto prace suvisia so stavebnictvom. Mam tomu rozumiet tak, ze ked tam nie su konkretne vymenovane, tak pre nich neplati §69 odst.12 pism F, alebo su len skryte pod niektorym kodom? Nedostala sa k Vam nejaka blizsia informacia? Zatial som si len studovala materialy z videoskolenia, ktore musim pozriet a tiez prilohu z vymenovanymi cinnostami, ale tieto cinnosti som nikde nevidela spomenute. Dakujem za odpoved
sushka
01.01.16,16:29
Bližších informácií je nejako málo, Finančná správa v pokyne https://www.financnasprava.sk/_img/pfsedit/Dokumenty_PFS/Profesionalna_zona/Dane/Metodicke_pokyny/Nepriame_dane/2015/2015.12.08_MP_stavebn_prac.pdf
píše, že bude aj bližšie usmernenie od Štatistického úradu, ale nikde nič:(
Konkrétne práce architektov či geodetov a inžinierske činnosti patria podľa klasifikácie CPA do sekcie M (samozdanenie sa týka len činností vymenovaných v sekcii F). Tiež sledujem a čakám, čo prax prinesie...členenie podľa CPA mám- v prílohe v slovenskej verzii, skôr mi príde prehľadnejšia anglická verzia,aj s vysvetlivkami, čo zahŕňa resp. vylučuje ktorý kód (ako prílohu mi ju tu nejde pridať - ale je na stránke štatistického úradu).
Ja som si v tom excelovskom zozname (slovenská verzia)
vyčlenila presne sekcie M a F, pretože sa mi v niektorých faktúrach budú pravdepodobne činnosti prelínať...
kamila60
05.01.16,06:41
V uvedenom zozname z finančnej správy sú uvedené aj činnosti, ktorých sa nebude týkať samozdanenie, sú medzi nimi geodetické, projektové práce (poskytnuté samostatne)...
smachotka
05.01.16,07:02
Chcem sa spýtať keď vystavujete faktúru ktorá sa týka toho samozdanenia dávate tam niekde voľakú vetu ( klauzulu) ?
Tweety
05.01.16,07:05
áno, má tam byť uvedená: § 69 ods. 12 písm. j) zákona o DPH alebo slovne prenos DP
kamila60
05.01.16,07:06
...slovnú informáciu "prenesenie daňovej povinnosti"... je tak napísané v metodickom pokyne finančného riaditeľstva...
smachotka
05.01.16,07:06
Super ĎAKUJEM