matus12341234
30.12.15,13:38
Dobry den

V roku 2002 mi bol uznany plny invalidny dochodok. Mal som vtedy 20 rokov a bol som student.

V tok 2010 mi bol znizeny na 50%, a roku 2012 zvyseny na 70% . Suma mi bola znova prepocitana a kedze som pocas obdobia 2002 - 2012 nepracoval, zaklad na vypocet dochodku mi bol podstatne znizeny. Je takyto postup poistovne spravny?

Za rozhodujuce obdobie poistenia pri vypocte ID sa poklada datum do vzniku invalidity, alebo datum zmeny percenta postihnutia?

Dakujem
veronikasad
30.12.15,15:27
čo rozumieš pod "základ pre výpočet dôchodku"?
matus12341234
30.12.15,21:53
Pod "zakladom pre vypocet dochodku" som myslel vyslednu sumu z ktorej sa pocitaju %.

Neviem sa asi zrozumitelen vyjedrit, tak radsej priklad.

Ked ma osoba uznany plny invalidny dochodok 100% dostane 1.00 * Z
Ked ma ta ista osoba postihnutie 65% dosnete 0.65*Z

pod "zakladom pre vypocet dochodku" myslim to Z
Katy a R
30.12.15,22:09
Stačí si dobre prečítať § 73 , alebo všetko o ID od §70 aspoň. tam je presný postup výpočtu (pri obidvoch typoch) http://www.zakonypreludi.sk/zz/2003-461
Tvoj "základ pre výpočet dôchodku" (to tvoje Z) určite nebol znížený .
ale všetko to máš zdôvodnené a vysvetlené aj v rozhodnutí. ty už máš zohľadnenú dobu až do dôchodkového veku.
ineeedmoney
06.03.16,10:33
neviem co je tazke pochopit na tejto otazke.... Bol uznany, dostal ID, nikde nepracoval, chce si zvysit OMB doplatenim poistneho. Ale aj ked som si dobre sedem krat precital paragrafy od 70 tak mi stale neni jasne preco sa OMB pouzije ten stary, preco sa neda zmenit ked ostatne parametre sa v case menia a zakon to aj tak nezakazuje, dokonca dava moznost doplatenia si. A nechapem ani to ze ked mam 20 tak sa berie 1 rok ked mam 30 tak 5 najlepsich rokov z posledych 10 alebo sa vratim znova do toho obdobia ked uz invalidita vznikla a tam si mozem doplatit. A preco si nemozem doplatit ked druhy si doplatit mozu??? Priznanie ID ma diskriminuje ak to nie je mozne. Ak bol vypocitanay podla stareho tak to je v poriadku, ide sa prepocitat tak by sa malo znova pocitat podla koeficientov ktore platia v case. Tak poznam chlapca na voziku co ma svalovu dystrofiu bude zit este 10 rokov a dostava 300 a poznam jednu hrosicu ktora bude zrat este 40 rokov a dostava 850 lebo si doplatila 18,50 do poistovne za jeden den.
Katy a R
06.03.16,11:32
.... ak sa nájde vhodné obdobie, za ktoré sa môže doplácať, tak tak môže urobiť každý.
to, že si si nedoplatil pred vznikom ID - tak zato už nikto nemôže. možno? aj rodičia toho dystrofika by boli doplatili - lenže neznalosť nikoho neospravedlňuje . viď zák o SP.

tiež sa mi nepáči, ako som si pokazila OMB poistením na konci roka - ale nebudem zato ešte osočovať iných. samozrejme tí, čo toto schválili by si veru aj zaslúžili naložiť!