Jan Hrach
30.12.15,15:20
Neviete mi niekto prosím po lopate, ako debilovi vysvetliť ako mám postupovať pri DPH za 12/2015, ak používam pomerný odpočet DPH? Ako si mám vypočítať koeficient? Zo zákona mi to nie je celkom zrejmé. Bude mať niekto snahu vysvetliť mi to detailnejšie? ĎAKUJEM KRÁSNE ZA KAŽDÚ RADU!!!
KEJKA
30.12.15,17:33
aký koeficient si používal? Z roku 2014?
Je rozdiel koeficient v prípade dodaní oslobodených a neoslobodených - ten sa vypočíta zo sumárnych údajov za celý rok
Iný koeficient je pomerný na základe využívania majetku nielen na služobné účely (auto, NB, PC, mobil apod.) - tam to na konci roka neprepočítavaš, ledaže sa zmenili podmienky vo firme.
Zo zadania nie je jasné, o ktorý koeficient Ti ide.

koeficient 0,56 je zrejme z roku 2014.
A.spočítaš všetky výstupy s DPH prípadne bez DPH ale s nárokom na odpočet
B.všetky výstupy oslobodené od DPH bez nároku na odpočet

koeficient pre rok 2015 = A / (A+B)

C. spočítaš odpočitateľnú DPH za celý rok 2015 a vynásobiš koeficientom. Výsledok je správna výška DPH, ktorú si môžeš odpočítať za rok 2015
D. spočítaš reálne odpočítanú DPH v roku 2015 zo všetkých DP DPH
E. porovnáš C a D, rozdiel uvedieš bud ako plus alebo mínus v DP DPH za december
** ak C-D je kladné číslo, rozdiel je suma DPH, ktorú si môžeš ešte odpočítať
** ak D-C je kladné číslo, rozdiel je suma DPH, ktorú si si odpočítal naviac a treba ju vrátiť.

Tento postup je zjednodušený, lebo do koef. nevchádzajú niektoré dodania, napr príležitostný predaj DM ai.
Jan Hrach
31.12.15,07:05
ide mi o koeficient pri pomernom odpočte DPH. Ja som nastúpil do firmy len v októbri tohto roka, používajú koeficient 0,56
Jan Hrach
31.12.15,08:04
Ďakujem krásne za podrobný opis výpočtu. Všetko dobré v Novom roku, hlavne veľa zdravíčka:-)