miko5
31.12.15,08:59
Ospravedlnujem sa, ak to bude na dlhsie, ale chceli by sme mat v tejto veci jasno.
Ak uzavrie 35 rocny zamestnanec popri sucasnom 40 hod. tyzd. pracovnom pomere este jeden 40 hod. tyzd. prac. pomer (min. 1 pracovny pomer bude home office) s inym zamestnavatelom (rozdielna pracovna napln), ake povinnosti pre zamestnanca vyplyvaju?

Je potrebne informovat sucasneho i/alebo noveho zamestnavatela o dalsom PP v suvislosti s odvodmi prip. z akychkolvek inych dovodov?

Ma zamestnanec narok na 25 dni dovolenky u oboch zamestnavatelov?

O rocne zuctovanie dane a uplatnenie nezdanitelnej ciastky ma poziadat toho zamestnavatela, u kotreho ma vyssi zarobok?

Doplnenie:
Zamestnanec si u 1. zamestnavatela uplatnuje mesacnu nezdanitelnu cast zakladu dane; pri subeznom pracovnom pomere musi poziadat 2. zamestnavatela, aby mu tuto NZCD mesacne neuplatnoval?
KEJKA
31.12.15,08:18
Je potrebne informovat sucasneho i/alebo noveho zamestnavatela o dalsom PP v suvislosti s odvodmi prip. z akychkolvek inych dovodov?........ano

Ma zamestnanec narok na 25 dni dovolenky u oboch zamestnavatelov?.....ano

O rocne zuctovanie dane a uplatnenie nezdanitelnej ciastky ma poziadat toho zamestnavatela, u kotreho ma vyssi zarobok?.................nie, môže požiadať ktoréhokoľvek, resp. toho, u ktorého má podpísané Vyhlásenie.
mzdarka renca
31.12.15,08:48
Kejka, nevidím dôvod na to, aby zam-c informoval zam-ľov o tom, že má aj iný PP, pokiaľ jeho prac. náplň je iná ako prac. náplň u iného zam-ľa a druhý PP nijako neovplyvňuje prácu u prvého zam-ľa. Takže o konkurenčnom charaktere práce nemôže byť ani reči, kuk § 83 ZP.
A o poistnom ani nehovorím. Túto info by jeden zo zam-ľov akože na čo mal? Jedine z dôvodu OP na ZP. Ono by sa to aj tak dorovnalo pri RZZP. Čo sa týka poistného na SP, tak to je vec zam-ca, ak prekročí jeho príjem max. VZ. Zam-c si to rieši sám so SP.

§ 83
Výkon inej zárobkovej činnosti

(1) Zamestnanec môže popri svojom zamestnaní vykonávanom v pracovnom pomere vykonávať inú zárobkovú činnosť, ktorá má k predmetu činnosti zamestnávateľa konkurenčný charakter, len s predchádzajúcim písomným súhlasom zamestnávateľa. Ak sa zamestnávateľ nevyjadrí do 15 dní od doručenia žiadosti zamestnanca, platí, že súhlas udelil.
Pepa
31.12.15,10:04
Vyjadrím sa k SP v súvislosti s max. VZ:
V paragrafe 138 sa píše: Ak poistenec vykonáva viacero činností zamestnanca, poradie povinnosti platiť poistné na nemocenské poistenie, poistné na dôchodkové poistenie a poistné na poistenie v nezamestnanosti pre zamestnanca sa určuje výškou jeho vymeriavacieho základu, pričom sa postupuje od vymeriavacieho základu najvyššieho k vymeriavaciemu základu najnižšiemu. Ak je výška vymeriavacích základov zamestnanca rovnaká, prednostná povinnosť platiť poistné na nemocenské poistenie, poistné na dôchodkové poistenie a poistné na poistenie v nezamestnanosti pre zamestnanca sa viaže na vymeriavací základ dosiahnutý u toho zamestnávateľa, u ktorého poistenie zamestnanca vzniklo skôr.

Ak v zmysle uvedeného zamestnanec preukáže zamestnávateľovi výšku VZ od ďalšieho zamestnávateľa, uplatní sa postup tak ako je uvedené vyššie.
kn-alka
31.12.15,10:10
Voči zamestnávateľom nemáš žiadne povinnosti, ak si však uplatňuješ odpočitateľnú položku na ZP, oznám 1. zamestnávateľovi, že máš druhé zamestnanie, aby neuplatňoval na teba odp.položku na ZP.

Pri druhom zamestnaní však nesmieš podpísať vyhlásenie o uplatnení nezdaniteľnej čiastky dane, tú si môžeš uplatniť len u jedného zamestnávateľa (uplatňuješ si ju u toho prvého, takže u druhého už nemôžeš)

V ročnom zúčtovaní dane sa ti prípadný preplatok vráti. Požiadať môžeš ktoréhokoľvek zamestnávateľa, väčšinou sa žiada u toho, u ktorého si uplatňuješ nezdaniteľnú čiastku. (nie je to však povinnosť), alebo si sám podáš daňové priznanie.
miko5
31.12.15,17:24
k si však uplatňuješ odpočitateľnú položku na ZP, oznám 1. zamestnávateľovi, že máš druhé zamestnanie, aby neuplatňoval na teba odp.položku na ZP.
miko5
31.12.15,17:47
Dakujem vsetkym za odpovede.

Prosim o blizsie vysvetlenie - je pre uvedeneho zamestnanca vyhodne, prip. je povinny uplatnit si OP na ZP a ked oznami 1. zamestnavatelovi, aby neuplatnoval na neho OP na ZP, 2. zamestnavatelovi nemusi oznamovat nic?
RZZP robi zdravotna poistovna automaticky? Ak ano, vysledok mu oznami sama alebo na poziadanie?
avalik
31.12.15,18:31
miko5
01.01.16,13:23
Dakujem za link.