zuzana099999
31.12.15,21:36
Dobry den, prosim o radu. Mame dve deti, starsie bude mat v januari 28mesiacov, mladsie 5mesiacov. Moze otec (SZCO) poberat MD po skonceni MD matky najprv na starsie dieta a nasledne na mladsie? Otec vykonava SZCO od 10/2014, 04/2014-09/2014 poberal podporu na UP a 04/2014 ukoncil TPP, ktory trval min 2r - pocas uvedeneho obdobia nemal medzi zamestnaniami ziaden den bez platenia zdr. poistenia. Ak pocas vykonavania SZCO niekedy meskal s terminom platby poistenia, moze to mat vplyv na narok na MD?
MD mi bola pocitana z DNP(od 01/2012 som DNP)a ak by uznali MD otcovi, automaticky sa musim ist odhlasit v den skoncenia mojej MD z DNP, prihlasim sa na RD a po par dnoch sa odhlasim aj z poberania RP a mozem ostat na RD s mladsim dietatom a nemusim vtedy platit poistne statu, alebo sa mam radsej prihlasit na UP (nezamestnana)? K tomuto este jedna otazka, ak by sme sa rozhodli este pre jedno dieta , ktora z vyssie uvedenych variant je pre mna vhodnejsia, aby som neprisla o MD z DNP za obdobie, kym neotehotniem? V podstate mi vychadza, ze aj pocas RD aj pri evidencii na UP som poistenec statu a tym som oslobodena od platenia poistneho a pri otehotneni by som sa opatovne prihlasila na DNP zacala ho platit.
Este dotaz, musime byt manzelia na vsetky tieto ukony?
Dakujem.
veronikasad
31.12.15,20:43
splňa otec podmienku 270 dní nem.poistenia v posledných dvoch rokoch - ku dňu nástupu na materské ?
veronikasad
31.12.15,21:04
Materské je dávkou nem.poistenia. Je povinne poistenou SZČO v soc.poisťovni ?
zuzana099999
31.12.15,21:55
Splna vsetko,len niekedy nezaplatil nacas odvody do soc aj zdravotnej-ziadny dlh ale nema
veronikasad
31.12.15,22:02
Doplň presný dátum ukončenia prac.pomeru a dátum nástupu na materské. Odkedy platí odvody do sociálnej poisťovne ?