jana52
01.01.16,10:33
Vie mi niekto poradiť ak ma nejaká osoba či spoločnosť môj životopis kde mám svoje údaje (meno, priezvisko, bydlisko) plus majú hocijaký mnou podpísaný dokument (čiže majú môj podpis) tak by ho mohli zneužiť? Buď ich použiť pri nejakej zmluve alebo nejako inak ma finančne ochudobniť? (pôžička alebo faktúra na moje meno)??? Zadajú moje údaje a sfalšujú môj podpis podľa môjho vzoru. V prípade ak je to možné ako sa tomu brániť a dokázať že išlo o zneužitie osobných údajov? Ďakujem
misoft
01.01.16,09:48
Zákon na ochranu osobných údajov http://www.zakonypreludi.sk/zz/2013-122 §5, §6, §9, §10, §19, §22, §28
Ak by "náhodou" toto "urobili" - grafológia by zistila sfalšovanie podpisu.... a malo by to "tragické" následky pre toho, kto by tvoje údaje zneužil.... jednalo by sa potom z jeho strany o tr.čin....
http://www.zakonypreludi.sk/zz/2005-300
dmc
01.01.16,13:56
Institucií ktoré majú tvoje osobné údaje a podpis je veľa - teoreticky to može zneužiť ktorýkoľvek článok - len tak "od pása":
Škola, zamestnávateľ, Lekár, každá banka kde máš osobný účet, pošta, Mobilny operator, Doručovacia služba, Všetci pracovnici Policajneho zboru, Sociálna poistovňa, Kataster (ak si podavala navrh), dodavatel elektrickej energie - plynu, káblovky, internetu ...................................
misomiso
01.01.16,14:19
Bohuzial grafiolog by nezisil vobec, ale vobec nic.

Sledoval som asi pred dvoma rokmi sudny proces v Cesku. Nejaky vychcalek tam naraficil nejaku niekolkomilionovu zmenku na byvaleho obchodneho partnera. Vsetky posudky sudnych znalcov potvrdzovali pravost.

Tak dotycny sa rozhodol dokazat pravdu. No nesiel na to cestou, ze by si dal vyhotovit posudok s opacnym zaverom. To by nemuselo stacit. Isiel na to tak, ze poziadal svoju sekretarku, aby natrenovala jeho podpis. Potom isli k notarovi, a ona pred notarom takto podpisala dokument jeho menom. Bol to papier, ktory sa tvaril ako bezna agenda, nejaka darovacia zmuva, alebo take nieco. Bola o tom vyhotovena notarska zapisnica.

Az nasledne chlapik isiel za sudnym znalcom a objednal si znalecky posudok, s tym ze niekto sa snazi spochybnit jeho podpis na tom dokumente. Samozrejme od sudneho znalca ziskal posudok, ktory oznacoval podpis za pravy.

Nasledne s tymito dokazmi predstupil pred sudcu ktory rozhodoval pripad o zmenke. Ten cely zhrozeny priznal, ze bude mat kedykolvek v budcsnosti problem rozhodnut akykolvek spor na zaklade akehokolvek grafologickeho posudku.

Priestor na vyjadrenie dostal aj sudny znalec, ktory zhrabol peniaze za povodny posudok o pravosti zmenky. Jeho vyjadrenie bolo dalsim sokom pre verejnost. Vraj - "Nic sa nedeje, vsetko bolo v absolutnom poriadku. Znalec nenesie ziadnu zodpovednost za svoj nazor a nicim nie je viazany rozhodnut pravdivo a spravne. Jedine co musi dodrzat je, ze musi vec posudzovat podla sucasnych a dostupnych metod a postupov a musi sa podla nich usiovat rozhodnut spravne". A to on vraj splnil.
jana52
01.01.16,14:50
tak ako potom takú situáciu riešiť? Keby ten podpis bol natrénovaný na nepoznanie? Už len jediné čo by nemali sú môj OP a jeho číslo. Ako potom dokázať že ja som zmluvu neuzatváral ale boli len zneužité moje osobné údaje?
dmc
01.01.16,14:54
podat trestne oznamenie - vypracovanie znaleckeho posudku z oblasti grafologie.
jana52
01.01.16,15:15
a nieje možné aby si niekto natrénoval podpis tak aby bol identický s mojim? Potom by aj grafológ mohol vydať posudok že je právplatný, Či sa mýlim a toto sa nedá?
misomiso
01.01.16,15:17
Samozrejme, ze sa da, ved som ti to pisal v komenteri vyssie. Vygoogli si ten pripad z CR.
jana52
01.01.16,15:33
Čítala som, práve preto som to spomenula. Tak je nejaká možnosť zmeniť si podpisový vzor a začať sa podpisovať novým podpisom?
dmc
01.01.16,18:05
zmen si podpisovy vzor a podpisuj sa celým menom a priezviskom a nie iba parafou.... pri pisani celeho mena sanca ze niekto dokonale napadobni cely podpis diametralne poklesne.

Predpokladam ze mas dovod sa tym zaoberat - pretoze ak by som sa mal zaoberat moznostami falsovania a podobnych veci - ostava iba vystahovat sa na prazdny ostrov bez akehokolvek kontaktu a signalu.