dawn_creator
01.01.16,18:09
My v domácnosti máme celkom zaujímavý problém. Dom dlhý, kuchyňa na jednom konci domu, boiler na druhom a dokonca v pivnici. Rozvody vody majú celkom veľký priemer. Problém nastáva, pokiaľ chcete v kuchyni používať teplú vodu. Treba nechať odtiecť hodné množstvo vody (20-25l), kým nám teplá príde až z tej veľkej diaľky.
Ako riešenie mi napadlo, že by som medzi boiler a kuchynský kohútik nainštaloval prietokový ohrievač, nastavený, dajme tomu, na teplotu 30 - 40 °C. V kuchyni by som mal prakticky okamžite vodu teplú a zatiaľ by mi postupne prichádzala k miestu spotreby aj teplá voda z pivnice. Keď by začala prechádzať cez ohrievač, ten by sa vypol, nakoľko v boileri je teplota vyššia než tých 30 - 40°C a od toho momentu by som využíval iba teplú vodu z pivnice.
Moje otázky znejú. Je takéto riešenie možné? Aké možné komplikácie by sa mohli vyskytnúť?
bodliak
01.01.16,17:41
Ako často potrebuješ v kuchyni 20 litrov teplej vody ?
Veď to pôjdeš stále (na 90%) na prietokový...

A čo cirkulácia ?
dmc
01.01.16,17:48
Neviem aký je to dom - aké sú rozmery - kolko osôb bude vodu využívať. Neviem aké staré sú rozvody vody, aký materiál a nerozumiem prečo rozvody vody majú veľký priemer.

Nebolo by rozumnejšie natiahnuť nové rozvody vody ? Napriklad PPR - je to lacný materiál - celkom rýchla práca a nanovo sa dajú presne na miesta na ktoré je potreba riešiť vývod. Dlhšia trasa od "bojleru" sa rieši "cirkulačným potrubim + čerpadlo (súbežne s vedenim teplej vody) + vypinač s časovačom pre úsporu energie. Vhodné je spúšťanie cirkulačného čerpadla cez schodiskový automat, na ktorom si nastavíte dobu cirkulovania po stlačení vypínača na pár minút

Ohľadom instalácie prietokového ohrievača a prívodu teplej vody na vstupe je to tiež možné ale neviem či sa to oplatí ohladne nákladov na kúpu a prevádzku . Záleži ako rýchlo vás prietokový ohrievač zareaguje na zmenu teploty vstupnej vody, aby ste nedostali horúcu dávku keď pride na vstupe už teplá voda.
dawn_creator
01.01.16,18:20
Akákoľvek prestavba rozvodov je momentálne nepredstaviteľná, lebo je to dom nejakých 10 rokov po kolaudácii a kuchyňa prešla nedávno ďalšou renováciou, čiže nové rozvody sú nateraz nemožné. V domácnosti je 5 osôb. Rozvody sú pozinkované cólové. V podstate som chcel vyriešiť vzniknutý nedostatok systému, čo najjednoduchšie.
Teplá voda v kuchyni je potrebná, aj keď nie naraz vo veľkých množstvách (nenapúšťa sa tam vaňa....) ale často a v určitých intervaloch po troškách.
V podstate momentálne teplú vodu v kuchyni používame, len keď je veľa varenia a že sa neustále odpúšťa zo systému, alebo keď je veľa špinavého riadu a umývačka riadu nestačí, jednoducho na tú vodu si musíme iba počkať, čo je, ako som spomínal, tých 20 litrov studenej.
A to s tou rýchlosťou zareágovania ohrievača by mohol byť naozaj problém. Financie sú samozrejme ďalšia vec, kvôli ktorej som to neurobil už dávnejšie. Či to množstvo odpustenej vody do kanalizácie by sa niekedy vyrovnalo cene a prevádzke toho ohrievača.
dawn_creator
01.01.16,18:23
20 litrov a viac len minimálne, zato kým mne príde teplá voda z pivnice ja už môžem mať umytý celý riad po poriadnom fláme :-D
pavol54
01.01.16,19:50
robiť rekonštrukciu kuchyne s drahšími pozinkovanými a nepraktickými rúrami dáva veľa otáznikov na profesionalitu vodára. treba si sadnúť k počítaču a porovnať ceny zásobníkových ohrievačov a prietokových ohrievačov
dawn_creator
01.01.16,20:04
V rámci rekonštrukcie sa nemenili rozvody, tie sú pôvodne ešte z konca 90. rokov. A tie sme si v tej dobe robili svojpomocne.
bodliak
01.01.16,20:22
Takže je úplne zbytočné používať teplú vodu z pivnice.
Mal by si prejsť na prietokový s alebo bez zásobníka priamo v kuchyni.
lapejko
01.01.16,20:31
sú len dve možnosti, dať do linky malý zásobníkový ohrievač od 5-30 l a teplú vodu zo systému nepoužívať v kuchyni vôbec, alebo nájsť spôsob ako sa z kuchyne vrátiť 1/2" rúrkou k bojleru v soklovej lište alebo v podhľade...cirkulačné čerpadlo Grundfoss Auto adapt sa samo učí režimu cirkulácie podľa odberuTúv.