Adrian s
01.01.16,23:09
Vie my niekto poradiť ako ďaleko môžem postaviť zahradný domček od suseda je to v zahradkárskej osade
Chobot
01.01.16,23:47
Čo to znamená "záhradný domček"? Aká je zastavaná plocha? Ak je do 25 m2, tak to je drobná stavba a podlieha ohláseniu. Drobná stavba nemá určenú minimálnu vzdialenosť od hranice pozemku, ale ak pri výstavbe budeš využívať susediacu parcelu, tak potrebuješ súhlas vlastníka tejto parcely.

Ak stavbu umiestniš tak, že pri výstavbe sa zmestíš vedľa tvojho plota, tak nepotrebuješ súhlas suseda.

Ak "domček" má viac ako 25 m2, tak je to riadna stavba a potrebuješ stavebné povolenie. Tam je min. vzdialenosť 2 metre od hranice.
Miloš Mičega - CIMOM TN
02.01.16,22:23
1. Treba zistiť, či nie je pre danú záhradkársku osadu vydané územné rozhodnutie, ktoré stanovuje umiestňovanie stavieb.

2. Je úplne jedno či domček bude mať viac alebo menej ako 25 m2. Bude vždy vyžadovať stavebné povolenie (možno aj územné rozhodnutie). Pochopil som, že to nebude domček pri nejakej stavbe, ku ktorej bude tvoriť doplnkovú funkciu k hlavnej stavbe. To je totiž podmienkou toho, aby mohol byť drobnou stavbou. Až potom sa posudzuje zastavaná plocha stavby.

3. Pre umiestnenie platí paragraf 4 a najmä 6 ods. 1 vyhl. č. 532/2002 Z. z. Vyhl. TU : http://www.stavba-az.sk/viewtopic.php?f=20&t=11.


Miloš Mičega - CIMOM TN
Adrian s
03.01.16,21:35
Domček nebude mať viac ako 25m2.a pri vystavbe so susednou parcelou to tiež nieje problém. Ja len či na to niesu nejaké zakony a pod...
Chobot
04.01.16,08:54
Sú na to zákony, konkrétne stavebný zákon a dole uvedená vyhláška 532/2002.

Neuvedomil som si, že u teba neexistuje hlavný stavebný objekt, preto ako drobnú stavbu to asi nebudeš môcť realizovať. Budeš na to potrebovať projekt a stavebné povolenie, keďže toto bude hlavná stavba. JA mám projekt rod. domu a k nemu záhradný prístrešok, ktorý môžem riešiť ako drobnú stavbu. K odstupom mi na stav. úrade povedali, že nech to dám od hranice pozemku aspoň niekoľko desiatok centimetrov, aby som pri údržbe nemusel chodiť na susedný pozemok.

V tej vyhláške v §6 sú určené vzdialenosti, ale v každom odstavci sa odvolávajú na rodinný dom. Neviem, či to platí aj pre záhradný domček.

Najlepšie bude, ak zbehneš na miestny stav. úrad, kde ti presne povedia, či to bude cez stavebné povolenie a tiež aké vzdialenosti budeš musieť dodržať. Darmo tu my budeme mudrovať, či 10 alebo 50 cm, ak ti na danom pozemku nedovolia stavať, alebo povedia, že to musí byť 2 metre od hranice.