Kemal
02.01.16,10:04
Dobrý deň, chcem sa spýtať aká je najvhodnejšia forma zmluvy pre tvorbu, v mojom prípade, firemných elektronických novín. Ďakujem vám!
profesional
03.01.16,13:18
Jednoznačne zmluva o dielo.
Kemal
03.01.16,17:28
Ďakujem Vám! Platí to však aj v prípade, že ide o spoluprácu založenú na mesačnej báze? Keďže noviny mám pre firmu editovať každý mesiac?
profesional
03.01.16,19:31
Áno. Ak by šlo o nepravidelnú činnosť, tsk Rámcová zmluva o dielo + jednotlivé objednávky. Ak je to pravidelná činnosť, tak Zmluva o dielo.
Consultix
03.01.16,23:48
Nespecifikujes, ci vytvaras firemny casopis s dodanych podkladov (riesis len grafiku), alebo tvoris aj v obsah.
V druhom pripade sa bavime skor o autorskej zmluve. Ak je to prvy pripad, tak skor nejaka zmluva o dodavke sluzby, nakolko predmetom dodanie je pocitacova sluzba (graficke upravy).
Consultix
03.01.16,23:50
Zasadne nemozem suhlasit so Zmluvou o dielo. Bohuzial sa tato forma zmluvy pouziva nespravne velmi casto. Staci sa pozriet do Obchodneho zakonnika:
§ 536
(1) Zmluvou o dielo sa zaväzuje zhotoviteľ vykonať určité dielo a objednávateľ sa zaväzuje zaplatiť cenu za jeho vykonanie.
(2) Dielom sa rozumie zhotovenie určitej veci, pokiaľ nespadá pod kúpnu zmluvu, montáž určitej veci, jej údržba, vykonanie dohodnutej opravy alebo úpravy určitej veci alebo hmotne zachytený výsledok inej činnosti.
Kedze vytvara elektronicky casopis, tak nie je splnena podmienka hmotne zachyteneho vysledku.
Kemal
04.01.16,10:04
Firemný časopis budem vytvárať a garantovať obsahovo aj graficky. Centrálna téma bude venovaná niektorému z produktov firmy (podľa podkladov firmy). Ďalšie články budem v kontexte zamerania časopisu dopĺňať už na základe vlastnej tvorby. Časopis bude mesačníkom určeným pre klientov a zamestnancov firmy.
Consultix
04.01.16,20:23
O to viac som teda presvedceny, ze sa jedna o autorsku zmluvu.
profesional
04.01.16,21:17
Právo nič ako autorskú zmluvu nepozná.

Tak grafika, ako aj text sú chránené autorským právom ako dielo.
Oboje je výsledkom ľudskej tvorivej duševnej činnosti.

Na činnosti výsledkom ktorých je dielo sa používa zmluva o dielo.

Obchádzanie zákonej úpravy inominátnym kontraktom tam, kde zákon predpisuje použitie nominátneho kontraktu, tento robí absolútne neplatným.
Consultix
04.01.16,21:43
Dielo v zmysle autorskeho zakona = Dielo v zmysle Obchodneho/Obcianskeho zakonnika. To je hadam jasne aj Tebe.
Autorska zmluva / Licencna zmluva / Zmluva o vytvoreni autorskeho diela je o vytvoreni diela, ale nie je to Zmluva o dielo, ako ju definuje obchodny zakonnik, nakolko nie je splnena podmienka hmotneho vysledku.
Ad posledna veta: mam rypat, ze slovenska pravna uprava nic ako "kontrakt" nepozna? :) Nezabudaj, ze obsah je nad formu, takze ak podstata zmluvy/dohody vykazuje znamky nominatnej zmluvy, ma sa za to, ze bola uzavreta zmluva ktoru prislusna pravna uprava konkretne definuje a jej podmienky explicitne upravuje.Nema to za dosledok neplatnost zmluvy,

PS: Takze vsetky leasingove zmluvym ktore maju v nadpise "Leasingova zmluva" su neplatne, nakolko ich nenazvali "Zmluva o najme a Kupna zmluva"?
Consultix
04.01.16,21:49
Aj ked pravdou je, ze novy autorsky zakon poukazuje na Obciansky zakonnik v nadvaznosti na autorske dielo prave na ustanovenie o zmluve o dielo, V tomto pripade ale sa priznam, ze sam som sa na to pozeral z hladiska podnikatela, preto som to riesil v kontexte ObchZ. A trvam na tom, ze to ObchZ nemoze byt, nakolko "Kemal" nebude dodavatelom, ale autorom. Nejedna sa o obchodny vztah, nakolko tvoriva cinnost nie je zivnostou.