mariankopan
02.01.16,15:47
nemajú ale na sklade presne ten tovar, ktorý som si kúpila, už im ani nepríde a ja nechcem iný...

nechcú vrátiť peniaze, už som tam bola 3 razy, že tovaru majú dosť, mám si vybrať náhradu... hotovosť vraj zrovna nikdy nemajú, keď tam prídem. môžu takto postupovať?

ďakujem za odpoveď
ivka70
02.01.16,14:52
Nemozu. Ak ti nie su schopni vymenit tovar kus za kus, musia ti vratit peniaze.
A to, ze prave nemaju hotovost, teba zaujimat nemusi.
Oznam im, nech si peniaze nachystaju, ze na druhy den si po ne prides, inak sa obratis na SOI.
mariankopan
02.01.16,14:54
myslela som si, ďakujem
misoft
02.01.16,14:58
http://www.pravaspotrebitela.sk/index.php?page=brochures&itemid=9

A) pokiaľ v rámci reklamácie ponúkajú ROVNAKÝ výrobok, ako náhradu za reklamovaný - je to ich povinnosť. Nie je ich povinnosťou vracať peniaze.
B) Ak však NEMAJÚ rovnaký tovar, aký sa požaduje, alebo jemu podobný v parametroch, výkonnosti, využitia, funkciách... a nie je ani možnosť ho dodať - požaduj späť kúpnu cenu. Pretože zákazník si vyberal výrobok, ktorý mu vyhovoval a iný mu nevyhovuje, predajca nesmie vybavovanie reklamácie podmieňovať inými povinnosťami kupujúceho...
profesional
02.01.16,19:13
Môže, ak ti poskytne obdobný výrobok s rovnakými alebo vyššími kvalitatívnymi vlastnosťami. Ak taký nemá k dispozícii, odstúp písomne od zmluvy a vtedy až vznikne nárok na vrátenie kúpnej ceny. Loptička je na tvojej strane. Najprv musí zaniknúť kúpna zmluva, čo je právny predpoklad na vzájomné vrátenie plnenia.
kopretinka
02.01.16,21:02
pri reklamácii musí písomne odstúpiť od zmluvy?
profesional
03.01.16,08:12
Áno. Oprávnená reklamácia za zákonom stanovených podmienok umožňuje kupujúcemu odstúpiť od zmluvy. Kúpou dochádza k uzatvoreniu kúpnej zmluvy. Samotná reklamácia a jej výsledok nie je právnou skutočnosťou, s ktorou by právo spájalo zánik zmluvy. Spôsoby ako zaniká zmluva sú jasne dané v Občianskom zákonníku ako lex generalis. Ja viem, že väčšina ľudí právu nerozumie a že si často neuvedomujú, že kúpou v obchode dochádza ku konkludentnému uzatvoreniu kúpnej zmluvy. Povinnosť vzájomného vrátenia plnení zákon spája až so zánikom zmluvy, resp. jej nevzniknutím. Kúpna zmluva automaticky nezaniká uznaním reklamácie. Iba dáva kupujúcemu za zákonom stanovených podmienok právo odstúpiť od kúpnej zmluvy a na tom podklade žiadať vrátenie kúpnej ceny. Nakoľko zánikom zmluvy odstúpením táto zaniká od prvopočiatku a vzájomné plnenia majú v tej chvíli povahu bezdôvodného obohatenia, ktoré sa musí vydať. Ľudia sú často práva neznalí a nepoznajú právnu povahu vzťahov. Ale je to proste tak.