Citroon22
02.01.16,17:08
O dovolenkách je tu kopec článkov ale ani jeden mi neodpovedal na môj (náš) špecifický problém. Máme na obchodnej prevádzke vedúcu ktorá nám blokuje a zakazuje dovolenky. Horko tazko sa nam podarí vybojovať aspon polovicu dovolenky na ktorú máme právo, ale potom už akúkoľvek dovolenku zakazuje lebo ona má vraj právo manipulovať s polovicou dovolenky. Pritom ona nie je zamestnávateľ je v podstate tiež zamestnanec, len o niečo väčšia ryba ako my predavači. Myslím si že právo manipulovať s polovicou dovolenky má vedenie firmy nie ona. Aj to som si nie istý či aj zamestnávateľ môže polku dovolenky úplne zrušiť bez nejakeho konkrétneho dôvodu. Pritom prevádzka by pri rozumnom rozložení dovoleniek nijak netrpela smeny sa daju v pohode vykryť, len ona s tym má nejaký osobný problém - stačí pred ňou len spomenúť slovo dovolenka a môžete sledovať ako jej tvár začne striedať všetky odtiene červenej až po fialovu. Nezáleží ako včas dopredu to oznámime. Fakt nevieme čo s tým má problém najradšej by bola keby sme dovolenky nebrali vobec. Má právo to robiť?
veronikasad
02.01.16,16:15
Pozri § 100-117 Zákonníka práce. Zrejme ich nečítala ani Vaša p. vedúca

http://www.porada.sk/t56527-zakonnik-prace-od-01-01-2015-a.html#100
ivka70
02.01.16,16:21
Zamestnavatel planuje celu dovolenku zamestnanca.
je povinny dovolenku planovat tak, aby aspon jedna jej cast bola v kuse 2 tyzdne a oznamit jej. cerpanie zamestnancovi aspon 14 dni vopred.
Veduca je v tomto pripade predstavitelom zamestnavatela a moze rozhodovat o celej vasej dovolenke. Info o polovici je zo Zakonnika prace uz niekolko rokov zrusene.
Ak vam zamestnavatel nenaplanuje dovolenku z roku 2015 do konca juna 2016, potom na jej cerpanie bude stacit mesiac dopredu pisomne oznamit zamestnavatelovi, kedy si dovolenku z predchadzajuceho roka vycerpate. Az v takomto pripade o cerpani dovolenky rozhoduje zamestnanec.
Samozrejme ak sa dohodnu, moze byt cerpanie podla dohody.
Citroon22
02.01.16,17:52
Ďakujem, takže skôr ci neskôr si tú dovolenku môžem vybrať nemôže proste polovica len tak prepadnúť
ivka70
02.01.16,17:55
Prepsdla by, ak by ste si ju nevycerpali do konca nasledujuceho roka, od roka kedy na nu vznikol narok. Teda dovolenku za rok 2015 treba vycerpat do konca roka 2016.
Veducu kludne upozornite, ze je povinna podla ZP vytvarat plan dovoleniek.
misoft
02.01.16,17:59
A keď ani tak vedúca nepochopí..... tak potom pochopí vedúca i vedenie, až sa o toto začne zaujímať Inšpektorát práce - zamestnávateľ totiž nemá žiadne právo svojvoľne zamestnancovi bez náhrady zrušiť dovolenku, na ktorú má zákonný nárok.
buchač
02.01.16,18:11
Pripojím sa ?

Sú dve voľby pri tom zrušení :
1. Domáhať sa svojho práva na súde...Inšpektorát by som mal v trubke.
2. Žiadať o preplatenie dovolenky.

Obe varianty fungujú dokonale...vravím z vlastnej skúsenosti, aj keď to bolo dávno.
Tweety
02.01.16,18:14
U 2. By si určite nepochodil, preplatiť sa nedá len tak
avalik
02.01.16,18:17
To preplatenie dovolenky je mozne len v urcitych pripadoch uvedenych v ZP.
buchač
02.01.16,18:26
Ja sa s vami nehádam...ja len dávam môj prípad.
Mne proste zrušil šéf dovolenku, ktorú som mal zaplatenú.
Keď som spomenul súd, tak som šiel na dovolenku raz dva.
-------------------------------------

K danej otázke ?
Na každý problém je riešenie.
veronikasad
02.01.16,18:50
Juraj, nedá sa porovnávať uplatnenie nárokov v ozbrojených silách s nárokmi zamestnancov u drobných živnostníkov, navyše keď zamestnanci o svojich nárokoch ani netušia ... Už som to viackrát na Porade písala, že základy pracovného práva by som zaviedla ako povinný predmet pre všetkých stredoškolákov a vysokoškolákov.
buchač
02.01.16,18:57
Veronka a teraz si teda vedľa...;)

Práve, že to bolo v civile...ALE ako som spomenul, bolo to dávno.
==========================
Veď to, že :
1. Podnikatelia si robia, čo len chcú...lebo na ulici je plno nezamestnaných.
2. Lebo zamestnanci trt vedia o svojich právach... presne ako vravíš.
veronikasad
02.01.16,19:00
Ak by zamestnanci poznali svoje práva z f-u 113 odst.2 ZP a dohodnú sa, tak väčšina takýchto prevádzok bude v auguste zatvorená a p. vedúca si ani nepípne.

(2) Ak si zamestnanec nemôže vyčerpať dovolenku v kalendárnom roku preto, že zamestnávateľ neurčí jej čerpanie, alebo pre prekážky v práci na strane zamestnanca, zamestnávateľ je povinný poskytnúť zamestnancovi dovolenku tak, aby sa skončila najneskôr do konca nasledujúceho kalendárneho roka. Ak zamestnávateľ neurčí zamestnancovi čerpanie dovolenky najneskôr do 30. júna nasledujúceho kalendárneho roka tak, aby zamestnanec vyčerpal dovolenku do konca tohto kalendárneho roka, čerpanie dovolenky si môže určiť zamestnanec. Toto čerpanie dovolenky je zamestnanec povinný oznámiť zamestnávateľovi písomne, najmenej 30 dní vopred; uvedená lehota môže byť so súhlasom zamestnávateľa skrátená.