windstorm
03.01.16,12:19
Ahojte,

je to legalne, aby firma preplatila zivnostnikovi dovolenku? Ak by to, povedzme, bolo stanovene v zmluve?

V pripade choroby je to ako?

Dakujem.
ivka70
03.01.16,11:26
Frma? Aka firma?
Zivnostnik ma odberatelov, ktorym dodava a fakturuje - ci uz tovar alebo sluzby.
Tych jeho dovolenka ani choroba nezaujima a netyka sa ich.
Zivnostnik si je sam sebe panom a ak chce platenu dovolenku, musi si ju zaplatit sam.
Narok na nemocenske ma v pripade, ze splna podmienky a plati si nemocenske poistenie.
Jarka 1
03.01.16,11:28
Živnostník nie je zamestnanec. To je o niečom úplne inom.
kopretinka
03.01.16,11:37
:eek:
windstorm
03.01.16,11:44
ZDravim, avsak v zmluve medzi mnou (zivnostnikom ) a firmou, pre ktoru pracujem, mam uvedenu dovolenku. Potom je to mozne, ci nie? Ja to vnimam ako dobru volu firmy, pre ktoru pracujem ako freelancer - externy pracovnik. Alebo sa mylim?
windstorm
03.01.16,11:45
Samozrejme, ze je rozdiel byt zivnostnikom a zamestnancom. Vasa odpoved mi vobec nepomohla.
willma
03.01.16,11:50
a čo si čakal? Źe ti povie,že máš nárok?
windstorm
03.01.16,11:52
okey, narok je mozno prisilne slovo. Povedzme - mat MOZNOST preplatenej dovolenky.
ivka70
03.01.16,12:03
To je dost divna zmluva, napadnutelna ako zavisla cinnost, kedze peiznava zamestnanecke vyhody niekomu, kto sa bobec neriadi Zakonnikom prace.
Dovolenka mala byt napocitana v cene, za ktoru je sluzba poskytovana.
windstorm
03.01.16,12:05
vdaka ivka70, budem to riesit, zistim si viac.
ivka70
03.01.16,12:05
Vasa zmluva sa riadi Obchodnym zakonnikom, ten pojem dovolenka nepozna a pliest do toho Zakonnik prace ?? To kazdy kontrolor zisti nezrovnalost ...
windstorm
03.01.16,12:09
to som nevedela. Zivnost zacinam teraz prvykrat v zivote, zbieram informacie, no stale nachadzam dalsie a dalsie nejasnosti. No ucim sa aj ja. Idem si prestudovat Zivnostensky zakon. Dakujem za pomoc.
profesional
03.01.16,12:52
Ak máš v zmluve uvedenú dovolenku, bude sa táto zmluva posudzovať ako pracovná zmluva tj. ako pracovnỷ pomer so všetkými dôsledkami vrátane daňových, odvodovỷch, ohlasovacích, BOZP, ... povinností, alebo sa bude zmluva považovať za neplatnú z dôvodu obchádzania zákona alebo zneužitia práva.

Najprv si riadne v zmluve ujasnite status, právny vzťah, jeho platnosť a až potom je možné poradiť ti ďalej.

Živnostník nemá žiadny právny nárok, zmluvne zakotviteľný na preplácanie dovolenky.

Aj keď by som toto vedel zmluvne upraviť cez iné právne inštitúty, hoc by to bolo tak tak na hrane zákona.
windstorm
03.01.16,12:56
Dakujem. Uz som sa nejake veci dozvedela, urcite tuto situaciu preriesim aj s firmou, pre ktoru budem pracovat.
Anik
03.01.16,13:23
Všetko má svoje + a -
zamestnanec má uspokojené nároky na základe Zákonníka práce - medzi najrukolapnejšie patrí zabezpečenie stravovania pri prac. čase dlhšom ako 4 hodiny,
nárok na dovolenku, PN,Odvody platí aj zamestnávateľ aj zamestnanec, preplatenie cestovného, diety pri prac. cestách
Na nič z tohto SZČO nemá nárok - odvody ak nebudeš platiť na začiatku dobrovoľné, vtedy by si musela zaplatiť 270 dní za posledné 2 roky mala by si nárok na PN. Ak si povinným platcom odvodov na SP čo predpokladám pri Tvojich otázkach, že nie si - nárok na PN nemáš, Nárok na dovolenku samozrejme takisto nie. Svoju cenu práce si teda musíš odvinúť od tohto všetkého.