Ganéša
04.01.16,08:31
Pan ovdovel, pricom s manzelkou zakupili pocas trvania manzelstva stary dom, ktory zacali opravovat na chalupu. Manzelka zomrela, polovicu chalupy prepisal na dvoch synov, cim sa vzdal svojho podielu z manzelkinho.Ozenil sa podruhykrat a s druhou manzelkou vybudoval plnohodnotnu chalupu.Spolu zostarli po desatrocia, pan teraz ochorel a chce spravodlivo rozdelit svoju polovicu.Nevie aky podiel zo zakona ma z nej druha manzelka, okrem toho, chce jedneho syna z moralnych dovodov zbavit podielu z druhej polovice a druhemu synovi chce dat taky podiel, aby mal s druhou manzelkou rovnaky podiel z celej chalupy. Ako ma konat, aby neskorsie nenastali problemy zo strany prveho syna?Ako spravne pravne postupovat?
Dakujem vsetkym za vysvetlenie, len sa este opytam, ak by nenastalo spisanie zavetu, v zmysle zakona ako by prebiehalo dedenie polovice chalupy, ktora je vo vlastnictve pana? A este dotaz pre p.Buchaca:pan sa zriekol svojej casti v prospech synov po prvej manzelke.
buchač
04.01.16,07:40
Manzelka zomrela, polovicu chalupy prepisal na dvoch synov, cim sa vzdal svojho podielu z manzelkinho.
=======================================
Táto veta ma irituje. Buď je zle napísaná, alebo ?
Veď v konečnom dôsledku pán nemá nič (ohľadom chalupy), čo by bolo na dedenie.

Veď predsa :
1. Manželka zomrela
2. Pán zdedil 1/2 chalupy
3. Synovia zo zákona dedili po 1/4 , čiže 1/2 chalupy
4. Pán prepísal svoju 1/2 na synov
5. Pán nemá chalupu...teda aspoň papierovo ?
Dáša_
04.01.16,07:46
nemáš pravdu - najskôr sa vysporiada BSM, teda polovica domu pripadne jemu. A zvyšná polovica by sa delila rovným dielom medzi 2 synov a jeho, čiže zo synov každý by mal po 1/6, on 4/6. Takto majú synovia po 1/4 a on 1/2.
dmc
04.01.16,07:47
po smrti nazelky pravdepodobne pozostali (manzel a deti) dedili podiel 1/2 chalupy ktory mala manzelka. (Chalupu kupili manzela za trvania manzelstva a preto 1/2 patri manzelovi - ta sa nededi)
ivka70
04.01.16,07:51
Ak vlastnictvo chalupy je momentalne 1/2 otec a kazdy zo synov 1/4 (tak som pochopila vzdanei sa jeho podielu z dedicstva po prvej manzelke) a na druhu manzelku, hoci dobudovavali pocas manzelstva, nic neprepisali, vysledny pomer ma byt :
1/4 syn, ktory uz nema nic dostat
3/4 maju byt rozdelene medzi manzelku a syna, ktory ma este nieco dostat, cie kazdy z nich ma potom vlastnit 3/8 celej chalupy.
syn uz 1/4 vlastni - dostal by este 1/8
manzelka by dostala 3/8.

1/4 + 1/4+1/8 + 3/8 =
2/8 + 2/8+ 1/8 +3/8 =
8/8 = cela chalupa

Pan ma synovi darovat 1/8 zo svojej cast chalupy a manzelke 3/8.
Vysledne vlastnictvo
syn (moralne bez dalsieho vl.) 1/4
druhy syn 3/8
manzelka 3/8

Pan to musi urobit pocas zivota, lebo deti su neopomenutelni dedici a nemohol by zo svojho podielu nedat nic synovi.
Zo zakona pri dedeni by mal narok aj so zavetom aspon na 1/2 svojho zakonneho podielu, cize zdedil by 1/2 z 1/3 podielu, cize 1/6 by dedil.
ivka70
04.01.16,08:00
Zo zakona by dedili pan + synovia kazdy rovnakym dielom manzelkinu polovicu chalupy, cize zo zakona by kazdy syn mal 1/6 a pan 1/2+1/6
buchač
04.01.16,08:08
Dáša_ (Dnes 09:46) nemáš pravdu
====================
Berem nazad to vrchné, šak jasné.
...káva ešte neúčinkovala...;)
Chobot
04.01.16,08:41
Ivka to napísala presne. Len doplním, že problémy s prvým synom môžu aj tak nastať z dôvodu, že je 1/4-novým vlastníkom domu a záleží len na ňom, ako si toto vlastnícke právo bude uplatňovať. Môže sa napr. domáhať užívania 1/4 domu, môže robiť problémy pri predaji a pod.

Toto už ale pán nevyrieši, lebo jeho vlastnícke právo mu nemôže zrušiť ani obmedziť. Takže dom bude mať 3 spoluvlastníkov, ako je v príspevku od ivka70.
ivka70
04.01.16,09:05
Este by som podotkla, ze ak manzelka zomrie skor ako manzel, bude on jej dedicom a jej 3/8 zdedi (ak teda ona nema aj deti, ak by mala, dedil by manzel a deti rovnakym podielom).