jardo35
04.01.16,14:23
Dobrý deň. Chcel by som poradiť. Sme 3 bratia a minulý rok nám zomrel otec. Na dedičskom konaní ku ktorému dokladoval papiere najmladší brat a mama sme sa dohodli,resp. mama navrhla,že mňa a staršieho brata vyplatí. Najmladší brat sa vzdal dedičstva. No po cca mesiaci sme obdržali papiere zo súdu.Išlo o to,že na dedičskom konaní brat s mamou nedodali mínusy po otcovi a zatajili nám to.Teraz zo starším bratom splácam dlhy,ktoré po zisteniach ani nie sú našich rodičov,ale najmladšieho brata,pretože mu chceli pomôcť pri jeho finančných problémoch a zadĺžili sa,aby on splatil svoje.Samozrejme všetky dlžoby boli písané na mamu a otca. Teraz z bratom nemáme vyplatené ani dedičstvo( ktoré sa zaviazali vyplatiť do pol roka) a splácame "bratove dlhy". Keďže časť z tých dlhov je písaných na mamu a ja už nechcem splácať bratove dlhy a nechcem aby ich splácali ešte aj moje deti,ak sa nedajbože s mamou niečo stane, chcem aby ma vydedila. Viete mi poradiť čo mám urobiť. Ďakujem
bodliak
04.01.16,13:31
1. Za dlhy po poručiteľovi ručíš iba do výšky ceny nadobudnutého dedičstva.
2. Keď sa s mamou niečo stane, odmietni dedičstvo ty. Vydedenie je možné len v špecifických prípadoch, tvoj problém nerieši.
jslancik
04.01.16,13:35
to je ale h****l...
jardo35
04.01.16,13:50
Viem,že ručím iba do výšky ceny nadobudnutého dedičstva,ale mňa štve to,že to nie sú originál dlhy našich rodičov,ale bratove,ktorý nás oklamal. No len keď sa vzdám dedičstva a urobia to aj moji bratia,tak sa aj tak nevyhnem plateniu. Preto rozmýšľam,či vydedenie nebude najlepší spôsob.
pepsikova
04.01.16,15:59
..môžeš súdnou cestou napadnúť rozhodnutie o dedičskom konanía to z toho dôvodu, že matka-ako dedič po manželovi, neuviedla kompletné informácie o stave majetku a dlhov..lebo notárka sa isto pýtala na movitý a nemovitý majetok a dlhy..a ak matka neuviedla, že po otcovi zostali dlhy, je obnovenie dedičského konania súdnou cestou správne..ty, ako dedič v druhom rade-teda syn, máš právo vtedy sa toho dedičstva vzdať,aby si nemusel vyplatiť dlhy po otcovi, zvlášť v prípade, ak sa otec zadlžil kvoli jednému dieťaťu a ostatné tým trpia..do návrhu na obnovenie dedičského konania napíš aj výšku dlhov, ktoré si doteraz zaplatil ..
Mária27
04.01.16,16:14
a máte ešte čo dediť?
jardo35
04.01.16,16:28
No ešte maminu čiastku domu. Ale ja som už tak z toho znechutený,že s tým nechcem mať už nič spoločné!
jardo35
04.01.16,16:30
A nevadí to,že už je vyše roka po dedičskom konaní?
Mária27
04.01.16,16:45
Obávam sa, že na obnovu je neskoro - už spláca, dozvedel sa to asi dávnejšie. Podľa § 230 obč. súdneho poriadku :
(1) Návrh na obnovu konania treba podať v lehote troch mesiacov od toho času, keď ten, kto obnovu navrhuje, sa dozvedel o dôvode obnovy, alebo od toho času, keď ho mohol uplatniť.
Mária27
04.01.16,16:49
Ak by vám to vyrovnalo splácanie, nech vám to matka daruje. Ved aj tomu najmladšiemu darovali. Ten jeho dar by ste mohli započítať pri dedičstve - on by už po mame aj tak nededil.
pepsikova
04.01.16,17:26
..keďže si ako dedič nevedel o dlhoch svojho otca,ktoré mal kvoli druhému synovi, môžeš súdne vymáhať od matky a tvojho brata vrátenie peňazí-je to dosť na dlhé lakte a treba mať dôkazový materiál (zmluvy o dlhoch )..a dokázať, že matka klamala pri dedičskom konaní a teba vedome zaťažila dlhmi..dedičské konanie sa síce neobnoví, ale súd preskúma náležitosti, uvedené tebou a aj zápisnicu z dedičského konania,matka bude musieť vypovedať-požiadaš o jej vypočutie pred súdom,tak isto aj brat, ktorému otec peniaze dal,no a možno sa dobiješ svojho práva..
profesional
04.01.16,17:36
Vydedenie je jednostranný právny úkon, pre vykonanie ktorého ne legitimovaný len poručiteľ. Žiadosť o vydedenie je právny nezmysel.
Mária27
04.01.16,17:44
pozri zadanie: ak sa nedajbože s mamou niečo stane, chcem aby ma vydedila.