Eruntianden
05.01.16,09:22
Mám 25 rokov. Invalidný dôchodok - 50%. Evidovaný na Úrade práce. 18. januára nástup na hlavný pracovný pomer.
avalik
05.01.16,08:35
Malo info v zadani otazky, preto odporucam nastudovat zakon c. 417/2013 Z. z. o pomoci v hmotnej núdzi http://www.zakonypreludi.sk/zz/2013-417.
Uzitocne info aj na strankach http://www.upsvar.sk/socialne-veci-a-rodina/hmotna-nudza/pomoc-v-hmotnej-nudzi.html?page_id=363675
https://www.employment.gov.sk/sk/rodina-socialna-pomoc/hmotna-nudza/
a tiez tu na porade, staci pouzit vyhladavac
veronikasad
05.01.16,08:44
Po dovrseni veku 25 rokov si posudzovany samostatne. Ci ti vznikne narok aj na davku v hmot.nudzi zavisi od vysky inv.dochodku a prip.dalsich prijmov
Eruntianden
05.01.16,09:30
Vďaka za odpoveď. Ja som už o dávku v hmotnej núdzi požiadal asi pred 6 mesiacmi (bol som už poberateľom inv. dôchodku a súčasne evidovaný na Úrade práce ) a bola mi vtedy zamietnutá. Ale včera som dostal list zo Sociálnej poisťovne o tom, že môj dôchodok je v sume , kedy mi môže vzniknúť nárok na dávku v hmotnej núdzi.
Pýtam sa hlavne kvôli tomu, lebo keď som naposledy žiadal o dávku v hmotnej núdzi, tak mi bolo odmietnutá z dôvodu citujem : ,, Kvôli príjmu z Invalidného dôchodku , ti dávka v hmotnej núdzi nevyjde ,,
( v tom časesom pracoval na Úrade na abs. praxi, preto ten tón pracovníčky )
veronikasad
05.01.16,10:11
V case ked si ziadal o davku si uz mal 25 rokov a bol si posudzovany samostatne ? Do prijmu sa zapocitava aj prispevok na abs.prax, bez uvedenia vysky inv.dochodku sa na tvoju otazku zodpovedat neda
Eruntianden
05.01.16,10:23
Áno. Včase podania žiadosti som už mal 25 rokov. Najprv mi prišlo rozhodnutie o zamietnutí nároku na dávku v nezamestnanosti, načo následne som išiel podať Žiadosť o pomoc v hmotnej núdzi a pracovníčka na Úrade mi vtedy povedala, že to nemá význam, dávka mi nevyjde, keďže som poberateľom Invalidného dôchodku ( ten bol/je vo výške 121,80 Eur ).
Takže keď momentálne nemám okrem Inv. dochodku iný príjem a som naďalej evidovaný na Úrade ( Abs. prax mi skončila ešte v októbri ) mám už nárok na dávku v hmotnej núdzi ?:)
Eruntianden
05.01.16,10:30
Dodatočné informácii kľudne doplním ak bude treba. Ktoré konkrétne informácie potrebujete ?
Zákon som si preštudoval a keď som to správne pochopil, do príjmu sa nezarátava 25% z Inv. dôchodku ( u mňa je to 121,8 *0,25 = 30,40), ale hornú hranicu príjmu na uznanie dávky som bohužiaľ nenašiel...Neviete aká je jeho výška resp. aké ďalšie faktory o tom rozhodujú ?
Mne však skôr ide aj o to, že o dávku v hmotnej núdzi som už požiadal pred pol rokom a vtedy mi bola zamietnutá ( aj keď som bol evidovaný na Úrade práce - keďže som tam vtedy vykonával Absolventskú prax + bol som poberateľom Inv. dôchodku v rovnakej výške ako teraz ) a včera mi prišiel list zo Soc. poisťovne o tom, že výška môjho dôchodku je v sume, kedy ma to oprávňuje na nárok o dávku v hmotnej núdzi.
Vtedy som nárok nemal a dnes v podstate pri nezmenených podmienkach už hej ?
Eruntianden
05.01.16,10:32
Alebo som len slepo veril zamestnancom na Úrade , pričom, naviac boli mojimi priamymi nadriadenými ?
veronikasad
05.01.16,10:43
Davka v hn pre jednu osobu je 61.60€ a 75 perc. Tvojho inv.dochodku je 91.35€, teda viac ako je davka. Preto ziadny narok na zakladnu davku ti nevznika. Su vsak aj ine prispevky, prestuduj si zakon, ktory mas prilozeny, ci ti na niektory z nich nevznika narok, napr.prispevok na byvanie... potom by ti vyplacali len rozdiel medzi celkovou davkou a sumou 75 perc.tvojho inv.dochodku.
veronikasad
05.01.16,10:50
Pocas vykonu abs.praxe si bol tak pracovne vytazeny, ze si nemal cas overit si tvrdenie nadriadenych v prisl.zakonoch? V profile mas za sa chces venovat uctovnictvu, tam si tych zakonov budes musiet stihat studovat podstatne viac
kopretinka
05.01.16,11:01
len taká poznámka: že máš MOŽNOSŤ si požiadať o dávku v hmotnej núdzi oni píšu každému,kto má dôchodok menší ako nejaká suma xx.To ale neznamená,že máš nárok. Aj ja to tam mám vždy napísané,keď príde papier o "zvýšení".
Eruntianden
05.01.16,11:30
Ďakujem, konečne v tom má jasno :D
Tie ostatné príspevky si určite naštudujem.
Čo sa týka tej ABS. praxe , tak popri nej som vykonával aj iné činnosti ( napr. Športový tréner= ale mzda 100 Eur, bola dostatočná nato, aby som mohol vykonávať obidve funkcie naraz ), ale zase na 2.strane máš aj ty pravdu v tom, že tieto informácie som si mohol napriek tomu overiť.
Eruntianden
05.01.16,11:37
Keď si už načrtla tému účtovníctva, tak 18.januára nastupujem do práce na túto pozíciu a nakoľko je to dosť čerstvé nemal som možnosť overiť si bližšie informácie k vykonávaniu prac. činnosti a poberanie Inv. dôchodku.
Teda ako to funguje. Viem, že pracovať a poberať Inv. dôchodok je možné..ale teda nie sú tam ešte nejaké ďalšie príspevky o ktoré mám možnosť požiadať ?...napr. príspevok na dochádzku/bývanie do práce, resp. úľavy na odvodoch , atď...
misoft
05.01.16,11:42
Ja len takú poznámočku: čo keby si si to začal hľadať aj sám? Ide predsa o TVOJ dôchodok, o TVOJE úľavy, o TVOJE výhody - tak sa o to aj SÁM pričiň a vyhľadávaj si to. Porada je tu na to, aby poradila, ale nie na to, aby za niekoho hľadala celé informácie od A do Z.....
veronikasad
05.01.16,11:49
Tazko radit ked nevieme aku prac.zmluvu mas uzatvorenu. Pozri na stranke ustredia prace, soc.veci a rodiny, v sekcii sluzby zamestnanosi , prispevky pre obcanov. Ako obcan so zdr.postihnutim budes platit zdr.poistenie len v polovicnej vyske, ak mas riadnu prac.zmluvu bez odvodovej vynimky.u zanestnavatela treba podpisat vyhlasenie k zdanovaniu prijmov a uplatnit si mmesacnu nezd.cast zakladu dane
Mária27
25.01.16,00:21
asi sa zmenilo nejaké životné minimum - minule to vysvetľovali pri tých minimálnych dôchodkoch, čo tam vlastne k dôchodku presunuli dávku v hmotnej núdzi . : že keď sa mu zvýši viac dôchodok, môžu mu minimálny dôchodok zastaviť a naopak, keď sa viac zvýši to čosi, tak mu ho vrátia ...
Eruntianden
20.03.16,17:43
Pracovnú zmluvu mám uzatvorenú štandardne - t.j. na dobu určitú (1 rok ) a s 3-mesačnou skúšobnou dobou.
Vyhlásenie na uplatnenie nezdaniteľného základu časti dane - som si už uplatnil - no ďakujem za radu
Čo sa týka príspevkov tak mám nárok na príspevok na dochádzku do práce a na príspevok na bývanie - no môžem poberať iba 1 z nich
S tým zdravotným poistením máš pravdu - zisťoval som si to na oddelení HR a tam mi to potvrdili + aj to , že potom by sa to malo zohľadniť aj pri platení dane na konci roka - takže asi tak

Každopádne ešte raz ďakujem za užitočné rady
Eruntianden
20.03.16,17:48
Ahoj
Takže nárok na hmotnú núdzu nemám - keďže je tam poberanie invalidného dôchodku...je to podľa mňa trocha nespravodlivé, lebo na dávku v hmotnej núdzi sa viaže aj osobitný príspevok a tie sú v konečnom dôsledku vyššie ako invalidný dôchodok.
Je to každopádne zaujímavé , no asi rátajú aj s tým, že dôchodca si poberie aj iné nároky...No čo v takom prípade , ak nemám ani ZŤP, parovací preukaz alebo príspevok na dochádzku na pravidelné kontroly ?...ostáva len ID , ktorý ako som spomínal, je nižší ako súčet iných príspevkov, na ktorý majú nárok občania bez zdravotného postihnutia...
veronikasad
20.03.16,17:54
o preukaz občana s ŤZP si žiadal ? Tiež ti ho zamietli ? UP má úplne iné kritéria ako SP..-
Katy a R
20.03.16,18:07
K tomuto tvojmu príspevku ...
"Takže nárok na hmotnú núdzu nemám - keďže je tam poberanie invalidného dôchodku...je to podľa mňa trocha nespravodlivé..."
máš ID, spomínal si ešte aj iný príjem ako tréner, absolventsú prax.... presnejšie povedané - nemáš nárok na dávku v hmotnej núdzi - neviem, ako si si prečítal tie linky, čo sú tu priložené (bolo úplne zbytočné žiadať). Treba si uvedomiť, že je to štátna dávka - už aká je, taká je - je určená pre tých, ktorí ozaj nemajú čo do huby a nemôžu si inak zabezpečiť svoj príjem. a ešte jedna vec - skladajú sa na ňu ostatní daňoví poplatníci, ktorí tiež majú dosť svojich výdavkov ;) .
Eruntianden
28.03.16,07:32
Áno o preukaz ZŤP som žiadal ( aj parkovací ) a bol mi zamietnutý aj spolu s príspevkom na dochádzku na pravidelné kontroly, na ktoré dochádzam zhruba 250 km...Ale je tam obdobie, kedy môžem o tento príspevok požiadať opätovne, tak to skúsim ešte raz
A áno s tým súhlasím ÚP má úplne iné kriteriá ako SP a je to dosť zaujímavé - lebo na druhej strane poznám ľudí, ktorí nepoberajú ID ale majú ZŤP preukaz a parkovací preukaz...
Eruntianden
28.03.16,07:42
Ahoj...Takže ako tréner som mal príjem 100 Eur, keďze popri vykonávaní ABS. praxe tam vyšší príjem ani nemôže byť a príjem s ABS. praxe je ako všetci dobre vieme žalostný...
Čo sa týka tej 1. časti, tak myslím, že sme sa nepochopili. Lebo ja hovorím o tom, že ak si evidovaný na úrade práce istý čas a poberáš invalidný dôchodok, tak nemáš nárok na dávku v hmotnej núdzi, Ale keď si evidovaný na úrade a nepoberáš ID, tak máš nárok na hmotnú núdzu + časom aj na osobitný príspevok. Hmotná núdza + osobitný príspevok je vyšší ako môj ID...Preto to píšem, lebo osobne poznám takých ľudí a tí poberajú hmotnú núdzu + osobitný príspevok + plat zo mzdy a je to viac ako ja čo som invalid. dôchodca a mám ID + plat zo mzdy.
Tým nechcem povedať, že takýmto ľuďom závidím, len sa mi to zdá nespravodlivé voči občanom ZŤP a preto som napísal aj vyššie, že štát asi ráta s tým, že ZŤP občan si zabezpečí kadeaké príspevky, lenže v mojom prípade to tak nie je a preto som v konečnom dôsledku na tom horšie ( myslím príjmovo ), pričom vykonávam takú istú prácu ako zdraví ľudia...