hanelie
05.01.16,11:14
Zdroj: Národný inšpektorát práce

Príklad

Som majiteľom a konateľom eseročky. Môže mi vo firme pomáhať dcéra, ktorá je študentkou? Nechcem s ňou uzatvoriť pracovný pomer a ani dohodu.

Firme, teda právnickej osobe nemôže v podnikaní vypomáhať rodinný príslušník bez právneho vzťahu. Teda vám nevzniknú žiadne mzdové náklady. V tomto prípade ide o nelegálnu prácu. Nelegálna práca je závislá práca, ktorú vykonáva fyzická osoba pre právnickú osobu a nemá s právnickou osobou založený pracovnoprávny vzťah.

Ak by ste boli živnostník, teda fyzická osoba, situácia by bola iná. Bez založenia pracovnoprávneho vzťahu môžu vypomáhať len fyzickej osobe podnikateľovi príbuzní v priamom rade, súrodenec alebo manžel, ktorý je dôchodkovo poistený, je poberateľom dôchodku alebo je žiakom, alebo študentom do 26 rokov veku.
Verwest
09.01.16,23:28
ako rozumné riešenie mi príde to, aby si dcéra(študentka), založila živnosť a fungovala ako subdodávka. Zdravotné poistenie by neplatila vzhľadom na to, že je študentka a sociálne odvody by taktiež neplatila pretože s najväčšou pravdepodobnosťou by otecko nebol tak štedrý aby jej zaplatil viac ako 5000€ za rok. Bolo by to prehľadné a jednoduché.
Jakubec
10.01.16,07:04
"Nelegálna práca je závislá práca, ktorú vykonáva fyzická osoba pre právnickú osobu a nemá s právnickou osobou založený pracovnoprávny vzťah."

Pokial by dcera nerobila ZAVISLU pracu (pracu nesplnajuce znaky zavislej prace podla zakonnika prace), islo by tiez o nelegalne zamestnavanie?
kopretinka
10.01.16,07:19
nie,v tom prípade by išlo obchodný vzťah,lebo by bola aj ona sro alebo szčo.