nepravnik
05.01.16,13:39
Som ideálny 1/2 spoluvlastník nehnuteľnosti-jednoduchej radovej stavby štyroch garáží ležiacich v jednej línii vedľa seba na štyroch samostatných parcelách každá so samostatným parcelným číslom a súpisným číslom stavby, pričom deliace spoločné múry medzi jednotlivými garážami sú na čiare styku parciel. Každá má samostatný vstup a dá sa samostatne užívať. Rozdiely v jednotlivých výmerách garáží /celková výmera 305 m2 skladajúca sa zo 75, 86, 81 a 63 m2/ sú minimálne. Tým však že nemajú presne rovnaké výmery, nedajú sa teda rozdeliť že by dve a dve garáže mali spolu rovnakú výmeru v jednej polovici. Na nejakom konkrétnom reálnom rozdelení ani na užívaní sme sa nedokázali dohodnúť Asi to v blízkom čase budeme riešiť súdom. Ja som však prenajal dve garáže spolu o výmere menšej ako je ideálna polovica, takže som neužíval, respektíve ten nájomca viac ako je môj podiel, no môj spoluvlastník ho násilím bez jeho prítomnosti vysťahoval. Polícia povedala, že s každého m2 má spolumajiteľ právo na polovicu, tak oni nemôžu nič riešiť. Ja by som chcel ( do vyriešenia súdom) a aj nájomca, aby mohol užívať opäť tzv. môj podiel. Veď takto nemôžem uplatniť svoje majetkové právo. Bojím sa, že ak tam niekoho dám do nájmu, tak ho zase spolumajiteľ (má aj pištoľ) vyhodí. Ako to mám riešiť? Poradte mi tu. Vďaka Vám.
(prosím, len ma neposielajte za advokátmi)
jslancik
05.01.16,12:58
nájomná zmluva musí byť spísaná so všetkými spoluvlastníkmi (ibažeby ste boli manželia :)) Nemáš čo riešiť.
Chobot
05.01.16,13:07
Nevyriešiš to nijako. To je to isté, ako keby si vlastnil s niekým byt na polovicu a ty by si byt chcel niekomu prenajať. S prenájmom spoločného vlastníctva musí súhlasiť druhý spoluvlastník.

Aj pri tých garážach je to rovnaké. Ten druhý má pravdu, že vlastní polovicu každej garáže. Ty si nemôžeš svojvoľne privlastníť 2 garáže a robiť s nimi, čo chceš. Ty ale môžeš užívať hociktorú z tých 4 garáží. Ale ty, nie iná osoba. Lebo len ty máš vlastnícke právo. Môže niekto s tebou prísť a zdržiavať sa v garáži - vtedy ho druhý spolumajiteľ nemôže vyhodiť. Ale sám, cudzí človek nemá právo byť v ktorejkoľvek z tých garáží.

Po právnej stránke to nevyriešiš, pokiaľ sa vy dvaja nedohodnete. Nezostáva ti nič iné, len počkať na verdikt súdu, ktorý rozdelí to vaše ideálne vlastníctvo na konkrétne vlastníctvo 2 garáží pre jedného a 2 pre druhého. Vlastne to, na čom sa vy dvaja neviete rozumne dohodnúť (neviem z koho viny a nemá to ani význam riešiť, prečo ten druhý takto koná).
nepravnik
05.01.16,14:52
V prvom rade ďakujem za rýchlu odpoveď.
Dobre, ak je to cudzí človek čo chce prenajať, teda nie osoba blízka ( brat, syn a pod.) tak sa to asi bude musieť do rozhodnutia súdu akceptovať. je to ale trochu choré, a ako som čítal v zákonoch, tak to naozaj nie je ani ošetrené, mimo dohody neexistuje iná možnosť ako súd. To v blízkej budúcnosti asi už budeme riešiť.

Otázka náhradná a trocha špekulatívna. ale pravdivá. ( ja som si vedomý, že to môže čítať aj protistrana, ale myslím si, že niet čo zakrývať a bude to poučné aj pre ostatných, nakoniec aj tomu slúži táto poradňa. Mám však priateľa, ktorý mi opravuje aktuálne používané autá, máme spoločné záujmy a staré tak trochu historické autá, a chcem to spolu s ním tam opravovať, nebude mi platiť nič a bude to bez zmluvy o nájme, ( dostanem aspoň náhradné plnenie za opravu môjho auta, čo je moja odmena) a to aj v tomto prípade ma môže vyhodiť? Ako sa ubrániť aby mňa alebo kamoša, keď tam nebudem nevyhodil? Díki.
jslancik
05.01.16,15:25
to je fakt špekulácia. ale situácia je rovnaká ako bola minule. a prakticky chceš spraviť to isté, čo bolo doteraz, len neoficiálne - bez nájomnej zmluvy. čo ti k tomu povedať? hľadaj si lepších partnerov, nie takých dementov s búchačkami.
Chobot
05.01.16,15:44
Je to už špekulovanie. Ale dajme tomu.

Ak prehlásiš, že to auto, ktoré je v garáži, patrí tebe, tak auto nemôže z garáže druhý majiteľ vypratať.

Ale ak príde do garáže a tam bude nejaká cudzia osoba opravovať auto (hoci aj tvoje), tak tú osobu môže z nehnuteľnosti vyhodiť, pretože nemá ako preukázať právny dôvod na zdržiavanie sa v garáži.

Jedine, že by si bol osobne prítomný a prehlásil, že ti opravuje auto a je to tvoja návšteva. Vtedy môže prísť aj polícia a nemôžu teba a tvojho "opravára" vyhodiť z garáže.

Alebo možno by sa to dalo urobiť nejakou zmluvou o oprave auta, kde bude uvedené, že oprava sa bude vykonávať v tvojej garáži.

Ale to už sú skutočne vyhrotené a hypotetické situácie. A nie je isté, ako to posúdi prípadná privolaná polícia - či bude akceptovať takú dohodu o oprave auta.
nepravnik
05.01.16,15:45
Ospravedlňujem sa , ale napísal, som vopred že to je aj tak trocha špekulácia, ale aj pravda, ale to nemusíme riešiť, podstatné je pre mňa to, že ak to nebudem užívať iba ja, ( alebo moja s.r.o. ) , čo sa asi ťažko preukazuje, Tak to bude len komplikácia. Myslím si, že som dostal dobré odpovede a chcem Vám poďakovať. je to dobré mať sa na niekoho obrátiť v núdzi na informácie. ďakujem za radu. S pozdravom a do budúceho problému dovidenia!
Jakubec
06.01.16,13:19
Obciansky zakonnik:

§ 139

(1) Z právnych úkonov týkajúcich sa spoločnej veci sú oprávnení a povinní všetci spoluvlastníci spoločne a nerozdielne.

(2) O hospodárení so spoločnou vecou rozhodujú spoluvlastníci väčšinou počítanou podľa veľkosti podielov. Pri rovnosti hlasov, alebo ak sa väčšina alebo dohoda nedosiahne, rozhodne na návrh ktoréhokoľvek spoluvlastníka súd.

(3) Ak ide o dôležitú zmenu spoločnej veci, môžu prehlasovaní spoluvlastníci žiadať, aby o zmene rozhodol súd.

Podla odseku 2 by ste sa o hospodareni so spolocnymi garazami mali rozhodnut spolocne. Pokial pri hlasovani dojde k rovnosti hlasov (vy i Vas spoluvlastnik mate rovnaky podiel), tak o hospodareni moze na Vas navrh rozhodnut sud. Takze podajte Vasmu spoluvlastnikovi navrh, ze garaz cislo x a garaz cislo y sa prenajme tomu a tomu takou a tokou zmluvou a prijem z prenajmu je prijmom Vasim a dalsie dve garaze bude uzivat druhy spoluvlastnik bezplatne. Navrh formulujte tak, aby ste mali sancu, ze sa sud v pripade, ze sa nedosiahne dohoda a na Vas navrh bude rozhodovat o hospodareni so spolocnou vecou, prikloni na Vasu stranu.

Okrem toho sa mozete snazit dosiahnut o vyporiadanie podieloveho spluvlastnictva rozdelenim a vzajomnym vyplatenim, ak obe casti maju rozne hodnoty:

§ 141

(1) Spoluvlastníci sa môžu dohodnúť o zrušení spoluvlastníctva a o vzájomnom vyporiadaní; ak je predmetom spoluvlastníctva nehnuteľnosť, dohoda musí byť písomná.

(2) Každý zo spoluvlastníkov je povinný vydať ostatným na požiadanie písomné potvrdenie o tom, ako sa vyporiadali, ak nemala už dohoda o zrušení spoluvlastníctva a o vzájomnom vyporiadaní písomnú formu.

§ 142

(1) Ak nedôjde k dohode, zruší spoluvlastníctvo a vykoná vyporiadanie na návrh niektorého spoluvlastníka súd. Prihliadne pritom na veľkosť podielov a na účelné využitie veci. Ak nie je rozdelenie veci dobre možné, prikáže súd vec za primeranú náhradu jednému alebo viacerým spoluvlastníkom; prihliadne pritom na to, aby sa vec mohla účelne využiť a na násilné správanie podielového spoluvlastníka voči ostatným spoluvlastníkom. Ak vec žiadny zo spoluvlastníkov nechce, súd nariadi jej predaj a výťažok rozdelí podľa podielov.

(2) Z dôvodov hodných osobitného zreteľa súd nezruší a nevyporiada spoluvlastníctvo prikázaním veci za náhradu alebo predajom veci a rozdelením výťažku.

(3) Pri zrušení a vyporiadaní spoluvlastníctva rozdelením veci môže súd zriadiť vecné bremeno k novovzniknutej nehnuteľnosti v prospech vlastníka inej novovzniknutej nehnuteľnosti. Zrušenie a vyporiadanie spoluvlastníctva nemôže byť na ujmu osobám, ktorým patria práva viaznúce na nehnuteľnosti.
nepravnik
06.01.16,16:06
Ďakujem, ale tu sa naozaj nedokážeme spoluso spoluvlastníkom dohodnúť, a je to naozaj jedno z koho viny, a naozaj nezostáva nič iné iba súd. Počítam s tým, že jedna strana doplatí tej druhej rozdiel v m2. Bohužiaľ než sa skončí súd,tak to mohol mať nájomca v nájme a pekne platiť. Aspoň mne, za môj podiel. Iróniu je, že spoluvlastník, a jeho právny predchodcovia to užívali roky celé a mne nič neplatili. Ba dokonca mali tú drzosť, že dali návrh na súd, za moje neoprávnené obohatenie. Súd však prehrali, nakoľko som preukázal, že ja som nič neužíval a súd vydal rozsudok, že zamieta ich návrh z dôvodu, že nepreukázali, že ja som užíval viac ako mi podľa podielu prináleží. Teraz však uvažujem o podaní zase návrhu z mojej strany, nakoľko viem preukázať, že to celé užíval iba spoluvlastník, respektíve to dal do užívania (akože bezplatne() iným. Ale viete sudcovia, už som prehral súdy, ktoré mi advokáti garantovali že vyhrajem, inak zložia licenciu. Toť Slovackia.
sito
06.01.16,16:34
"(má aj pištoľ)"

"(prosím, len ma neposielajte za advokátmi)"

Zožeň si guľomet! Silnejší vyhráva, nie vždy je to pravda.

Porada nie je pravda, zákon, tiež nie.
Mária27
06.01.16,19:22
Príjem z nájmu patrí obom spoluvlastníkom. Pri rovnakých podieloch nemôže jeden bez súhlasu druhého predmet spoluvlastníctva ani prenajať, ani dať do užívania bezplatne. Pravdou je, že ak disponuje s nehnuteľnosťami sám, bezdôvodne sa obohacuje, aj keby nebral nájomné.

Pokiaľ je predmet spoluvlastníctva reálne deliteľný, pri nezhodách je najlepšie čo najskôr zrušiť a vyporiadať spoluvlastníctvo.

Takže súdne budeš riešiť dve záležitosti.