evkajalcova
05.01.16,15:18
prepísala som svoje auto na ICO firmy, chcela by som si uplatniť PHM vo výške 80%, nie je mi jasné, či všetky ostatné výdavky, ktoré mám a ktoré sa týkajú auta (napríklad pneumatiky, Zmluvné poistenie, náhradné diely) tiež uplatňujem vo výške 80% alebo môžem uplatniť 100%. Dakujem
Tweety
05.01.16,14:21
Ak ho používaš aj na súkromné účely, potom áno, všetky náklady uplatníš pomerom v akom ho používaš na podnikanie.
KEJKA
05.01.16,14:31
Ak nechceš viesť knihu jázd, a preto chceš uplatniť 80% PHM, tak aj všetky ostatné výdavky uplatníš vo výške 80%.
TomasBugiy
06.01.16,04:57
Môžeš 100%. Pokiaľ ideš na 80% iba z toho dôvodu, že nevedieš knihu jázd, tak PHM dávaš 80% a ostatné výdavky môžeš 100%.
Dav
06.01.16,05:50
V zákone je dvojakých 80%.
1. Nevedenie knihy jázd, PHM 80%, všetko ostatné 100% § 19 , písm. l (L ako Ladislav)
2. Využívanie auta aj na súkromné účely v pomere 1-99% - všetko ostatné k autu sa kráti týmto pomerom využívania auta. § 19,písm. t (T ako Tomáš)


Doplnila som aj paragrafy
karakul
06.01.16,06:21
... "FIRMA" je SZCO ci PO ?
KEJKA
06.01.16,06:49
ja si myslím, že 1. neplatí, lebo 100% ostatné je podmienené využívaním výlučne na služobné účely a to bez knihy jázd firma nepreukáže.
Dav
06.01.16,07:13
§19 l ( L ako Ladislav) 3 80% nevedenie knihy jázd, to druhé hľadám
Dav
06.01.16,07:23
§ 19 t (T ako Tomáš) využívanie
KEJKA
06.01.16,08:10
veď vychádzam z uvedeného. Je to podmienené, ale ako chceš preukázať využívanie iba na služobné účely, ak nevedieš knihu jázd?
1. vo forme paušálnych výdavkov vo výške 80 %, ak je tento majetok využívaný aj na súkromné účely, alebo
2. v preukázateľnej výške v závislosti od pomeru používania tohto majetku na zabezpečenie zdaniteľného príjmu.
CHIC
06.01.16,08:15
spotreba pohonných látok sa môže uplatniť vo forme paušálnych výdavkov do výšky 80 % z celkového preukázateľného nákupu pohonných látok za príslušné zdaňovacie obdobie primeraného počtu najazdených kilometrov podľa stavu tachometra na začiatku a na konci príslušného zdaňovacieho obdobia pre každé motorové vozidlo samostatne.

Pri tomto spôsobe preukazovania spotreby pohonných látok nie je potrebné viesť knihu jázd.

Upozornenie: Uplatňovanie výdavkov týmto spôsobom, t.j. v paušálnej výške 80 % z preukázateľne nakúpených pohonných hmôt, nemá vplyv na ostatné ustanovenia zákona o dani z príjmov týkajúce sa uplatňovania výdavkov na odpisovanie auta alebo výdavkov vynaložených v súvislosti s týmto obchodným majetkom. Uvedené platí za predpokladu, že daňovník využíva auto len v súvislosti s príjmami z podnikania a účtuje o ňom výlučne ako o obchodnom majetku.

zdroj: https://www.financnasprava.sk/sk/podnikatelia/dane/dan-z-prijmov/fyzicke-osoby/zivnostnici
TomasBugiy
06.01.16,08:43
80 % na PHM bez knihy jázd je len uľahčenie pre podnikateľov. A ako je preukázané využívanie iba na služobné účely s knihou jázd? Papier znesie všetko.
Antonia Jendrišáková
06.01.16,10:30
Môže preukázať spôsobom, napr. že na súkromné účely používa druhé auto. 80% prepočítava len PHL. Ostatné výdavky uplatní v 100% výške.
karakul
06.01.16,13:44
v tejto téme:
http://www.porada.sk/t260209-ako-uctujete-nakup-phm-v-01-2015-myslim-tym-uplatnenie-80-vydavkov-mam-kratit-aj-dph.html

martina2006 priložila odpoveď z finančnej správy:

"...v prípade, že daňovník využíva motorové vozidlo výlučne v súvislosti s príjmami z podnikania a uplatňuje 80% paušálne výdavky pri nákupe PHL podľa § 19 ods. 2 písm. l/ bod 3 zákona č. 595/2003 Z. z. o dani z príjmov v znení neskorších predpisov (ďalej len ZDP), ostatné súvisiace výdavky vynaložené na dosiahnutie zdaniteľného príjmu (napr. odpisy, nákup náhradných dielov, opravy) si môže uplatňovať vo výške 100%.

----
Ustanovenie § 19 ods. 2 písm. l) bod. 3. ZDP sa s účinnosťou od 1.1.2015 nezmenilo, a pri uplatňovaní paušálnych výdavkov do výšky 80% sa aj po 1.1.2015 postupuje rovnako ako do 31.12.2014. Uvedený spôsob uplatňovania výdavkov je zjednodušený spôsob, ktorý nevyžaduje vedenie knihy jázd. Jeho uplatňovaním daňovník nedeklaruje, že celkovo využíva vozidlo na podnikanie len na 80% (nemusí teda krátiť ostatné súvisiace výdavky), jedná sa len o zjednodušený spôsob, ktorý má zabezpečiť zníženie administratívneho zaťaženie a teda väčší komfort pre daňovníka.

---
S pozdravom,
Ing. Lea Bulíková
Kontaktné centrum podpory
Finančné riaditeľstvo SR"
Dav
06.01.16,16:54
Záleží od všetkého možného. Napríklad, ak na služobný citroen nevediem, ja lenivá duša, knihu jázd,ale chodím na ňom montovať antény po Slovensku, o čom svedčia faktúry pre odberateľov, ak neodpočítavam dokopy ročnú produkciu benzínu v Slovnafte a na vozenie rodiny používam oktáviu,ktorú nemám v majetku a neučtujem o nej nič, kde je problém v odpočte PHM 80 a všetko okolo auta 100.
KEJKA
06.01.16,18:38
takto súhlasím, ale obávam sa, že si výnimka. Väčšina SZČO ako aj jednoosobových sro majú po 1 aute.
Hanka
12.01.16,15:40
Nezabudni, ak si platca dph, tak si pri tomto zjednodsenom sposobe mozes uplatnit tiez iba 80% z dph z nakupenej phm.
karakul
12.01.16,16:38
... Všetkým 1osobovým sro a ich spoločníkom-konateľom, ktorí majú iba 1 auto (t.j. iba firemné) zdaňujeme 1%... iba ak preukáže, že vlastní aj súkromné auto, tak nezdaňujeme - ale sú i takí, ktorí napriek vlastníctvu súkr. auta volia aj zdaňovanie firemného auta na súkromné účely.