byverine
06.01.16,15:22
Kedže v ČR neviem, kam sa s týmto obrátiť, skúsim to napísať sem k nám do porady, sňáď mi niekto poradíte:
Dňa 09.12.15 som ukončila pracovný pomer v skúš. dobe v ČR u českého zamestnávateľa. V deň odchodu sme sa dohodli, že pre výstupné papiere si pridem osobne (bývam cez ulicu) a súhlasil. Keďže 3 dni sa neozval, zašla som za riaditeľom osobne. Doklady samozrejme nemal (vypracováva mu to externá firma) a uisťoval ma, ze po víkende v pondelok mi ich odovzdá, ale ze on ma na vydanie ZL zo zákona 8 dní (??? - neviem, ale podla mna ma zle informácie, nakoľko nikde sa žiadnych 8 dni v českom zákonníku nespomína)
Keďže ani PO ani ÚT sa neozýval, nedvíhal telefon, napisala som mu e-mail, ze žiadam o vydanie týchto dokumentov (chcela som sa ist zaevidovať na UPSVaR na SR). V stredu mi napísal odpoveď, ze kedže som sa "nedostavila" osobne na JEHO VÝZVY (???- nepísal mi ani nevolal) zaslal mi zápočtový list na adresu trv.pobytu na SR. Tak som sa po 2tt dostala domov, avsak posta od neho žiadna. Takze som mu znova pisala, ze doklady neprišli. Na to mi nahnevane napísal, ze ho nebaví sa so mnou doťahovať, ze ten doklad zaslal, jemu sa nic nevrátilo a ze som musela uviesť zlu adresu, ale to uz nie je ho vec. Strácam nervy, lebo ani po mesiaci ten zápočtový list nemam...
PS1: moj občiansky preukaz si nefotil, divne, ale adresu som kontrolovala aj na prac.zmluve aj na dohode o ukončení a je správne)
PS2: pisala som aj o info na inspektoriat prace CR, avsak bez odpovede.

Mojou otázkou teda je:
Mal mi byt vydaný ZL ihneď pri odchode ako na SR alebo ma na to vazne tých 8 dni?? Nikde som sa na nete k takej info nedopatrala, skor len k tomu, ze zamestnavatelia maju mylne informácie ak si myslia, ze na vydanie dokladov maju tých 8 dni (pravda?/lož?) Co v prípade,ze mi to zaslal na zlu adresu? (aj do zdravotnej poisťovne ma nahlásil s pomýleniu adresou, takze sa ani nečudujem, ak to poslal zle).

Za rady vam pekne dakujem.
ivka70
06.01.16,16:41
To si musis zistit v CR, co plati.
Na Slovensku je definovane: po skonceni PP. aSu zamestnavatelia, ktori su schopni vydat zapoctovy list az po spracovani miezd, co za december bude tento tyzden.
Cize aj na SR by sa ti mohlo stat, ze zapoctovy list pri skonceni PP v SD k 9.12. dostanes az v nasledujucich dnoch teraz v januari.
byverine
06.01.16,19:35
Zial praveze neviem, kde sa to tu da zistit, preto som skusila tu, ci sa niekto vyzna...tu komunikuje inspektioriat strasne.
Na SR viem, ze musi poslat hned, to mam priamo z nášho inspektoriatu prace, takze urcite nie az po spracovani miezd, vtedy to maju na pokutu.
avalik
06.01.16,19:51
V ceskom ZP je to rovnake ako u nas "pri skonceni"
§ 313
(1) Při skončení pracovního poměru, dohody o provedení práce nebo dohody o pracovní činnosti je zaměstnavatel povinen vydat zaměstnanci potvrzení o zaměstnání a uvést v něm

Posli zamestnavatelovi doporucene vyzvu na zaslanie potvrdenia o zamestnani - aj s uvedenim spravnej adresy.

Je mozne, ze externej firme bola odovzdana tvoja adresa chybne, alebo si to chybne nahodili oni do systemu.
ivka70
07.01.16,07:51
Urcite nie, neviem odkial cerpas take informacie. Ziadne hned ZP nepozna.
byverine
09.02.16,14:09
Takže asi pozná, lebo som pisala na príslušný IP v CZ (ako info) a ich právnik mi odpovedal, ze ZL musi zamestnávatel vydať posledny pracovný deň, najneskôr nasledujúci deň po ukončení, pokiaľ sa nedohodnete inak. V mojom pripade bola dohoda, o com mam aj písomne potvrdenie a aj tak si spravil podla seba, takze zamestnávatel pochybil.
PS1: dodnes ten ZL nemam
PS2: citala si si to poriadne? Na SR to viem preto, ze som musela poslať podnet na IP, lebo mi zamestnávatel vtedy neposlal ani ZL, ani stravné lístky a vo vyjadrení z IP po kontrole to tam mam čierne na bielom....takze odtiaľ čerpám tie info :-)