thecrow17
06.01.16,19:02
Momentálne poberám rodičovský príspevok. Ak nastúpim do práce od druhého dňa v mesiaci, aká bude výška rodičovského príspevku za tento mesiac? Teda, dočítala som sa, že ak nárok v danom mesiaci vznikol, nevypláca sa pomerná časť rodičovského, ale v plnej výške. Chápem to teda správne, že za ten mesiac kedy nastúpim do práce, dostanem ešte rodičovský v plnej výške, aj keď nárok naň v danom mesiaci bude iba jeden deň?

Ďakujem krásne za rady a pomoc.
mzdarka renca
06.01.16,18:11
presne tak, RP dostaneš v plnej výške, kuk §6 zákona 571/2009 o rodičovskom príspevku

§ 6
Zánik nároku

(2) Nárok na rodičovský príspevok zaniká
a) od prvého dňa kalendárneho mesiaca, ktorý nasleduje po kalendárnom mesiaci, v ktorom dieťa dovŕšilo vek podľa § 3 ods. 2
avalik
06.01.16,18:33
nastupujes do prace po dovrseni 3 rokov dietata?
thecrow17
06.01.16,18:35
Nie, mrňus bude mať ešte iba 15mesiacov.
thecrow17
06.01.16,18:37
Aj keď chcem ukončiť rodičovský predčasne, malý bude mať ešte iba 15mesiacov, keď sa vrátim do práce.
avalik
06.01.16,18:38
Ak dieta este nedovrsilo 3 roky mozes pracovat a zaroven poberat RP.

doplnenie:
Poziadaj o ukoncenie poberania RP k poslednemu dnu v mesiaci, ktory predchadza mesiacu, v ktorom nastupis do zamestnania. V mesiaci nastupu do zamestnania ti vznikne narok na prispevok na starostlivost o dieta za cely mesiac.
avalik
06.01.16,18:39
Ty ukoncujes rodicovsku dovolenku ... alebo aj poberanie rodicovskeho prispevku? Zacne ho poberat manzel?
thecrow17
07.01.16,07:09
Ja ukoncujem poberanie rodicovskeho, nastupim normalne spat do prace. Maly ide di jasliciek. Manzel bude pracovat tak ako doteraz.
avalik
07.01.16,08:17
Z akeho dpvodu "ukoncujes" poberanie rodicovskeho pruspevku? Nastala skutocnost, pri ktorej zanika narok na poberanie RP, pripafne nastava zmena v osobe poberatela RP? Ci len ty si myslis, ze ked ukoncis cerpanie rodicovskej dovolrnky, tak ti zanika narok na poberanie rodicpvskeho prispevku? - citaj moju odpoved a citaj aj zskon, ktory cirovala mzdarka renca.
thecrow17
07.01.16,15:45
Ahoj. Viem, ze mozem, len ja chcem poberat prispevok na jaslicky po nastupe do prace. A mzdu z prac. pomeru, rodicovsky a prispevok sucasne nie je mozne poberat. Preto chcem ukoncit poberanie rodicovskeho prispevku a zaziadat o prispevok na jaslicky, bude to pre mna ekonomicky vyhodnejsie. Nastupit by som mala 2heho maja. Zaujima ma teda ci za maj este dostanem rodicovsky v plnej vyske, kedze sa nevyplaca v pomernej.
mzdarka renca
07.01.16,16:12
tak požiadaj zam-ľa, že nastúpiš 1.5.2016, aj keď je sviatok.
thecrow17
07.01.16,16:31
:o) nastupit mozem kedy chcem, len trosku spekulujem, aby som vyuzila vsetky ,benefity, od statu, ked uz vyska rodicovsjeho je taka uzasna... a popravde ak je tu taka moznost, ze aj kvoli 1 dnu mi vyplatia cely RP tak by som to brala a radsej kupila mrnovi nieco, ci isla s nim na vikend na vylet, ked uz dostavame RP z ktoreho nie sme schopni vyzit a musim 15 mesacne babo dat do jasliciek a nastupit spat do prace...
Andyke
07.01.16,16:34
Súčasne nemôžeš poberať rodič. príspevok a prísp. na starostlivosť o dieťa.

§ 6 zák. 561/2008 (zákon o prísp. na starostlivosť o dieťa)
Výplata príspevku
(3) Príspevok sa vypláca za celý kalendárny mesiac, aj keď podmienky nároku na príspevok boli splnené len za časť kalendárneho mesiaca.
(4) Príspevok sa nevypláca za kalendárny mesiac, za ktorý bol vyplatený rodičovský príspevok alebo obdobná dávka v cudzine.
avalik
07.01.16,16:45
Doplnila som odpoved.
avalik
07.01.16,16:46
Ak ti vyplatia RP, tak v tom mesiaci ti nevyplatia prispevok na starostlivost - oba prispevky v jednom mesiaci nemozes poberat.
thecrow17
07.01.16,16:58
Dakujem pekne, takze s tym nevybabrem, bohuzial... :-(
avalik
07.01.16,17:11
Ak by si do otazky hned uviedla tvoju spekulaciu, odpoved by si dostala hned a nemuseli sme si tu dva dni vypisovat.