Hudy21
07.01.16,10:34
Ahojte
pri vyplnani noveho danoveho priznania pre dan z motorovych vozidiel za rok 2015 som narazil na niekolko problemov – poradi mi niekto?
1. Chapem to spravne, ze pri vyuzivani sukromnych vozidiel zamestnancov (v ramci pracovnej cesty pre zamestnavatela) sa za tieto vozidla plati dan v pomere 1/12 a nie 1/365 ako tomu bolo doteraz? Cize aj v pripade, ze zamestnanec pouzije auto iba 1 den v mesiaci, plati sa dan za cely mesiac. A co v pripade, ak pouzije zamestnanec auto vo februari a potom az v novembri, platim 2/12 rocnej sadzby alebo platim za obdobie medzi feburarom a novembrom, cize 10/12?

2. Ako postupovat v pripade, ze v roku 2015 nebolo mozne podla veku zaradit vozidlo iba do jednej sadzby dane, ale spada do 2 obdobi? Napriklad od juna je auto uz starsie ako 36 mesiacov od prvej evidencie, cize do maja by malo byt 25% znnizenie sadzby a od juna uz iba 20% znizenie sadzby. Na to by mala myslim sluzit ta kolonka sadzba 1 a sadzba 2. Ale ked skusam vyplnat tlacivo elektronicky na financnej sprave alebo cez edane neprepocitava mi to pre sadzbu 2. Mam to vypocitat ja rucne a takto vyratane hodnoty potom dosadit do riadku 14 v oddiely III?

Opravujem otazku: tie sadzby mi prepocitava samo po dvojkliknuti.

3. V pouceni k vyplneniu danoveho priznania pri riadku c. 13 sa uvadza: „Ak sa v zdaňovacom období uplatní na časť zdaňovacieho obdobia ročná sadzba dane z riadku č. 12 a na časť zdaňovacieho obdobia ročná sadzba dane zvýšená alebo znížená v závislosti od prvej evidencie vozidla, v stĺpci sadzba 1 riadku č. 13 sa nevyznačí žiadne z percent znížení alebo zvýšení ročnej sadzby dane a stĺpci sadzba 2 riadku č. 13 sa vyznačí príslušné percento zníženia alebo zvýšenia ročnej sadzby dane alebo v stĺpci sadzba 1 sa uvedie ročná sadzba dane, ktorá sa uplatnila v zdaňovacom období ako prvá a stĺpci sadzba 2 sa uvedie ročná sadzba dane, ktorá sa uplatnila následne.“
Neviem ci robim niekde chybu ja, ale ak vynecham sadzbu jedna a zadam iba sadzbu 2, v riadku 14 mi to nedokaze prepocitat rocnu sadzbu po uprave.

Opravujem: tato otazka je uz bezpredmetna, pretoze ako pisem vyssie, sadzby sa prepocitavaju automaticky.

Dakujem.
Jarka 1
07.01.16,09:43
K bodu 2
r. 12 - Zadala som ročnú sadzbu
r. 13 - zaklikla sadzby dane
r. 14 - dala som prepočítať
bea
07.01.16,11:04
K bodu 2. je na stránke FS usmernenie tomto znení:

Úprava ročnej sadzby dane (zníženie, zvýšenie) v prípade zmeny režimu určenia ročnej sadzby dane v zdaňovacom období

Ak vozidlo v priebehu zdaňovacieho obdobia, vzhľadom na jeho vek, prechádza do iného režimu určenia ročnej sadzby dane, uvedené skutočnosti sa zohľadnia nasledovne:

za obdobie, t.j. od prvej evidencie vozidla do mesiaca (vrátane), kedy vozidlo prechádza do iného režimu, pre určenia ročnej sadzby dane sa použije percentuálne zníženie alebo zvýšenie ročnej sadzby dane podľa mesiacov vozidla (pozri vyššie).
od ďalšieho mesiaca (počnúc mesiacom nasledujúcim kedy došlo k zmene režimu určenia sadzby dane) pre určenie ročnej sadzby dane sa použije už nové percentuálne zníženie alebo zvýšenie ročnej sadzby dane podľa mesiacov vozidla.

Príklad

Ako sa upraví ročná sadzba dane pre vozidlo s dátumom prvej evidencie 15.3.2012 pri podávaní daňového priznania za zdaňovacie obdobie roku 2015?

V danom prípade vo februári 2015 uplynulo od prvej evidencie vozidla prvých 36 mesiacov, preto v zdaňovacom období r. 2015 vozidlo prechádza z 25% do 20% zníženia ročnej sadzby dane. Pre výpočet pomernej časti v zdaňovacom období r. 2015 za mesiace január a február (vrátane) sa použije 25% zníženie ročnej sadzby dane a za ďalšie mesiace, počnúc mesiacom marec do konca zdaňovacieho obdobia, resp. do zániku daňovej povinnosti sa pre výpočet pomernej časti dane použije 20% zníženie ročnej sadzby dane.


pozri link

https://www.financnasprava.sk/sk/podnikatelia/dane/dan-z-motorovych-vozidiel

K bodu 1 som nič nenašla a tiež mám s tým problém....
juzek691
07.01.16,11:48
Ak je presne v tejto odpovedi napísané to čo je na FS v umernení, tak je to presne to, čo bude vznikať v praxi. Neviem pre koho je to dobre, ale v príklade je napísané, že vo februári 2015 oplynie 36 mesiacov - ak aj pre fin.správu je 36 mesiacov tri roky, potom 36 mesiacov uplynie v marci a nie vo februári!!!!!! Ešte je to len usmernenie a ako som čítal všade je to o mesiac skor.
Iruška
07.01.16,12:00
ako chápete predpokladanú daň riadok 40. má to byť suma k 1.1.2016, čiže všetky autá mám ich 20 znovu prepočítať a ku každému autu prirátať 1 rok a prepočítať daň. to je postavené na hlavu takto to chápem ja čiže prepočítavať 2x
Sarlotka
07.01.16,12:02
bod 1
ak použije v 02/2015 a 11/2015 platíš 2/12
musíš sledovať,ak sa mení sadzba v priebehu roka a zadať mesiace pod príslušnu sadzbu na r. 19

vznik a zanik uvedies v poznamkach
cize vznik 1.2.2015 zanik 28.2.2015, vznik 1.11.2015 zánik 30.11.2015(toto je sice inak uvedene na stranke financnej správy ale pripajam odpoved z dopytu)

vyplýva to z definicii vzniku a zániku DZMV , vznik je definovaný v §8 ods. 1, zanik §8 ods. 2 e)


odpoved FS
V uvedenom prípade odporúčame pri vypĺňaní daňového priznania postupovať v súlade s poučením na vyplnenie daňového priznania k dani z motorových vozidiel podľa zákona č. 361/2014 Z. z. o dani z motorových vozidiel a o zmene a doplnení niektorých zákonov (ďalej len „poučenie“). Podľa poučenia daňovník uvedie v oddiele VII. – Poznámky dátumy vzniku a zániku daňovej povinnosti v prípade, že daňová povinnosť u vozidla vznikla a zanikla v priebehu zdaňovacieho obdobia opakovane.

na druhej strane v zákone je uvedené
3)
Vznik daňovej povinnosti a zánik daňovej povinnosti uvedie daňovník v daňovom priznaní okrem daňovníka podľa § 3 písm. e).

čiže podľa mňa by sa tomto prípade vznik a zánik uvádzať nemusel, pretože postupujem v zmysle zákona...myslím, že v tomto prípade, poučenie na vypľňanie DZMV nenadväzuje na zákon

Bod 2, do. r. 12 prepíš ročnú sumu a potom dvojklikmi klikaj, tlačivo počíta samé

Bod 3 zadala si sumu n r. 12?
Sarlotka
07.01.16,12:05
do poctu mesiacov sa zarátava aj mesiac evidencie... tak to vymysleli v zakone...
"25 % počas prvých 36 kalendárnych mesiacov počnúc mesiacom prvej evidencie vozidla,"
Hudy21
07.01.16,12:10
V pripadoch, ze je iba 1 sadzba mi to funguje rovnako ako popisujete. Skusali ste aj pripad, kedy su 2 rozne sadzby na tom istom aute? Vtedy mi to nevie prepocitat sadzbu 2. Preto som sa pytal, ci je to potrebne doplnit rucne.
juzek691
07.01.16,12:10
V odpovedí je napísane ...vo februari uplynulo 36 mesiacov, každy normalny človek berie, že ak vo februari a 15.3.2012 bolo evidované tak 15.2.2015 uplynulo 36 mesiacov, ak to chceli tak povedať ako píšeš malo byť napísane 28.2.2015 uplynulo podľa zákona 36 mesiacov a nie vo ferbruári
Hudy21
07.01.16,12:15
Dakujem za odpoved. K bodu 1 - myslel som si, ze to bude 2/12 a tu zmenu sadzby chapem rovnako, ze to musim rozdelit. Co sa tyka bodu 2, tak ako som pisal uz vyssie tie dvojkliky mi nefunguju, pri sadzbe 2 mi to vypisuje vzdy cislo 1 a v pripadoch, ze nemam sadzbu 2 mi to vyhadzuje chybu, ze som nevyplnil kolonku v DP.
K bodu 3 - samozrejme, riadok 12 bol vyplneny.
Hudy21
07.01.16,12:17
Tiez to tak chapem. Ze si nasimulujem pre auta ich vek k 31.12.2016 a vypocitam dan ako keby som isiel robit DP za rok 2016. Co mi je nejasne je, ako postupovat pri sukromnych autach zamestnancov, tam nemozem vediet ako casto ich budu pouzivat. Cize nemam za tieto auta pocitat ziadne preddavky?
Sarlotka
07.01.16,12:17
uf tak neviem, mne to dvojklikmi funguje aj na edane java aj na stranke FS...
Jarka 1
07.01.16,12:20
mala som dve sadzby, ale musela som sa s tým trochu pohrať ... robila som to pred pár dňami, ale myslím, že som tam musela zadať správne aj počet mesiacov pre jednotlivé sadzby... už neviem ako presne som to urobila
Hudy21
07.01.16,12:26
Skúšal som to opäť a už mi to funguje. Neviem, kde som predtým robil chybu, ale teraz mi to už počíta správne.
avalik
07.01.16,12:26
Sarlotka
07.01.16,12:27
tak to sa tesim :) a hopsa do vyplnania :) huraaa :D
Hudy21
07.01.16,12:37
Dakujem avalik. Teraz mi to uz je jasne, ziadny zamestnanec nebol 1.1. na sluzobke, cize za tieto auta nepocitam preddavky. A samozrejme, ze predtym nez som pisal otazku na poradu som k tomu robil research na internete vratane porady, ale neviem preco som si vyssie uvedenu diskusiu nevsimol.
Jarka 1
07.01.16,12:39
avalik, to je pravda, že máme používať vyhladávač, ale v tomto prípade ten názov otázky je nešťastný ... určite by stálo zato doplniť do názvu Predpokladaná daň na DzMV ....
M3G
07.01.16,17:11
Rád by som sa spýtal, čo uvádzate do riadku 02-dátum vzniku daňovej povinnosti, ak mám vozidlo evidované aj v roku 2014? Treba uviesť 1.1.2015 alebo nič?
avalik
07.01.16,17:12
Otazky sa nezakladaju do komentarov, ... pouzi vyhladavac, citaj poucenie k tlacivu.
M3G
07.01.16,19:24
Ospravedlňujem sa.