IvetaH
07.01.16,13:39
Kolega ma tu presviedča, že nemôžeme riešiť reklamáciu, ak faktúra nebola uhradená. Ide o bežný nákup a predaj tovaru, nie energie, ani voda ani tele služby.
Ďakujem
Chobot
07.01.16,12:45
Ako to máte uvedené v obchodných podmienkach alebo v dodávateľskej zmluve? Ak nijako, tak sú to 2 samostatné právne veci. Jedna je povinnosť uhradiť faktúru do dňa splatnosti a druhá je právo spotrebiteľa tovar reklamovať. Reklamovať môže spotrebiteľ tovar aj keď ešte za neho nezaplatil - ak splatnosť faktúry ešte neuplynula.

Rovnako je to aj pri operátoroch - faktúru musíš uhradiť najneskôr do dňa splatnosti. Reklamovať výšku faktúry môžeš aj v deň doručenia. Akurát že reklamácia nemá odkladné účinky na splatnosť.

A čoho sa týka reklamácia? Sumy na faktúre, alebo nejakej vlastnosti tovaru?
IvetaH
07.01.16,13:00
nespokojnosť s kvalitou dodávky
jslancik
07.01.16,13:46
a ako je to s štandardne vlastníckym právom? kedy prechádza na "nového majiteľa"? Dá sa vlastne reklamovať niečo, čo ešte nie je tvoje?
Chobot
07.01.16,14:32
NA toto neexistuje jednoznačná univerzálna odpoveď. Záleží od predmetu kúpy a od zmluvných podmienok.

Napr. pri kúpe nenuteľnosti sa stávaš vlastníkom zápisom do katastra.

Pri kúpe tovaru v obchode po zaplatení kúpnej ceny.

Niekedy sa staneš vlastníkom ja pred zaplatením faktúry, ak je faktúra splatná v budúcnosti. Niekde si predajca vyhradí právo vlastníctva až do doby, kedy dôjde k úplnému zaplateniu kúpnej ceny.
Consultix
07.01.16,22:50
Chobot, dovolim si s Tebou v tomto pripade istym sposobom nesuhlasit. Som toho nazoru, ze pri standardnej fakture za tovar prechadza vlastnictvo dodanim, ked kupujuci zaroven prebera aj zodpovednost za skodu. Pozri sa na to takto: Ak som niekomu nieco nedodal, teda sa nestal vlastnikom predmetu dodavky, tak mne nema z akeho titulu vzniknut pohladavka voci nemu. Myslim tym teraz pripad, ked sa vztah neriadi zmluvou, alebo VOP, ktora tieto podmienky moze mierne upravit. Ale pri hmotnych veciach som jednoznacne toho nazoru, ze ak nie je ukon na jednej strane (prechod vlastnictva), tak nemoze vzniknut narok na druhej strane (pohladavka). Nestotoznujem sa s textom "tovar zostava majetkom dodavatel do uplnej uhrady faktury". Ak tovar mam, vyuzivam ho, disponujem nim, ale nie je moj, tak nikto by si odo mna nemal narokovat kupnu cenu, ale mozno tak najom za pouzivanie veci...
Chobot
08.01.16,07:39
Ani mne sa také niečo nepozdáva, ale veľa spoločností, má také formulácie v kúpnej zmluve alebo vo VOP. Neviem, či je to právne obhájiteľné, ani či je to správne, ale je to fakt. Pozri napr. tieto VOP čl. 6.1:

http://www.tatra-gold.sk/files/vseobecne%20predajne%20a%20dodacie%20podmienky.pdf

alebo tu, čl. 7.1:

http://www.mskshe.sk/phocadownload/zmluvy/preprava.pdf.

Pri leasingu to je automatické, tam sa vlastníkom staneš až po splatení leasingu, ale to je trochu iné, leasingom si vlastne atuo len požičiavaš.

Ale asi to bude v poriadku, tu sa o tom dosť obšírne píše, len som to zbežne prebehol:

http://www.najpravo.sk/rady-a-vzory/rady-pre-kazdeho/v/poslite-svojich-dlznikov-sediet-alebo-zabezpecenie-vyhradou-vlastnictva.html?print=1