momino
07.01.16,16:19
Ahojte, potrebujem poradiť ohľadom dane z mot.voz. Auto som využíval na podnikanie od 01.01.2015 - 24.05.2015, následne som si kúpil nové vozidlo a s tým som začal podnikať od 25.05.2015 - 31.12.2015. Prvé auto som predal v auguste 2015 - teda zmenilo držiteľa. Moja otázka znie podľa nového zákona. Za prvé auto musím zaplatiť daň za obdobie január - august, nakoľko až vtedy bolo predané (aj keď som ho využíval na podnikanie iba do mája) a za druhé od mája do decembra 2015? Pri prvom aute uvediem dátum zániku povinnosti k 31.08.2015 a pri druhom vznik daň.povinnosti k 01.05.2015?
Ďakujem.
avalik
07.01.16,15:21
Ano, spravne.
avalik
07.01.16,15:26
Uprav si nazov otazky v sulade s etiketou porady.
momino
07.01.16,15:26
Ďakujem, takže výklad zákona som pochopil správne, aj ked je to riadna hlupost platit, ked som to auto nepouzival na podnikanie. ale zakony su zakony!
Kety Alfa
12.01.16,12:33
"Daňová povinnosť zaniká posledný deň v mesiaci, v ktorom došlo k:
• vyradeniu alebo dočasnému vyradeniu vozidla z evidencie vozidiel,
• ukončeniu alebo prerušeniu podnikania,
• zániku daňovníka bez likvidácie,
• zmene držiteľa vozidla,
• ukončeniu použitia vozidla, v dokladoch ktorého je ako držiteľ zapísaná osoba, ktorá zomrela, zanikla, bola zrušená alebo nepoužíva vozidlo na podnikanie.
Daňová povinnosť zaniká 31. decembra predchádzajúceho zdaňovacieho obdobia, ak sa vozidlo počas celého zdaňovacieho obdobia nepoužívalo na podnikanie a o vozidle sa počas zdaňovacieho obdobia neúčtovalo alebo neboli uplatnené výdavky spojené s užívaním vozidla. V súvislosti s uvedeným zánikom sa zaviedla oznamovacia povinnosť. Lehota na oznámenie tejto skutočnosti je do 31. januára po uplynutí zdaňovacieho obdobia."

Ako sa to má chápať? Máme vozidlo, ktoré sme celý rok 2015 nepoužili na podnikanie, ani sme o ňom neúčtovali, ani neuplatňovali naň žiadne výdavky, ale žiaľ prepis zo živnosti na FO (toho istého podnikateľa) nastal až v novembri 2015, tak musím zaplatiť daň až do novembra? Na finančnej správe mi nechceli jasne odpovedať na moju otázku, len ma odkázali na ich stránku a tieto riadky, ale mne to nie je jasné. Veď spĺňam podmienku že auto nebolo používané na podnikanie, tak mi to prosím skúste ujasniť. Ďakujem
Anik
12.01.16,13:53
otázky sa nezadávajú do komentárov
avalik
12.01.16,15:32
zadaj to ako suvisiacu otazku v sulade s etiketou porady, dopln dovod prepisu vozidla zo szco, na FO
Kety Alfa
12.01.16,15:45
Prepáčte. Potom ma ale zase niekto sfúkne za to, že taká téma či otázka sa tu už nachádza a zase ostanem bez niečieho názoru...ale čo už...mám to nejako zmazať, moc sa tu nevyznám?
avalik
12.01.16,15:55
Nic sa nedeje, zaloz otazku, dopln co som sa ta pytala a odpoviem ti