petacuckova
07.01.16,21:55
Dobrý deň. Zamestnankyňa je od októbra roku 2013 na materskej, t.č. na rodičovskej.. Má zostatok dovolenky za rok 2013 a 2014 ( ako nárok z dôvodu čerpania materskej ). Pri spracovaní výplat v upozornení bolo, že jej môže byť preplatené 5 dní dovolenky za rok 2014. Moje otázky :
1. Ak by som jej preplatila 5 dní podľa § 116 ZP, je potrebné nejakým kódom ju opäť prihlásiť, alebo nahlásiť zmenu do sociálky a zdravotky? Nestratí nárok na výplatu rodičovského príspevku ?
2. Figurovala by v mesačnom výkaze alebo vo výkaze poistného ? A platila by všetky odvody ?
a 3. Aký je postup prosím vás ? Zatiaľ sme nemali nepravidelný príjem ani plnenie po skončení PP.

ďakujem za odpoveď
avalik
07.01.16,21:09
Pozri § 113 ods.3.

Na zaklade coho chces preplatit dovolenku?
Zamestnankyna konci pracovny pomer?
petacuckova
08.01.16,05:00
Nie. Ja viem tiez,ze dovolenka sa moze preplatit len pri skonceni PP,ale tam sa jedna len o tych 5 dni ktore presahuju par.116. Tiez ma to zarazilo ked mi to v programe vyhlasilo po spracovani vyplat,ze jej mozem preplatit 5 dni dovolenky z roku 2014
mzdarka renca
08.01.16,12:07
Mne to urobil tiež mzdový softvér, ale len jeden s ktorým pracujem a to Human. Hlásil mi, že zam-c má zostatok minuloročnej dovolenky (2014). Samozrejme, dovolenku takýmto zam-com nepreplácaš.
"Starú" dovolenku si bude čerpať prednostne po návrate z RD.
petacuckova
08.01.16,18:01
my mame Datalock W
veronikasad
08.01.16,19:17
Peťa, zamestnankyňa nemusí čakať s čerpaním dovolenky, na ktoru jej vznikol nárok pred nástupom na MD a príp. počas opakovaného pôrodu do nástupu do zamestnania.
Ak písomne požiada zamestnávatela (mesiac vopred) o ukončenie rodičovskej dovolenky a oznámi čerpanie dovolenky, zamestnávatel jej to musí umožniť.
Počas čerpania dovolenky je riadnym zamestnancom, na ktorého sa nevzťahuje zákaz výpovede. Nástup na RD po ukončení čerpania dovolenky treba znovu písomne oznámiť zamestnávatelovi. V tomto prípade sa z náhrady mzdy za dovolenku platia riadne odvody do zdravotnej aj sociálnej poisťovne, aj so splnením oznamovacej povinnosti na RL FO.