Vera
29.10.04,15:38
FO /živnostník/ použije požičané (napr od otca) na cestu. Firme potom fakturoval PHM na kilometer na základe dohody s odberateľom. Je tento postup správny?

Ďakujem
accad
29.10.04,16:27
Fakturácia je vec dohody- je to jeho príjem, ale čo si dá živnostník do výdavkov? Tam sa musí riadiť zákonom o dani z príjmov vrátane novely. K tomu by mal mať doloženú zmluvu o zapožičaní alebo nájme auta podľa občianského zákonníka. Vlastník auta by mal zaplatiť cestnú daň, aby si živnostník mohol uplatniť výdavky na požičané auto, cestná daň nie je daňovým výdavkom živnostníka, je to daň zaplatená za iného daňovníka. Môže si to ošetriť v zmluve.
alexxandra
30.10.04,08:00
Suhlasim s accad. Este ma napada jedna nezrovnalost,a sice,ked by napriklad aj ten otec bol podnikatel a ma zaplatenu cestnu dan a obcas pouzije auto syn, moze si dat nieco do najkladov syn? Alebo ked su obaja manzelia podnikatelia,auto je na manzelku,ma manzel nejaku moznost? V tomto si niesom celkom ista ... ma to zaujima ako teoreticka moznost :-)
Zita5
30.10.04,08:14
Podnikáme obja s manželom v združení / č. 1 /. Sme komplikovaný prípad , pretože manžel má ešte jedno združenie združenie č.2 /. V združení č. 1 vlastníme s manželom osobné motorové vozidlo . Ak manžel potrebuje ísť na našom vozidle na služobnú cestu pre združenie č. 2 , tak použitie vozidla fakturujem združeniu č. 2 s textom : fakturujem Vám za prepravu mechanikov a pracovného náradia dňa ......... , počet km ......... sadzba na km ........ .

Já to riešim takto , bola aj kontrola , hoci s našich združení im moc dobre nebolo , ale bolo to v poriadku . Cestnú daň platíme v združení č. 1
misurka
04.11.04,12:23
neviete poradiť, kde by som našla usmernenie ako počítať priem. spotrebu podľa TP, ak je udaná spotreba EÚ, kde je: mesto:12,4 mimo mesto 8,8 kombin. 10,1?
Ludka M
04.11.04,12:26
priemerom , vid §7 zakona o cest. nahradach