baculacik
08.01.16,14:24
Posnažím sa čo najstručnejšie opísať moju otázku.Naša firma má uzatvorenú zmluvu o nájme stroja na 12 mesiacov - na základe tejto zmluvy nám mesačne chodí faktúra (nájomné) za užívanie ich stroja v našej prevádzke. Pri podpise sa vkladal depozit 2000€ (ako zábezpeka v prípade porúch/zničenia stroja). Po skončení nájmu máme predkupné právo na tento stroj. V zmluve už je uvedená obstarávacia cena a že ak sa rozhodneme stroj kúpiť, uhradené nájomné a depozit budú odpočítané z obstarávacej ceny zariadenia a bude nám vystavená vyúčtovacia faktúra s odpočtom prijatých platieb a uskutoční sa prevod vlastníctva. Ako mám účtovať depozit a mesačné nájomné, keďže sa v budúcnosti spraví odpočet s vystavenou faktúrou na kúpu tohto stroja. Dúfam, že som dobre vysvetlila... (sme platcovia DPH).
Mária27
09.01.16,15:41
účtuješ nájomné a depozit
baculacik
09.01.16,20:33
takže "normálne"? Neviem si totiž predstaviť ako zaúčtujem v budúcnosti to zúčtovanie faktúry so zaplateným nájomným. Ten depozit aj hej, ale to nájomné nie.
Mária27
10.01.16,09:23
Teraz môžeš účtovať len skutočnosť, lebo budúcnosť je nejasná.
V zmluve máte dohodnuté odpočítanie. Podľa mňa jednoducho zahlásite, že v zmysle dohody započítavate nájomné s cenou a zvyšok ceny uhradíš. Započítanie dohodou ruší podľa § 581 ods. 3 občianskeho zákonníka aj zakázané započítanie, dovoluje započítať aj nesplatné pohľadávky.
Postupy účtovania možno vieš, alebo ti poradia účtovníci.
baculacik
11.01.16,11:02
Ďakujem pekne. No práveže ja účtujem, takže sa poradiť nemám s kým. Neviem či sa môžem ešte opýtať v komentári,ale môžem si potom zaradiť takýto stroj do majetku a odpisovať? Pretože mi to príde, že si ho 2-krát premietnem do nákladov... Rozmýšľam zle?