Mirna Pellová
09.01.16,06:28
Dobry den,mam otazku ohladom ukoncenia dlhodobej pn.Zamestnanec bol viac ako 2 roky dlhodobo pn.V piatok mi prisiel oznamit,ze v pondelok nastupuje do prace,dovtedy sa absolutne neozval,co mu je,ako dlho bude pn proste ziadna komunikacia z jeho strany.Medzitym bol prijaty na zastupovanie iny zamestnanec.Chcem sa spytat,ci musi nahlasit navrat do prace vopred v nejakom termine?Ved ten zastupujuci tiez nemoze zo dna na den odist,alebo ako to je?Pn zamestnanec ma staru dovolenku,tak som ho poziadala aby vycerpal aspon tyzden,aby ten zastupujuci mal nejaky cas na vyriesenie situacie.Zamestnavatel suhlasil s tymto nastupom zo dna na den ale mne sa to nezda fer,hlavne ked presli 2roky.Dakujem za odpoved.
veronikasad
09.01.16,06:17
Predpokladám, že pracovný pomer zastupujúceho zamestnanca je na dobu určitú - zastupovanie počas PN. Preto tento pracovný pomer - ak sa so zamestnávatelom nedohodne inak - končí posledným dňom PN.
Zamestnanec na PN nie je povinný zamestnavatelovi vopred v časovom predstihu oznamovať ukončenie PN. O ukončení PN rozhoduje ošetrujúci lekár.

Ak zastupujúci zamestnanec zostane vo firme aj po ukončení PN, napr. počas čerpania dovolenky, treba s ním vopred uzatvoriť dohodu o ukončení prac.pomeru v zmysle § 60 ZP, lebo po ukončení PN sa jeho pracovný pomer mení na dobu neurčitú.
Mirna Pellová
10.01.16,06:26
Dakujem este raz.V zakoniku prace paragraf 71 sa ale uvadza,ze je vhodne aby zamestnavatel upozornil zastupujuceho zamestnanca aspon tri dni vopred pisomnou formou,dalsia znama ma zase upozornila,ze je zamestnanec na dlhodobej pn povinny oznamit zamestnavatelovii mediac vopred predpokladany nastup do zamestnania,zvlast po dva a pol roku,kedy nik nevedel o zdravotnom stave pn zamestnanca.Ten dokonca 2x poziadal o invalidny dochodok!Jedna sa o pracu s malymi detmi.Smiem ako jej priama nadriadena ziadat o odborny posudok ci je schopna vykonavat pracu s detmi?Dakujem velmi pekne
Mirna Pellová
10.01.16,06:29
A este ma napadlo,ak zamestnanec bol u zamestnavatela s ukoncenim pn ako konkretne v tomto pripade v piatok s tym ze v pondelok nastupuje -nemal zamestnavatel vyzvat zastupujuceho k ukonceniu prac.zmluvy?
veronikasad
10.01.16,06:31
Pokial máte uzatvorenú zmluvu s pracovnou zdravotnou službou, o odborný posudok žiadať môžeš.
veronikasad
10.01.16,06:36
V § 71 ZP trojdňovu lehotu nevidím, tá platí pri ukončení prac.pomeru v skúšobnej dobe. Ak ti to prišiel oznámiť v posledný deň PN-ky, svoju povinnosť si splnil. Mali ste dosť času ukončiť prac.pomer so zast.zamestnancom. V prípade že sa rozhodnete pre zastupujúceho zamestanca, zamestnancovi vracajúcemu sa z PN musíte dať výpoveď z dôvodu nadbytočnosti s nárokom na odstupné. Výpoveď mu však môžete doručiť najskôr pondelok
Mirna Pellová
10.01.16,06:52
Prepacte,mali sme dost casu????ked sa dva roky neozvala???a pride den pred nastupom?????