emily 2
09.01.16,09:20
Dobrý deň, potrebovala by som poradiť, lebo prvý krát robím mzdu pre dôchodcu a ešte aj dohodára... Zamestnávateľ zamestnal zamestnanca na dohodu o prac. činnosti - prav. príjem. Zamestnanec odpracoval v novembri 22 hod. - jeho mzda za mesiac november bola 55 € . Zabudol mu ale povedať , že je starobný dôchodca a zo Soc. poisťovne mu volali, že treba urobiť opravný mes. výkaz. Jeho mzda a odvody sú teraz : Hrubá mzda : 55,- starobné poist. 2,20 + 7,70 gar. poist. 0,13 úraz. poist. 0,44 RFS 2,61 Daň-mes. zálohy 10,03 čistá mzda : 42,77 € Chcem sa len uistiť - dôchodca neplatí odvody do zdrav. poisťovne ? Urobila som opravný výkaz bez tohto zamestnanca, ale vyhodilo mi chybu -že sa vo výkaze nenachádza tento zamestnanec. Mám urobiť storno prihlásenia zamestnanca, alebo ho dať s 0 vym. základom ? Odhlášku zo ZP som ešte nerobila - zo SP ho zamestnávateľ odhlásil na konci decembra. A čo sa týka nezd. časti - tú si ako dôchodca neuplatňuje? Nemám momentálne informáciu odkedy poberá dôchodok ,ale je narodený 06/1953 . Musela by som opraviť aj prehľad na daň.úrad, lebo sa mu uplatnila nezd. časť .... A ešte jedna otázka. Pracoval aj v decembri, kedy ukončili dohodu. Teraz v 01 idú urobiť novú dohodu. Ako je to s ELDZ , treba poslať na soc. poisťovňu po ukončení každej dohody ? Ďakujem veľmi pekne za vaše rady :)
Anik
09.01.16,14:43
Na účely zákona o ZP sa dohodári -starobný, invalidný, výsluhový-pri dovršení dôchodkového veku nepovažujú za zam-cov. -neplatia odvody do ZP ani dohodári ani ich zamestnávatelia.
v ZP zrušiť prihlásenie 2D -X dátumom , ktorým bol dohodár prihlásený

-treba zistiť či k 1.1.15 - bol poberateľom PSD, alebo starobného dôchodku ak nebol tak to môžeš nechať tak, ak už bol v star. k 1.1.15 - nemal nárok na odpočítateľnú a teda by si mala opraviť
tento rok už nebude mať nárok na odp. pol.
http://www.socpoist.sk/aktuality-nova-sluzba-sp-zamestnavatelom--elektronicke-predkladanie-evidencnych-listov-dochodkoveho-poistenia-/48411s60710c

Štandardne sa ELDP odovzdáva do 3 dní od skončenia pracovného pomeru. SP však umožnila pri dohodách, aby zamestnávatelia odovzdávali ELDP až do 1 roka od skončenia dohody. Takúto možnosť môže využiť zamestnávateľ, ktorý predpokladá, že s dohodárom v priebehu nasledujúcich 12 mesiacov
uzavrie ďalšiu dohodu. Zamestnávateľ tak môže vystaviť ELDP po skončení poslednej dohody, pričom na ELDP uvedie Obdobia dôchodkového poistenia za všetky dohody na jednom tlačive.
Súhrnný ELDP teda predkladá zamestnávateľ za zamestnanca, ktorý mal uzatvorených viac dohôd, pričom od ukončenia poslednej dohody uplynul 1 rok a nebola uzatvorená nová dohoda.
KEJKA
09.01.16,16:47
užitočné, ja som až teraz prišla na to, že mi zle vypočítalo mzdu za dôchodcu-poberateľa SD, program OLYMP/Kros.
Takže mám čo opravovať, našťastie len za november, december počkám, až zistím, kde je chyba.
mzdarka renca
09.01.16,17:36
mne Olymp počíta správne dôchodcov-všetkých ;)
mzdarka renca
09.01.16,17:42
- Anik, nesúhlasím s tým, aby ho odhlásila tým dňom, ako ho prihlásila, nakoľko by mu na ten jeden deň vzniklo prihlásenie-poistenie z titulu dohody na ZP
- do ZP treba zrušiť prihlásenie a to tak, že kod poistenca ostáva 2D a platnosť zmeny bude X a dátum deň, ktorým ho prihlásila
- opakujem aj v tejto téme, že nebudem robiť súhrnné ELDP, ale vy si robte, oba spôsoby sú správne ;)
KEJKA
09.01.16,18:10
mám SD prvý raz, nedávam za vinu programu, niečo musím mať zle nastavené, čakám na odpoveď z hotline. Len komentujem, nebyť tejto otázky a odpovedí, tak by ma ani nenapadlo tú mzdu kontrolovať.
mzdarka renca
09.01.16,18:36
1.do evidencie dôchodkov- si nahraj od kedy má priznaný dôchodok, následne si vyber jednu z možností o aký dôchodok ide a od ktorého obdobia bude mať vplyv dôchodok na výpočet mzdy, v tvojom prípade od 11.2015.
2. Mzdové údaje - zaklikni si Typ pracovníka - dôchodca a musí ti to počítať korektne.

PS: nezabudni to urobiť v mesiaci, od ktorého to budeš opravovať ;)
Anik
09.01.16,19:58
máš pravdu opravím , aby som niekoho nezmiatla
KEJKA
10.01.16,06:38
to som urobila už pred spracovaním mzdy za 11.2015, len som akosi zabudla skontrolovať výpočet. Mám tam všetky odvody aj IP a PvN, čo nemá byť. Preto som napísala na Hotline.
Vďaka za snahu, bude tam nejaký háčik.
veronikasad
10.01.16,06:41
Máš správne zadaného dôchodcu v personalistike ?
veronikasad
10.01.16,06:45
V mzdových údajoch musíš mať zaškrtnuté že sa jedná o star-dôchodcu a v evidencii dôchodkov vyplnené odkedy poberá star.dôchodok
KEJKA
10.01.16,07:22
VYRIEŠENÉ, aj pôvodne - vyplnila som všetky dostupné kolonky, že je dôchodca od 11.2015, vek 61 rokov, , zakliknuté dôchodca, ale pod tým je že nepoberá dôchodok, a len toto neviem zmeniť,
Ale teraz som zistila chybu - ďakujem moc za usmernenie, ten typ dôchodku - nerozbalila som si všetky možnosti, ale vybrala hned prvú ponúknutu "dovršenie dôchodkového veku" ďalšie tri sa mi nehodili a že ešte nasleduje dalších cca 7 možností, to som mala schované. Takže po rozkliknutí som našla a vybrala starobný dôchodok, prepočítala mzdu a už je to správne.
Pri dôchodcovi č. 2 v budúcnosti to už budem vedieť.
Ešte raz moc krásne ďakujem za navigáciu, aj ked som to dávala do komentára.