michak
09.01.16,14:00
Dobry den,
uz niekolko mesiacov som vyradeny z evidencie uradu prace a teda som dobrovolne nedobrovolne nezamestnany.
Ale pracujem na dohodu o pracovnej cinnosti kde mam zadefinovane max. 10 hod tyzdenne.
Kedze tato dohoda sa obnovuje vzdy len na jeden mesiac tak odmena je definovana ako nepravidelny prijem.
Chcel by som sa opytat ci ma zamestnavatel v takomto pripade povinnost odvadzat odvody do Socialnej poistovne a do Zdravotnej poistovne.
Pytam sa preto, lebo som zistil, ze ma zamestnavatel neprihlasil do zdravotnej poistovne a teda mi vznikol dlh na ZP.

Nie som dochodca, invalidny dochodca ani nepoberam vysluhovy dochodok.


moje otazky su:
1) ma zamestnavatel povinnost prihlasit ma do Socialnej poistovne a do Zdravotnej poistovne a tiez odvazdat prislusne odvody a v akej vyske?
2) existuje nejaka minimalna hodinova mzda pri dohode o pracovnej cinnosti?
3) aky je rozdiel v pravidelnej a nepravidelnej mzde pri dohode o pracovnej cinnosti a tiez v odvodoch?
4) musim si podat danove priznanie ak som minuly rok 2015 bol vedeny na urade prace a potom som pracoval na dohodu o pracovnej cinnosti?

Dakujem za odpovede a za pomoc.
ata111
09.01.16,13:07
Fundovane napisane otazky,trochu poluskaj na porade a vsetko najdes.
michak
09.01.16,13:17
Dobry den, praveze som hladal aj na porade a aj na internete, ale priznam sa,ze tomu nerozmumiem a uz vobec nie tym zmenam za posledne roky. Vacsina odpovedi sa tykala roku 2013. Tiez niekde je pisane ze musi odvadzat , inde zase ze nemusi, atd. V podstate chapem ze som samoplatitel co sa tyka do ZP za obdobie ked nevykonavam pracovnu cinnost v danom mesiaci, ale nechapem (neviem) ci za tych napr. 40hod v mesiaci co odpracujem ma musi zamestnavatel prihlasit a platit aj prislusne odvody....
misoft
09.01.16,13:25
K 1) http://www.socpoist.sk/dohodari-a-postup-voci-sp/58965s
http://www.socpoist.sk/kalkulacky-na-vypocet-poistneho-pre-dpo/58690s
K 2) Min. mzda je stanovená zákonom. Z toho sa potom odvíja i hodinová mzda pri DOPČ. Menšiu hodinovú mzdu ako minimálnu nemôžeš dostať.
Ak som napísal zle - opravia ma, doplnia....
veronikasad
09.01.16,13:55
Ako máš rozvrhnutý pracovný čas, pracuješ všetky pracovné dni v týždni ?
KEJKA
09.01.16,14:09
1. áno, výška je jeho problém, sú stanovené %, mzdárka to určite vie
2. áno - vo všeobecnosti, nie špeciálne práve na dohodu
3. o pár centov nižšie odvody, ale to je vec zamestnávateľa
4. nemusíš - požiadaj do 15.2. o vykonanie RZD svojho zam-ľa.
michak
09.01.16,19:31
Kejka dakujem za odpoved. Takze mozem mu argumentovat ze ma zakonnu povinnost odvadzat za mna odvody za odpracovane dni. A tiez ked ho poziadam o RZD, tak musi mi ho urobit zamestnavatel ked mu dodam vsetky potrebne dokumenty? Je to jeho povinnost, alebo len dobra vola. Iny pracovny pomer nemam.
Este k tej minimalnej hodinovej mzde. Ked mi dava 2e na hodinu je to v poriadku?
KEJKA
10.01.16,07:40
2 eur je málo, aký stupeň náročnosti máš v zmluve? v roku 2016 to môže byť pri 2-je takmer 2,80e
RZD je povinnosť, ak nie si a nebol si SZČO.
michak
10.01.16,10:41
nepracujem kazdy den v tyzdni a niekedy ked treba aj cez vykend. Meni to nieco na mojej situacii?
michak
10.01.16,10:57
Dakujem za odkaz. Podla toho co som si precital musim ja ako zamestnanec odviest cez zamestnavatela (strhne mi to z vyplaty) 3% invalidne poistenie a 4% starobne poistenie. Zamestnavatel je za mna povinny odviest ostatne odvody vratane starobneho a invalidneho poistenia. Rozumiem tomu spravne?
misoft
10.01.16,11:40
Jj...
TomasBugiy
10.01.16,12:18
2 eura na hodinu máš v čistom alebo hrubom? Ak v hrubom, tak je to málo, ak v čistom, tak ak si nepodpisoval vyhlásenie pre uplatnenie nezdaniteľnej časti a zamestnávateľ Ti teda strháva daň, tak 2 eur môže byť nad minimálnu mzdu. Minimálna mzda na hodinu je v hrubom 2,328.
TomasBugiy
10.01.16,12:21
Keby si pracoval každý pracovný deň, napr. 2 hodiny, tak by si v tento deň bol zdravotne poistený a nemusel by si si platiť zdravotné odvody.
michak
10.01.16,19:10
Dakujem za odpovede.
Obavam sa ze som nebol prihlaseny ani do SP. Ako si to mozem overit?
A ktomu smeruje este jedna otazka ohladne rocneho zuctovania dane.
Musim si ho podavat ked som napr. januar a februar 2015 pracoval na dohodu o pracovnej cinnosti (tam boli odvadzane odvody), potom som bol na urade prace,
potom som bol vyradeny z UP a do konca roka som pracoval znova na dohodu o pracovnej cinnosti (iny zamestnavatel), ale podla toho co zistujem som zrejme nebol nikde prihlaseny?
Pytam sa preto, aby sa mi v buducnosti nestalo, ze mi pride nejaky papier z uradov o tom, ze som niekde nieco nezaplatil. Dakujem
Xanti
10.01.16,21:20
obávam sa aj ja, že pracuješ na čierno, a tým pádom ti žiadne odvody do ZP nedoplatí a musíš si ich doplatiť ty sám, za min. rok mesačne vo výške 57,68 eur ... a tým pádom, ak neplatil odvody určite neplatil dane a ty iste nemáš vykázaný žiaden príjem takže defakto žiadne RZD ti neurobí .. nemá z čoho .. a ak ti za január február nestiahli žiadnu dan a tvoj príjem neprekročil 1901,67 eur tak nemáš povinnosť podať DP.
Katy a R
10.01.16,21:31
gabi - nemyslím si, žeby si to zamestnávateľ dovolil ... aj u nás agentúry uzatvárajú dohody na necelý mesiac - opakovane (zrejme kvôli odvodom)
Xanti
10.01.16,22:01
Katy to je vp oriadku , ale ak nie je invalidný občan, čo píše že nie je, tak potom do ZP ho má povinnosť nahlásiť, lebo či je pravidelný či nepravidelný príjem na dohodu v ZP nahlásený byť musí ... ak nie je ID, alebo študent s odvodovou výnimkou ...
a ak nie je v ZP tak ťažko bude v SP ... a nepíše že je zamestnaný cez agentúru nepostrehla som.
Katy a R
10.01.16,22:13
píše len - že sa "obáva" ;) ... do ZP prihlasuje zamestnávateľ s opozdením - a keďže nepracuje pravidelne - bude musieť doplatiť ZP - ale vie si to skontrolovať v El. pobočke (možno si to zle vysvetlil, že keď musí doplatiť, že nie je vôbec prihlásený ?? ) V zadaní definuje aj podmienky dohody - takneviem, podľa mňa to má OK.
Xanti
10.01.16,22:15
No ved zadávateľ sa môže na SP opýtať ... či ho niekto eviduje ... hej môžeš mať pravdu samozrejme.
Katy a R
10.01.16,22:31
kejka už napísala - len doplním
dlh na zdravotnom ti vznikol preto, že nepracuješ každý deň - treba doplatiť za tie dni, ke´d nerobíš!
Vieš si to skontrolovať v el. pobočke svojej ZP .
pri pravidelnom príjme by si bol lepšie chránený (teraz nemáš nárok ani na nemocenské, ani sa ti nepočíta obdobie k dávke v nezamestnanosti) a tiež by si nemusel doplácať ZP.
K DP - zrejme ti výjde aj preplatok dane, ak si nejakú platil ;)