mondes
09.01.16,14:13
Ahojte poraďáci. Keďže neúčtujem v PU, tak Vás prosím o radu. Zaujíma ma, ako to je so ziskom s.r.o. na konci roka a kedy sa zdaňuje. Napr. ak má s.r.o. na konci roka zisk 5000 eur, je povinnosť ho prerozdeliť, alebo môže zostať do nového roka? A v prípade, ak sa prevedie do nového roka sa tento nerozdelený zisk nezdaňuje? Pre lepšie chápanie toho, čo chcem vedieť, uvediem príklad:

S.r.o., ktorá má na konci roka zisk si ho nevyberie a prevedie ho do nového roku, kedy si zaňho kúpi auto. Takže na konci roka zisk nezdaní a v januári si kúpi auto, ktoré odpíše za celý rok. Funguje to takto? Prosím Vás o vysvetlenie.
Ďakujem všetkým.
Tweety
09.01.16,13:15
Nie, nefunguje. HV v DP zdaní a už zdanený prevedie do nasledujúceho roka. Potom o jeho použití rozhodne VZ.
Žabinka
09.01.16,13:21
Nerozumiem.. Čo myslíš pod výrazom zisk? Hodpodársky výsledok po zdanení, čiže základ dane mínus daň/daňová licencia? Ten už je predsa zdanený, tak čo chceš/nechceš zdaňovať? Ak myslíš zisk z roku 2015, ten sa nerozdeľuje v roku 2015, ale prejde do roku 2016 a rozdelí sa až podľa rozhodnutia Valného zhromaždenia.
mondes
09.01.16,18:48
Áno, presne to som myslela, ďakujem.
mondes
09.01.16,18:54
Ďakujem. :)
Dav
09.01.16,18:58
Auto sa nekupuje zo zisku.Kupuje sa z peňazí spoločnosti=súčasť aktív. Zisk musí sa musí zdaniť a po zdanení sa podľa rozhodnutia valného zhromaždenia buď vyplatí spoločníkom, alebo sa nechá v spoločnosti ako nerozdelený zisk=súčasť pasív.
Auto nemôže odpísať za rok,ale za 4 roky a to podľa zákona o dani z príjmov -cez odpisy.
mondes
09.01.16,19:03
Ďakujem. :) Tie odpisy, to je jasné. :)
Žabinka
09.01.16,19:09
HV po zdanení ( trieda 6 -trieda 5 -daň/DL) zaúčtuješ 710/702.. po prevode do nasledujúceho účt. obdobia to prejde na účet 431 - Výsledok hospodárenia v schvaľovaní.. a o tomto rozhoduje VZ ako sa použije.. prednostne by sa mal urobiť prídel do zákonného rezervného fondu, ak ešte nie je naplnený.. až potom sa rozdeľuje zvyšok.. ale či je možné z toho zakúpiť auto, to neviem.. nezdá sa mi to.. ešte doplním, že použitie zisku býva aj v spoločenskej zmluve rozoberané..