michaela4444
10.01.16,10:09
Dobry den, chcela by som sa opytat na dedenie spoluvlastnickeho podielu Urbariatu.Dedicia su styria.Vymera podielu -lesa vychadza na 4100 m2.Delit sa nesmie v extravilane lesny pozemok pod 5000m2.Moze sa ten podiel rozdelit aspon na 2x 2050 m2?
Dakujem za odpoved
a_je_to
11.01.16,20:20
Bežne sa dedia na viac podielov aj menšie výmery. Na vlastnícke podiely urbárov sa táto výmera 5000 ha nevzťahuje, lebo ide o nedeliteľnú nehnuteľnosť a dedenie nie je drobením výmery. Nedelí sa totiž žiadny pozemok, ale podielové práva k nemu. A to je rozdiel, ktorý treba niekedy vysvetliť aj notárovi. Aj na vašich LV v urbári sa určite nachádzajú menšie podiely, než z dedenia vychádzajú vám štyrom. Ale je pravda, že členská základňa potom neúnosne narastá, čo nie je vítaný jav. Najlepšie je, keď to zdedí jeden, najbližšie bývajúci a vyplatí ostatných.
Erzebeth
11.01.16,22:22
Spoluvlastnícky urbársky podiel sa nesmie rozdeliť, ak by vznikol menší podiel ako 2000 m2. Vy môžete rozdelIť svoj podiel na dva tak. ako ste to napísali. Delenie podielu upravuje zákon o pozemkových spoločenstvách 97/2013 Z. z., § 2 ods. 3. To, že už existujú aj menšie podiely neznamená, že sa môžu deliť aj teraz, tie sa však vytvorili pred účinnosťou tohto zákona. Členmi urbárskeho spoločenstva sú vlastníci podielov spoločných nehnuteľností. Tieto spoločné nehnuteľnosti sú konkrétne parcely, majú výmeru a tak si každý môže vypočítať, koľko m2 mu patrí z každej parcely. Rozdiel medzi urbárskym vlastníctvom a iným je ten, že urbársky majetok si neobhospodaruje vlastník sám, ale obhospodaruje sa spoločne, všetci vlastníci, prostredníctvom výboru.
a_je_to
12.01.16,07:09
Nie .... jednak zákon 93/2013 nie je o urbároch, ale o vydaní euromincí MS. A jednak § 2, ods. 3 zákona 97/2013 píše o prevodoch podielu. Aj predchádzajúci zákon 181/1995 písal rovnako. A práve notári nepovažujú dedenie za prevod. Preto to ignorujú pri rozdeľovaní dedičstva. Aj v minulosti, aj teraz. Poslednú skúsenosť mám z roku 2013-2014, kedy nám boli vydané pozemky po dedoch. Jeden pôvodný podiel mal 4340 m2, nám ho pri dedení rozdelili na 1x2170m2 a 2x1085 m2. O pol roka prišiel za mňou ako predsedom jeden podielnik, že notár odmieta rozdeliť ich dedičstvo na 3x 1446 m2. A on sa s bratmi nijako nedohodne. Tak som mu dal kópiu môjho dedičského, nech mu ukáže, že ... iní notári môžu. Ten druhý notár ho s tým vyrazil, že ... vy ma tu nebudete poučovať ... von ! O dva dni ich zavolal a prededil im podiel ... na troje. Z vlastného uváženia.
Mária27
12.01.16,08:36
Zákon 181/1995 upravoval najmenšiu výmeru (§ 2) aj nedeliteľnosť pri dedení (§ 8). Najmenšiu výmeru obsahuje aj zákon 97/2013. Svojvoľnosť sa vylúčiť nedá.
LeonN1
15.01.16,09:11
1) Je dôlezite rozlisovat kedy porucitel zomrel nakolko dedicstvo sa prejednava stale ku DNU umrtia porucitela a teda ak zomrel pred ucinnostou toho zakona teda pred rokom 1995 tak Vam notar mohol rozdelit aj 1m2 na X ludi ...pretoze vtedy zakaz drobenia neplatil.......teda ak ste dedili po dedoch ktori zomreli pred ucinnostou zakona ..tak vam to notar mohol rozdelit ako ste chceli
2) Dalsi bod ak porucitel vlastnil v urbariate napriklad 1500 m2 tak je mozne aby cely tento podiel presiel na ineho dedica ale iba na jedneho.
3) Ak porucitel vlastnil napriklad 2500 m2 v urbariate tak notar moze rozdelit medzi dvoch ..iba v jednom pripade a to 2000 m2 prejde na noveho vlastnika (dedica č.1 ) a 500 m2 prejde na druheho - dediča.2 ...ale ... IBA VTEDY ak ten druhy dedic uz v urbariate vlastni taky velky podiel ktory by sčitanim jeho podielu s nadobudnutym predstavoval vyssiu vymeru ako 2000 m2.
a_je_to
16.01.16,07:22
Ako predsedovi urbáru sa mi dostáva do rúk dosť veľa dedičských rozhodnutí od našich členov. Som presvedčený, že tak notári, ako aj dozorujúci súd nad dedičskými rozhodnutiami, aj právnici katastra, povoľujúci zápis dedičstva kašlú na opatrenia proti drobeniu podielov. Či už niekto tam má, alebo nemá nejaké podiely, drobia to ďalej. Aj u dávno zomrelých, aj u nedávno zomrelých. Mne by viac vyhovovalo 60 členov s veľkými podielmi, nad 2000 m2, ako 180 s malými. Ale nemám s tým čo urobiť. Zákon si vykladajú rôzne, lebo niektorí kladú drobeniu odpor a niektorí drobia.