StrycoMat
10.01.16,18:56
Ahojte ludia, chcem sa spytat, či je možne podnikat na zivnost aj pod pseudonymom?

Bud tak, ze by som na vsetky pravne zalezitosti daval realne meno, ale vystupoval by som pod pseudonymom.
Alebo by som si doplnil pseudonym ako doplnok k mojmu menu na zivnosti a vystupoval pod tym pseudonymom a na fakturach a inych papieroch by som mal realne meno + pseudonym (dodatok).

Dalo by sa to jednym z hore uvedenych sposobov poriesit alebo nejakym inym?
Tweety
10.01.16,17:58
Živnosťou je sústavná činnosť prevádzkovaná samostatne, vo vlastnom mene, na vlastnú zodpovednosť, za účelom dosiahnutia zisku a za podmienok ustanovených týmto zákonom, toľko v skratke zo živnostenského zákona. Takže reálne údaje a za nimi môžeš mať aj napr. ten dodatok.
StrycoMat
10.01.16,18:08
Hej hej viem co sa tam pise. Lenze chcem podnikat aj v zahranici a moje meno nie je zase tak dobre pre brand v zahranici (mozno ani nie pre slovensko). Preto by som len potreboval sa klientom predstavovat pod menom, ktore by lepsie znelo a bolo lepsie zapametatelne. Chapeš ma? Ci ani nie? :D
avalik
10.01.16,18:09
Uved pripady "vystupovania pod pseudonymom".
StrycoMat
10.01.16,18:16
Tak na stranke... v emaili ked budem komunikovat s klientom sa mu predstavim napriklad Phil... proste na budovanie osobného brandu.

Ako je mi jasne ze do faktury a inych papierov si nemozem napisat hocico. To viem. Len pri tomto som si neni nejak isty :)

Lebo aj pri zahranicných stránkach citam, ze mnohy znamy pouzivaju pseudonym alebo skratenu verziu mena. Ci inak upravene meno. Ale ja mam slovensku zivnost a tak ma zaujima právna stránka veci.
kukučka
10.01.16,18:33
Ak nie si spokojný so svojím menom, za určitý poplatok si ho môžeš zmeniť.Vybudovať značku nie je také ľahké. Máš taký svetový tovar, či služby? Slovenčina nepozná výraz brand, to len tak mimochodom.
StrycoMat
10.01.16,18:47
No zase oficialne si nechcem zmenit meno. Mne ani moje meno nevadi, ide len o to ze pre zahranicie nie zrovna dobre. A menit kvoli tomu meno oficialne nechcem.

A ano brand je sice vyraz anglicky ale ja ho nerad prekladam, ale budis teda vybudovat si osobnu znacku.
bodliak
10.01.16,20:23
Traja Číňania Chu, Bu a Fu prisli do Ameriky... Na imigračnom úrade sa rozhodli, že im poameričtia mená. Z Chu sa stal Chuck, z Bu sa stal Buck a Fu sa vrátil do Číny.
misomiso
10.01.16,20:31
Toto riesi zalozenie eserocky, pokojne aj jednoosobovej.
kukučka
10.01.16,20:35
Tiež ma to napadlo, ale písal, že už má živnosť. Je to na ňom.
StrycoMat
11.01.16,10:11
Ach jo. Toto si viem aj ja precitat v zakonniku. Ja potrebujem vediet aj to ci ked si dam napriklad ten dodatok ako pseudonym, tak ci sa mozem predstavovat len tym dodatkom?
kn-alka
11.01.16,10:13
NIE - vystupuješ VO VLASTNOM MENE
Tweety
11.01.16,10:15
nielen prečítať treba vedieť ale pochopiť napísané a to sa akosi nestalo
Consultix
11.01.16,10:30
Podnikanie pod pseudonymom vnimam ako podnikanie cez bieleho kona. Podla zakona je obchodnim menom podnikajucej fyzickej osoby jeho meno a priezvisko, s pripadnym dodatkom.
Ak si definujes obchodne meno "Jozko Mrkvicka - Phil", tak budiz, predstavuj sa zakaznikom ako chces, ale keby som tym zakaznikom bol ja, tak si pomyslim svoje. Napriklad, ze to je pripad pre Dr. Phil-a ;) (prosim vnimat s nadhladom...)
Ak si chces budovat znacku, tak si ju buduj, ale bud sam sebou. Mnoho svetovych znaciek ma iny nazov spolocnosti, ako ich znacka, pricom to nikoho netrapi (vid napr. Panasonic).
bomo
11.01.16,10:47
Teoreticky môžete vystupovať pod pseudonymom, ale na všetkých predpísaných dokladoch (faktúry, cenové ponuky, príjmové doklady, webstránka) musíte uviesť celé (obchodné) meno, ktoré máte zapísané v registri. Napríklad ak nejaký distribútor dováža značku, tak na webe, v letákoch a podobe vystupuje resp. propaguje danú značku (a nie svoju firmu, ktorá sa môže / musí volať iinak ako propagovaná značka), ale na samotných dokladoch musí byť uvedené obchodné meno tej firmy.
StrycoMat
11.01.16,12:51
Ale stalo sa. Zase taky hlupy nie som.

kn-alka: aj ked mam ten dodatok?
kn-alka
11.01.16,12:59
ako písal Bomo - na oficiálnych dokumentoch (faktúrach) musíš uvádzať svoje meno zapísané v živnostenskom registri: MENO + PRIEZVISKO ( ak máš dodatok, tak aj ten dodatok
avalik
11.01.16,13:02
A je problem sa predstavit: "Dobry den, som Jergus Malicky, z firmy Jergus Malicky - Phil, ..." ?
StrycoMat
11.01.16,13:15
V pohode dr, Phil-a som obcas pozeraval :D Chapem ta, čo myslis tiež mi to napadlo, ale zase ked by som isiel pod svojim menom (hlavne priezvyskom) na zahranicný trh nebolo by to dobre. Nemam bohuzial vhodne meno pre zahranicie.

A tých znaciek svetovych som si tiez vsimol, preto sa vlastne aj pýtam ako je to. A zatial bola iba tvoja odpoved normálna.
profesional
12.01.16,12:01
Ako fyzická osoba či už živnostník, alebo ako SZČO vykonávajúca regulované alebo neregulované povolanie, nič také robiť nasmieš.. Aspoň na Slovensku nie.
V USA to možné je. Americké zákony poznajú inštitút označený ako DBA - tj. Doing Business As, alebo aj ako Fictious names. V USA si môzeš aj ako zivnostník - Sole Proprietor - zaregistrovať obchodných mien koľko chceš. Samozrejme za poplatok a v každom štáte osobitne. Neviem o žiadnej inej krajine, kde by niečo také bolo možné.

V rámci slovenského práva si viem predstaviť riešenie takejto situácie cez princíp účelového združenia prostriedkov, ktoré si nazveš spôsobom akým chceš, len nesmie vzbudzovať pochybnosť o povahe činnosti a nesmie byt ľahko zameniteľné s menom iného podnikateľa či registrovanej ochrannej známky. Účelové združenie prostriedkov je voľné zmluvné združenie, ktoré nevzniká ako združenie osôb, ale len ako združenie prostriedkov, na báze zmluvnej voľnosti a práva na združovanie, pričom si ho môžeš nazvať podľa svojej vôle. Problémom je, že takéto účelové združenie prostriedkov musí byť prinajmenšom medzi dvoma subjektami. Tj. napr. medzi tebou a kýmkoľvek iným. Tým niekym iným môže byť aj nejaká iná firma, alebo hocijaká iná osoba. Prostriedkami sa nerozumejú iba peniaze, ale aj činnosť, know how a podobne. Takže pri troche fantázie a právneho kumštu sa to dá. Zmluvu o účelovom združení prostriedkov si daj radšej urobiť dobrému právnikovi a nerob si ju sám. Lebo taká zmluva môže mať zásadné daňové konsekvencie, ak nebudú veci v nej riadne upravené.
korela
17.03.16,13:51
Ja zadávateľa vcelku chápem, stačí napr. aby sa Kiss zapisoval v CZ v hoteli na recepcii a už vzbudzuje pozornosť. A to aj v takých, kde s tým priezviskom už mohli prísť do kontaktu. A ide skutočne o normálne priezvisko, nehanlivé, ale ak ide o cudzinu, inak sa vníma. A ktovie, aký má predmet podnikania.