kajab
10.01.16,22:15
Ahojte.Platca DPH zo SR si objednala tovar z CZ. Tovar bol ale z CZ priamo dodaný do PL (zákazník slovenskej firmy). Na finančnej správe som čítala, že platca CZ pošle faktúru platcovi SR bez DPH (to mi je jasné) a platca SR samozdaní, ale nemá nárok na odpočet, pretože to išlo mimo SR. Moje otázky.
1) Aké kroky musí platca SR ešte urobiť? Má sa zaregistrovať v PL ako platca DPH? Ak áno, kedy? Pred dodaním tovaru do PL?
2) Má tiež tam podávať daňové priznanie a odvádzať DPH? Čo so zaplateným DPH? Môže si ho vôbec niekedy odpočítať? Ďakujem.
Taxaudit
11.01.16,05:34
Dobrý deň, áno odberateľ sa musí zaregistrovať v PL pred dodaním tovaru a pod týmto IČ DPH objednať tovar (aby správne IC DPH uviedol aj dodávateľ v súhronom výkaze. K druhej otázke: keď budete registrovaný v PL, budete tam podávať daňové priznanie - priznáte nadobudnutie tovaru v PL a uplatníte si tam odpočet
KloferHladny
11.01.16,18:05
a čo trojstranný obchod ?? Ak dopravu vykonal dodávateľ z CZ resp. SR obchodník, potom je to podľa mňa 3.stranný obchod
Taxaudit
12.01.16,06:27
Áno aj ten by sa dal aplikovať, ak sú splnené všetky podmienky. Teda prvýý odberateľ nie je identifikovaný pre daň v členskom štáte druhého odberateľa a voči prvému dodávateľovi a druhému odberateľovi použije rovnaké identifikačné číslo pre daň.
Tak isto tovar odoslal alebo prepravil prvý dodávateľ alebo prvý odberateľ, alebo iná osoba na ich účet z členského štátu iného ako je členský štát identifikácie prvého odberateľa do členského štátu druhého odberateľa,