Anir
11.01.16,09:11
Ahojte chcem sa spýtať bola som zamestnaná 5 mesiacov, chcem sa spýtať či mám podať ročné zúčtovanie alebo nie? Daň samozrejme odvediem z príjmu ale neviem kedy sa robí aj zúčtovanie. Predtým som nepoberala žiadne financie lebo som bola nezamestnaná.Ďakujem
ivka70
11.01.16,08:43
"čo som povinná vykonať"???
skus tam dat ciarky, a logicky doplnit text, takto je znacne necitatelny
Anir
11.01.16,08:58
ivka70 už som text upravila ak vieš reagovať budem rada.
avalik
11.01.16,09:05
Rocne zuctovanie vykonava zamestnavatel, len ak ho zamestnanec, ktory ma prijmy len zo zamestnania, o to poziada.
citaj aj https://www.financnasprava.sk/sk/obcania/dane/dan-z-prijmov
Anir
11.01.16,09:12
chápem ale ja som napríklad v roku 2009 žiadala a tam som tiež pracovala iba 6 mesiacov z roka a účtovníčka mi dala iba zaplatenú daň a vraj zúčtovanie nemôže urobiť nakoľko pracujem u nich nie celý rok. Tak sa pýtam predtým som bola nezamestnaná a teraz som bola iba pár mesiacov, aká povinnosť počas týchto 6 mesiacov mi vznikla samozrejme mám na mysli to čo píšem vyššie prosím poraďte mi !
veronikasad
11.01.16,09:22
Tvoj pracovny pomer stale trva? Aky hruby prijhhem si dosiahla? Mala si zrazenu dan?
ivka70
11.01.16,09:26
Ty sama podat rocne zuctovanie nemozes.
ale mozes poziadat posledneho zamestnavatela v roku 2015 do 15.2.2016 o vykonanie RZD. Je povinny ti ho urobit.
Ty mu musis oznamit, ze ine zdanitelne prijmy ako od neho si nemala.

Mozes si ale aj podat sama danove priznanie do 31.3.2016, zamestnavatel ti posle potvrdenie o zdanitelnej mzde, ak si o RZD nepoziadas.
Ma to vyhodu, ze peniaze, ak budes mat danovy preplatok, pridu priamo tebe domov, nepojdu sprostrednovane cez byvaleho zamestnavatela.
Katy a R
11.01.16,09:28
O ročné zučtovanie môžeš požiadať posledného zamestnávateľa - ale treba mu doložiť všetky potrebné doklady (napr ak si mala aj iného zamestnávateľa, príp k DB, ...atď.)
Ak tak neurobíš - tak potom si sama spravíš daňové priznanie. je k tomu poučenie - nemusíš sa báť, zvládneš to.
Anir
11.01.16,09:52
Ďakujem veronikasad za radu, takže ak to zhrniem ak podám daňové priznanie z príjmu nemusím robiť ročné zúčtovanie ?
kn-alka
11.01.16,09:53
Ešte raz: buď požiadaš o ročné zúčtovanie posl.zamestnávateľa, alebo si urobíš sama daňové priznanie - buď prvé alebo druhé - obidve naraz sa nedá
Anir
11.01.16,09:55
Hej chápem a preto sa pýtam ak podám daň je to v poriadku a nahrádza to ročné zúčtovanie tak ?
Anir
11.01.16,10:58
veľmi pekne Ti ďakujem ivka70...som v tom úplne stratená a preto zrejme vypadám ako nechápavá ale radšej sa to pýtam sto krát, aby som na niečo nezabudla ako zamestnanec.Takže podaním daňového priznania nemusím robiť ročné zúčtovanie lebo je to jedno aký spôsom si volím...dufam že to chápem dobre smejem sa ;)
ivka70
11.01.16,11:06
Ono je to naopak, ak tvoj prijem prekroci hranicu za rok 2015 1901,67 eura., musis podat danove priznanie. ak ale splnis podmienku pre RZD, tak to nahradza DP. Cize ak ti spravi zamestnavatel RZD, nemusi podat DP.
Ale kazdopadne podavas len jedno z toho.
Anir
11.01.16,11:11
Júúúj konečne niekto kto mi to napísal ako tatarovi :D viem že kto je už v tom kolobehu tomu rozumie, ale pre nás nováčikov je to babylon. Si poklad a ďakujem za trpezlivosť !