luckaaal
11.01.16,10:55
Ahojte NČZD na manzelku si moze zamestnanec uplatnit len ked splni podmienky... co ked nesplna podmienky, ale pracovala a mala prijem mensi ako 3803,33€ uplatni si zamestnanec rozdiel?
Katy a R
11.01.16,09:59
ak nesp´ňa podmienky - tak si nemôže uplatniť NČZD na manželku (alebo vysvetli, že o čo ide??)
Tweety
11.01.16,10:00
kn-alka
11.01.16,10:01
MUSÍ spĺňať aspoň jednu z podmienok !!!
Tweety
11.01.16,10:02
ak nesplňa podmienky, nemá nárok
luckaaal
11.01.16,10:16
Asi som to napisala ako tatar :D ospravedlnujem sa. Takze takto:
1) zamestnanec ma manzelku je zamestnana na dohodu cize prijem je mensi ako 3803,33€ , ale maju dieta ktore dovrsilo 3 roky - uplatni si celu NCZD. Je tam potrebny aj prijem manzelky co robila na dohodu alebo netreba?
2) zamestnanec - manzelka na dohodu potom nastup na matersku v juli - narodenie dietata - august - uplatni si NČZD len za 4 mesiace.
3) ked zamestnanec nesplna tych 5 podmienok ale manzelka pracuje a prijem je mensi jak 3803,33€ tak si neuplatnuje nic
Je to spravne?
Velmi pekne dakujem :)
Tweety
11.01.16,10:17
a čítala si ten link z FS?
luckaaal
11.01.16,10:20
ano a pochopila som to tak ako som to napisala
kn-alka
11.01.16,10:23
1) zamestnanec ma manzelku je zamestnana na dohodu cize prijem je mensi ako 3803,33€ , ale maju dieta ktore dovrsilo 3 roky - uplatni si celu NCZD. Je tam potrebny aj prijem manzelky co robila na dohodu alebo netreba?
2) zamestnanec - manzelka na dohodu potom nastup na matersku v juli - narodenie dietata - august - uplatni si NČZD len za 4 mesiace.
3) ked zamestnanec nesplna tych 5 podmienok ale manzelka pracuje a prijem je mensi jak 3803,33€ tak si neuplatnuje nic
Je to spravne?


1. nie celú, len za toľko mesiacov, v ktorom dieťa dovŕšilo vek 3 roky
2. áno 4 mesiace (9-12 boli splnené podmienky)
3. ak nie je splnená ani jedna podmienka, NČZD sa nedá uplatniť.

Príjem manželky sa VŽDY berie do úvahy:

....rozdiel medzi sumou 3 803,33 a vlastným príjmom manželky (manžela) žijúcej s ním v domácnosti, ak manželka (manžel) mala vlastný príjem nepresahujúci sumu 3 803,33 eura

Do vlastného príjmu manželky (manžela) sa započítava akýkoľvek príjem, aj keď je od dane z príjmov oslobodený, okrem zamestnaneckej prémie, daňového bonusu, zvýšenia dôchodku pre bezvládnosť a okrem štátnych sociálnych dávok, znížený o zaplatené poistné a príspevky na zdravotné a sociálne poistenie, ktoré bola povinná platiť.

Medzi štátne sociálne dávky patrí iba: - NIE JE príjmom manželky

príspevok pri narodení dieťaťa,
príplatok k príspevku pri narodení dieťaťa,
príspevok rodičom, ktorým sa súčasne narodili tri deti alebo viac detí alebo ktorým sa v priebehu dvoch rokov opakovane narodili dvojčatá alebo viac detí súčasne,
príspevok na pohreb,
rodičovský príspevok,
prídavok na dieťa,
príplatok k prídavku na dieťa,
vianočný príspevok dôchodcom,
príplatok k dôchodku politickým väzňom.
Tweety
11.01.16,10:24
v 1. bode to nemáš správne, uplatniť si môže len pomernú časť za mesiace na RD
luckaaal
11.01.16,10:27
Dakujem za odpoved :) len teraz to na financnej sprave citam este raz a viem ze minuly rok to bolo ked dieta dovrsilo vek 3 roky ale teraz je tam takato definicia "starala sa o vyživované maloleté dieťa žijúce s daňovníkom v domácnosti"
nie je uvedeny vek
kn-alka
11.01.16,10:59
podľa osobitného predpisu: 63a) § 3 ods. 2 zákona č. 571/2009 Z. z. - ktorý hovorí o dieťati do 3 rokov

treba hľadať a hľadať a hľadať


Dieťaťom podľa odseku 1 písm. a) je dieťa

a) do troch rokov veku,

b) do šiestich rokov veku, ktoré má dlhodobo nepriaznivý zdravotný stav,5) alebo

c) do šiestich rokov veku, ktoré je zverené do starostlivosti nahrádzajúcej starostlivosť rodičov podľa § 2 písm. b), najdlhšie tri roky od právoplatnosti prvého rozhodnutia o zverení dieťaťa do starostlivosti tej istej oprávnenej osobe.
luckaaal
01.02.16,05:07
Ahoj prosim ta potrebujem sa este spytat raz na toto:
1) zamestnanec ma manzelku je zamestnana cely rok na dohodu cize prijem je mensi ako 3803,33€ , ale maju dieta ktore dovrsilo 3 roky v decembri len rodicovsky prispevok poberala celych 12 mesiacov. NCZD bude aj takto 11 mesiacov? Aj ked poberala cely rok rodicovsky?
Dakujem
kn-alka
01.02.16,05:59
čítaj: http://www.porada.sk/t6023-zakon-o-dani-z-prijmov-od-01-01-2015-a.html#11

..... za každý kalendárny mesiac, na začiatku ktorého boli splnené podmienky......
luckaaal
01.02.16,06:03
takze aj ked poberala cely rok rodicovsky, a dieta dovrsilo 3 roky 3.12.2015 tak NZCD bude len 11 mesiacov.
kn-alka
01.02.16,06:09
dieťa dovršilo v decembri 3 roky, takže 1. decembra ešte NEMALO tri roky, podmienky boli na začiatku mesiaca splnené - má nárok aj na ten december - bože, však ČÍTAJ !!!!