variant
11.01.16,12:15
Dobry den prajem. Som podielovym spoluvlastnikom na urcitiych LV (jedna sa o orne pody a trvale travne porasty), dokopy vsetky podiely cca 1,5 Ha. Chcel by som vsetko predat svojim strykom ktoryivo vacsine pripadov su takisto podielovymi spoluvlastnikmi na tych LV ako ja. Problem je v tom ze na urcitom LV je vyse 100 spoluvlastnikov a spoluvlastnici maju predkupne pravo...aky je postup v takom pripade?Ci nas pribuzensky vztah sa povazuje za blizky?lebo v tom pripade netreba ponuknut ostatnym spoluvlastnikom. Btw. nie som si isty ze strykovia vykonavaju polnohosp. vyrobu, resp. ci vykonavaju ako FO alebo PO...
variant
11.01.16,11:45
Povazuje sa za pribuzensky vztah vztah synovec - stryko? Mam na mysli §116 alebo §117 Občianskeho zakonnika...potrebujem to na ucely predaja polnohosp. pody...chcem predat svoje podiely strykovi a podla zakona o nadobúdaní vlastníctva poľnohospodárskej pôdy, mozem to predat iba tomu kto vykonava polnohosp. vyrobu najmenej 3 roky v obci alebo blizkej osobe podla §116 aelbo pribuzenskej osobe podla §117...a nie som si isty ze vykonava takuto polnohosp. vyrobu a chce tieto pozemky odkupit odo mna. dakujem
Chobot
11.01.16,12:00
Záleží od okolností... § 116 uvádza:

"Blízkou osobou je príbuzný v priamom rade, súrodenec a manžel; iné osoby v pomere rodinnom alebo obdobnom sa pokladajú za osoby sebe navzájom blízke, ak by ujmu, ktorú utrpela jedna z nich, druhá dôvodne pociťovala ako vlastnú ujmu."

Ak máš ty vlastnú domácnosť v Nitre a strýko býva s rodinou v Lučenci, tak nie ste blízkou osobou.

Pokiaľ ste gayovia a žijete v jednej domácnosti ako partneri (to len ako extrémny príklad, neber to ako nejakú urážku), tak by ste boli považovaní za blízke osoby.

Účelom toho paragrafu bolo definovať blízke osoby, aj keď nie sú v príbuzenstve, napr. aj keby si bol maloletý sirota a strýko by bol tvoj zákonný zástupca, tiež by bol považovaný za blízku osobu.
Mária27
11.01.16,12:11
Možno by bolo dobre, keby strýko nejaký čas tú pôdu obrábal - zadarmo, akože to robí za teba. Potom by bolo lahšie dokazovať, že ste si tak blízki, že ujmu, ktorú by utrpel jeden z vás, druhý by dôvodne pociťoval ako vlastnú ujmu. Dosť ťažko sa to dokazuje aj na súde.

Inak, ak mu to predáš a do troch rokov sa nebudú iní spoluvlastníci domáhať neplatnosti predaja, alebo aby si to za rovnakých podmienok predal im, bude to strýkovo. Ak bude v zmluve dostatočne vysoká suma (jedna z podmienok), môže ich to odradiť.
variant
11.01.16,12:17
kupujuci budu dvaja strykovia a ako predavajuci ja. moj nebohy otec bol ich bratom, takze preto sa pytam...chcem to im predat, ale ten zakon mi prekaza nejak...inac nezijeme spolu, ani v jednej domacnosti, ale sme rodina.
variant
11.01.16,12:19
inac to obrabanie je trochu komplikovane lebo existuje taka parcela ktora ma iba 900 m2 a su tam 140 podiel. spoluvlastnikov. takze by mohol byt problem aj s predkupnym pravom. Strykovia su takisto podielovi spoluvlastnici ako ja...
Mária27
11.01.16,13:12
Podieloví spoluvlastníci to majú právo vykúpiť podľa svojich podielov. Ja by som to však predala s rizikom, že sa to počas premlčacej doby ani nedozvedia.
variant
11.01.16,13:17
a kataster to neskuma nahodou?ci bolo ponuknute predkupne pravo ostatnym...alebo treba sa s tym vysporiadat v kupnej zmluve ze kupa im bola oznamena a nemaju o to zaujem?
Mária27
11.01.16,16:02
Kataster by to skúmal len vtedy, keby mu v priebehu vkladového konania doručil niektorý spoluvlastník oznámenie, že protestoval u účastníkov zmluvy (u teba a strýka) alebo u súdu - buď dovolaním sa neplatnosti zmluvy alebo žiadosťou o vydanie podielu jemu. Ak to bude zavkladované, museli by sa do troch rokov len súdiť a kataster by mohol konať už len na základe rozhodnutia súdu.
Pozri tento link - otázka 1 a odpoveď - to je oficiálne publikované.
http://www.skgeodesy.sk/files/slovensky/ugkk/rezortne-periodika/KB1-2009.pdf
variant
12.01.16,06:25
takze, sumarizujem moje vedomosti...existuju dvaja strykovia ako kupujuci a jeden synovec teda ja ako predavajuci. jedna sa o orne pody, ostatne plochy, trv. tr. porasty. je 13 kusov LV na ktorych ja ako synovec mam svoje podiely a strykovia rovnako, plus existuje jeden LV kde sme iba dvaja spoluvlastnici ale NIE su tam strykovia. Jeden z kupujucich vykonava polnohosp. cinnost ale nie ako hlavnu cinnost, ani nie je SHR, ale pravidelne pracuje na poliach, ma potvrdenie aj od PPA ze od nich dostane nejake peniaze, etc etc. druhy kupujuci absolutne nevykonava taku cinnost. Podla zakona 140/2014 mozem im predat svoje podiely a v zmluve iba abysi konstatovat ze ostatnym spoluvlastnikom boli ponuknute na kupu tie podiely ale nechceli ich a podat zavkladovat a pockat kym neuplynie 3 rocna lehota???
variant
12.01.16,08:02
Este by som mal jednu otazku...ja ako podielovy spoluvlastnik predam svoje podiely takisto podielovym spoluvlastnikom...v kupnej zmluve treba si vypocitat aj podiely kupujucich v zlomeninovej forme (povodne ich podiely plus nove podiely odo mna) alebo staci ze nadobudnu tie moje podiely do podieloveho spoluvlastnictva?