jan.s
11.01.16,19:50
Dobrý deň,


som spoluvlastníkom jednej parcely - orná pôda. Okolité parcely aj časť parcely, na ktorej som spoluvlastníkom, skúpila jedna firma, ktorá si tam chce postaviť svoj areál. Tá parcela je taký úzky dlhý "slíž" a sme tam traja spoluvlastníci - tá firma, ja a jeden pán. Firma si dala vypracovať geometrický plán a Dohodu o zrušení a vyporiadaní podielového spoluvlastníctva k pozemku. Mne a tomu pánovi by pripadol jeden koniec parcely, ktorý je hneď vedľa železničnej trate. Ochranné pásmo železníc je 60 m, najmenej však 30 m. Podľa mňa by bola naša časť parcely znevýhodnená kvôli ochrannému pásmu železnice. Dom by sme tam asi aj tak nepostavili, lebo podľa územného plánu tam majú
byť objekty priemyselnej výroby...


Chcem sa preto opýtať, či máme nárok na nejakú finančnú náhradu za to, že táto nová časť parcely je menej bonitná? Ak tu robí niekto odhady cien nehnuteľností, o koľko percent sa môže líšiť cena parcely v ochrannom pásme železnice a cena parcely mimo nej?


Ďakujem za každú radu.
Mária27
11.01.16,20:28
Firma ako spoluvlastník môže dať nejaký návrh súdu, súd ho však nemusí akceptovať. Súd postupuje v poradí v zmysle § 142 občianskeho zákonníka.

V prvom rade sa súd snaží rozdeliť vec reálne, teda tak, aby každému zostal jeho podiel ako samostané vlastníctvo a nik nebol ukrátený na právach. Mohli by ste si teda nechať kus zeme, ale ak by mal byť nevýhodnejší, treba dať náhradu - ako to aj ty zdôvodnuješ, alebo vám dať kus väčší ako je váš podiel. Pritom môže súd zriadiť aj vecné bremeno na prístu k pozemku, ak by ste ho mali mať sťažený. Teda treba dôvodiť aj na súde, dokazovať si svoju pravdu, nech sa prípadne vyjadrí súdny znalec.

Druhá možnosť by bola tvrdiť, že sa vám neoplatí zobrať tak nevýhodne umiestnený kus ornej pôdy. Vtedy by ste mohli žiadať, aby súd prikázal celý pozemok do vlastníctva firme a aby vás vyplatila.

Tretia možnosť súdu - ak by to nik nechcel kúpiť - pozemok predať a vyplatiť všetkých (nie je to tento prípad).
jan.s
12.01.16,06:26
Ďakujem za odpoveď. Na súd to našťastie zatiaľ neprišlo. Zatiaľ sa firma chce dohodnúť mimosúdne - dohodou.

Čo sa týka druhej možnosti, firma chcela náš podiel odkúpiť. Ponúkla nám podľa mňa nízku cenu, tak som ponuku neakceptoval.

Asi si skúsim dať pozemok ohodnotiť znalcom, aby som zistil rozdiel ceny.