Yvett
02.06.06,17:10
Ako podnikateľ účtujúci v JÚ mám problém s materiálom nakúpeným ešte v roku 2004.
Nakúpil som si nejaký materiál, ktorý som pri rozbiehaní svojho podnikania predával a používal na ukážku. Nakoniec z obchodovania nebolo nič (predalo sa možno 10 % tovaru). Pýtam sa ako bi som mal postupovať aby som sa zbavil tovaru, ktorý sa mi teraz povaľuje v skriniach a už ich asi na nič nepoužijem.
Nákup na faktúry sa riadne evidoval do peň.denníka. Zisk z predaja tých cca 10% tiež, ale čo zo zostávajúcim tovarom. Ešte podotýkam, že nakúpený tovar som si nikdy neviedol na sklad.kartách.
Teraz začínam s novou vecou a tých starých by som sa rád zbavil - ale neviem ako, aby to nejaká kontrola nehľadala, že kam sa podel tovar, ktorý som nepredal iba nakúpil?!
Ďakujem
dada909
02.06.06,15:24
Asi by som si ho predala sama sebe bud za nakupnu cenu, alebo s malickym ziskom.
Yvett
02.06.06,15:30
Ďakujem, ale viac by ma potešilo keby sa to dalo nejako odpísať, vyradiť, zlikvidovať, ...
ayya
02.06.06,16:43
Ďakujem, ale viac by ma potešilo keby sa to dalo nejako odpísať, vyradiť, zlikvidovať, ...

zalezi na tom, co je to za tovar, ci sa kazi ... ci sa skladovanim znizuje jeho hodnota, ci podlieha mode...
da sa predavat aj so stratou, teda: pod nakupnu cenu ... ale to treba poriadne zdovodnit... nezobral by ti to naspat tvoj dodavatel? ...

este dalej zalezi v akej sume toho asi mas... aky je podiel nakupnej ceny na tvojom vysledku hospodarenia za rok 2004, odhadujem, ze nakup mas uplatneny v nakladoch ...

karty by si mal mat.... teda: skladovu evidenciu - staci v pocitaci - na poziadanie pri pripadnej kontrole by sa to malo dat vytlacit...
neda sa to jednoducho "splachnut" ... ved - tych 10% bolo predanych a teda by mali byt v prijmoch ... na dokladoch ktore boli vydane tvojim odberatelom by mal byt ten tovar uvedeny.... atd, atd..

velmi vseobecne si o tom napisal, tazko sa ti da odpovedat jednym prispevkom tak, aby si bol spokojny :)
Yvett
02.06.06,17:08
Jedná sa o prípravky pre motoristov (oleje, mazivá, čistiace prostr. a pod.)
Najskôr si to viem asi predstaviť spotrebovať na vlastnú potrebu, ale z niečoho mám aj po 25 l.
ayya
02.06.06,17:24
Jedná sa o prípravky pre motoristov (oleje, mazivá, čistiace prostr. a pod.)
Najskôr si to viem asi predstaviť spotrebovať na vlastnú potrebu, ale z niečoho mám aj po 25 l.
tak potom to musi mat svoju zarucnu dobu imho... a dva tyzdne pred koncom zaruky by sa to malo dat rychlo popredat mozno aj po korune liter :)
lepsie velmi lacno popredat ako odpisovat v plnej nakupnej cene ako skodu ... imho, tak pre istotu poprezeraj vsetky datumy vyroby :o
Yvett
02.06.06,17:38
Zajtra máme sobotu - ideálni čas na "inventúru" v sklade.