popleta
02.06.06,19:04
Ahojte poraďáci! Chcem sa opýtať, či je povinnosť uzatvárať zmluvu o združení: Dvaja SZČO majú kúpený pracovný stroj v 1/2. Príjmy a výdavky si delia na 1/2 + určitú dohodnutú sumu na hod. pre jedného z nich , ktorý na tom stroji pracuje. Na DU mi povedali, že zmluva nemusí byť, ak sa vedia dohodnúť. Ak je to tak musia mať ale spísané nejaké iné zmluvy?
Poraďte mi prosím !!!
Milan Benka
02.06.06,17:18
Na podnikanie v spolkoch treba nepárny počet ľudí a dvaja sú už veľa. Takže jednoznačne by som to doporučoval riešiť zmluvnou formou, alebo písomnou dohodou.
ekopo
02.06.06,17:22
Myslím, že faktúra za stroj znie na meno jedného, len ho spoločne kúpili. V takto postavenej otázke by som doporučoval zmluvu o združení - uzavrieť písomne. Na DU toho už povedali dosť. Pri kontrolách sa správajú úplne ináč.
lenkak
02.06.06,17:29
Stanovisko z DU sa mi vôbec nepozdáva.
Luna
02.06.06,18:42
Pokiaľ viem tak zmluva o združení sa prikladá k daňovému priznaniu FO. V zmluve sú presne určené percentá delenia majetku.

A potom nech je dohoda akákoľvek vždy je lepšie mať ako sa vraví čierne na bielom.
Soňurka
02.06.06,19:07
Zmluva o združení nie je povinná. Stačí, ak si spíšete dohodu, že stroj je v podielovom spoluvlastníctve a ďalšie podrobnosti, ktoré uvádzaš.
Zmluvu o združení upravuje Občiansky zákonník, § 829 a nasl. Pozor,táto zmluva môže byť aj riziková, lebo podľa § 835 odst. 2 zo záväzkov voči tretím osobám sú účastníci zmluvy o združení zaviazaní spoločne a nerozdielne! :cool:
Zoltán Kovács
03.06.06,05:06
Zmluva o združení nie je povinná. Stačí, ak si spíšete dohodu, že stroj je v podielovom spoluvlastníctve a ďalšie podrobnosti, ktoré uvádzaš.
Zmluvu o združení upravuje Občiansky zákonník, § 829 a nasl. Pozor,táto zmluva môže byť aj riziková, lebo podľa § 835 odst. 2 zo záväzkov voči tretím osobám sú účastníci zmluvy o združení zaviazaní spoločne a nerozdielne! :cool: Keď stroj budú mať v podielovom spoluvlastníctve, kto bude uplatňovať odpisy. Faktúra, alebo iný doklad o kúpe je zrejme písaný iba na jedného z nich.
Č.Mária
04.06.06,18:59
zaujala ma téma, celkom poučné a dobré rady, ktoré sa mi zídu. Jedná otázka. Zmluvu o združení môžu uzavrieť iba osoby , myslím SZČO, s rovnakým druhom živnosti, alebo môžu si navzájom vypomáhať aj v tej činnosti, ktorú nemajú spoločnú v živnosti a podiely si deliť, alebo iba v zhodnej činnosti uzatvoriť zmluvu o združení?

Ďakujem a pozdravujem všetkých, ktorí ochotne a radi sa podelia so svojimi skúsenosťami a nápadmi.
ekopo
05.06.06,09:14
SZCO na činnosť ktorú vykonáva, má mať oprávnenie , či už činnosť vykonáva samostatne, alebo v združení s iným podnikateľom. Upozorňujem, ž združenie nemá právnu subjektivitu.