pato69
12.01.16,11:30
Zdravím poraďáci, mám problém,
idem od svojich rodičov kupovať rodinný dom aj so záhradou, kúpnu zmluvu aj návrh na vklad sú už na katastri a dnes mi od nich prišlo pozastavenie konania, pretože v jednej vete som sa pri písaní zmluvy pomýlil a to takto- pôvodná veta :

„Predávajúci č.1 a predávajúci č.2 sú bezpodielovými spoluvlastníkmi nehnuteľností vedených na LV č.136, a podielovými spoluvlastníkmi každý v podiele 1/2 nehnuteľností vedených na LV č. 438.“

a podľa pracovníčky katastra by mala byť veta takáto :

„Predávajúci č.1 a predávajúci č.2 sú bezpodielovými spoluvlastníkmi nehnuteľností vedených na LV č.136, a predávajúci č.1 je podielovým spoluvlastníkom v podiele 1/2 nehnuteľností vedených na LV č. 438.“

Naozaj som spravil chybu, pretože predávajúca č.2 nie je podielovou spoluvlastníčkou na LV č.438.

Ale ide mi o to ako by sa to dalo spraviť, opraviť tak, aby konanie nebolo zastavené, a znova nemusel zaplatiť poplatok 66 euro za nový návrh na vklad, pretože tá„milá“ pani z katastra mi telefonicky oznámila, že žiadna oprava v zmluve priamo u nej, alebo formou dodatku k zmluve že vraj nie je možná. Má pravdu ?

Ďakujem, Paťo
misoft
12.01.16,10:32
mimotemy
Nekrič na nás! Písanie veľkým písmom sa vo všetkých fórach považuje za kričanie, za vynucovanie pozornosti, za rozkazovanie.
Preto http://www.porada.sk/t241041-poprosim-uprav-si-nazov-otazky-aby-vystihoval-jej-podstatu.html
draik
12.01.16,13:50
Dodatok možný je.
arizona
12.01.16,14:24
Nam bolo umoznene opravu v zmluve urobit. Dala sa "hviezdicka" k oprave,dolu sa podpisali ucastnici,bolo to bez problemov.
Mária27
12.01.16,15:46
V rozhodnutí o prerušení vkladového konania ti uviedli nielen dôvod, ale asi aj spôsob opravy. Ak by oprava nebola možná, návrh na vklad by bol zamietnutý.
Podľa môjho názoru by doložkou na zmluve bola vhodnejšia ako dodatkom k zmluve.
Skús si zavolať na právne oddelenie katastra a poradiť sa. Takmer každý kataster postupuje inak - žiaľ. Taká oprava nemôže nikoho poškodiť.
pato69
13.01.16,06:52
Ahoj Mária27, v rozhodnutí o prerušení vklad. konania ma vyzývajú, aby som do 30 dní preukázal skutočnosť že predávajúci č. 2 je jedno-polovičný spoluvlastník na LV 438. Ja to preukázať samozrejme nedokážem, lebo skutočnosti na LV 438 je spoluvlastníkom ( s inou nezainteresovanou osobou ) iba predávajúci č.1 a nie obaja, ako som omylom v KZ uviedol ja. A tak ako som spomenul už v prvom príspevku tá „milá“ pani z katastra, keď som jej chybu telefonicky oznámil, mi víťazoslávne povedala, že ak to čo ona chce nepreukážem, konanie zastaví. Potom nech znova ( za 66 euro ) podám nový návrh aj s novou KZ kde bude iba zmenená tá predmetná veta, žiadny dodatok, doložku ani opravu zmluvy mojou rukou priamo na katastri nepripúštala. Jednoducho pri písaní KZ som si dával pozor hlavne na parcelné čísla, výmery a iné číselné veci, a toto mi jednoducho uniklo.
Kvaka
13.01.16,07:40
Aké nehnuteľnosti sa predávajú na LV 438? Kto vlastní druhú polovicu? Nemá ten druhý 1/2 vlastník nejaké predkupné právo?
Chobot
13.01.16,07:44
Paťo, nie je to žiadna tragédia. Takéto chyby sa stávajú často. Niekedy kataster dovolí urobiť opravu ručne priamo v zmluve (napr. my sme museli dopísať rodné čísla zmluvných strán), ale niekedy je oprava textu rozsiahlejšia (alebo podstatnejšia, ako v tvojom prípade) a treba to opraviť dodatkom k zmluve.

O nič neide, iba použiješ záhlavie (kde sú definované zmluvné strany) z pôvodnej zmluvy, názov dáš "Dodatok č. 1 ku kúpnej zmluve" a napíšeš:

Čl. 1.
Týmto dodatkom sa mení čl. č. XX kúpnej zmluvy uzatvorenej medzi hore uvedenými zmluvnými stranami nasledovne:

Predávajúci č.1 a predávajúci č.2 sú bezpodielovými spoluvlastníkmi nehnuteľností vedených na LV č.136, a predávajúci č.1 je podielovým spoluvlastníkom v podiele 1/2 nehnuteľností vedených na LV č. 438.

Všetky ostatné ustanovenia zmluvy zostávajú nezmenené.

Dátum.....

podpisy zmluvných strán.

Podpíšete to znovu všetci, ktorí podpisovali zmluvu a dáte overiť podpisy (v podstate stačia podpisy predávajúcich). Toto zanesieš na kataster v 2 origináloch (sprievodný list nemusíš prikladať), uvedieš podacie číslo, ktoré bolo pridelené návrhu na vklad (nájdeš ho na pečiatke návrhu na vklad) a kataster ti vklad povolí. Nemusíš platiť nový poplatok.

Nie je to nič komplikované ani to nebolí. Len to stojí poplatok za overenie podpisov.
pato69
13.01.16,08:23
Ahoj Chobot, a ďakujem, tiež ma napadlo, že to spravíme takto, ale keď tá baba na tom katastri bola fakt protivná a žiadnu možnosť, ani dodatkom nepripúštala, tak som sa radšej obrátil na vás tu. A nemá vplyv na podanie dodatka to, že rozhodnutie o prerušení konania sme už prevzali ?
Chobot
13.01.16,09:28
Prerušenie konania je v poriadku. Tak to aj má byť.

Ty keď podáš návrh, tak katastru beží 30 dní na rozhodnutie. Keď si referent katastra zoberie do ruky návrh a je v poriadku, tak ho povolí.

Ak v ňom nájde chyby, nemôže ho povoliť a musí prerušiť konanie, aby lehota na vybavenie návrh nebežala a dá navrhovateľovi nejaký čas na opravu alebo doloženie dodatočných podkladov. Doručením požadovaných podkladov začne lehota znovu plynúť. Ak by si do určenej lehoty nepredložil nič, tak kataster návrh zamietne. Návrh sa tiež zamietne, ak sa zistia neopraviteľné chyby, alebo nejaký dôvod, pre ktorý nemožno vklad povoliť. Napr. ak by si podal návrh na prevod nehnuteľnosti, na ktorú je záložné právo a exekútor si uplatnil toto záložné právo, tak kataster návrh zamietne hneď, ani nepreruší konanie.

Taktže prerušenie konania nie je nič neobyčajného.

A si si istý, že konanie iba prerušila? Že to nebolo zamietnuté?

Pozri celú zmluvu, možno práve preto, že je chyba pri určení predmetu prevodu, je chybná aj celá zmluva. Treba skontrolovať všetky články či tam nie je chyba v tých vlastníckych vzťahoch.

Ak konanie prerušila, dostali ste písomné vyrozumenie a tam by malo byť uvedené presne, z akého dôvodu bolo konanie prerušené. Napíš, čo tam uviedol kataster.
pato69
13.01.16,11:00
ok, ked prídem o pár dní domov, napíšem presne čo tam je, mne to iba žena čítala do telefónu, zatial dakujem
pato69
25.04.16,11:39
Zdravím Chobot, a aj ostatných poraďákov. Ozývam sa síce neskoro ale aspoň predsa, situácia sa na Katastrálnom úrade sa medzitým vyriešila a to tak, že sme podali žiadosť o ukončenie konania, a zároveň sme požiadali o vrátenie alikvotnej časti už zaplateného správneho poplatku, a hneď sme podali Nový návrh na vklad, už s tou opravenou vetou. Vrátili nám 43,5 eura. Toto mi poradila známa, ktorá robí na inom katastrálnom úrade. Nezabudla ale podotknúť, že u nich by sa to dalo vyriešiť dodatkom alebo doložkou ku zmluve, a teda podstatne lacnejšie. Takže každý KÚ má ako keby vlastné pravidlá, a samotné úradníčky a úradníci robia tak ako sa im momentálne hodí. Ale už je potom a LV už máme. ďakujem