misa
12.01.16,13:30
Prosím Vás poraďte mi, prenajímame dve plošiny s obsluhou (nákladné auto s vodičom ktorý obsluhuje plošinu) na rôzne účely (olep billboardov, demontáž reklamy, opilovanie stromov, montáž rekl.označenia, oprava verejného osvetlenia...). Ako mám určiť čo je stavebná práca? Podľa tých usmernení a pokynov finančného riaditeľstva mi to nie je jasné. Stavbou sa myslí jej výstavba - a teda použitie plošiny pri výstavbe je jasné že bude s prenosom. A čo všetko to ostatné? Ďakujem.
dana11
13.01.16,14:04
Tiež riešim podobné záležitosti a toto som našla u ,,susedov". Myslím, že to môžeš použiť.
PRONÁJEM STAVEBNÍ TECHNIKY

Jsem fyzická osoba, plátce daně a svým odběratelům pronajímám speciální jeřáb nebo plošinu s obsluhou, popř. i bez obsluhy, a to pro různé druhy činností. Jak mám v praxi postupovat při vyhodnocení skutečnosti, zda se na práce, které jiným plátcům daně poskytuji, vztahuje nebo nevztahuje režim přenesení daňové povinnosti?

ODPOVĚĎ:

Pronájem jeřábu s obsluhou patří klasifikačně do oddílu 43 CZ-CPA, pokud je použit pro činnosti zařazené v sekci F klasifikace produkce CZ-CPA, tj. v případech, kdy je jeřáb s obsluhou využíván pro stavby a stavební práce. V případech, kdy je jeřáb používán k jiným činnostem, než jsou uvedeny v oddílech 41 až 43 CZ-CPA, se režim přenesení daňové povinnosti neuplatní. Režim přenesení daňové povinnosti se neuplatní např. při použití jeřábu s obsluhou za účelem vyskladňování a manipulace s materiálem. Takto poskytnutá služba nepatří klasifikačně do oddílů 41 až 43 CZ-CPA, a proto se na tyto případy režim přenesení daňové povinnosti nevztahuje. Stejné principy se uplatní i v případě pronájmu pracovní plošiny s obsluhou či bez obsluhy. I v těchto případech je pro vyhodnocení skutečnosti, zda se na pronájem plošiny s obsluhou vztahuje režim přenesení daňové povinnosti na příjemce, rozhodující, pro jaké konkrétní činnosti je plošina zapůjčená s obsluhou použita.
misa
13.01.16,15:11
Dakujem, ano našla som aj ja vysvetlenie, že ak prenájom súvisí so stavbou, tak ide o prenos dan.povinnosti. Len teraz určiť čo je tou stavebnou prácou. Všade je písaná inštalácia. Je ňou aj demontáž napr. reklamy? Dodanie a montáž reklamy ano, ale len jej demontáž? No som z toho jeleň.
frzanony
14.01.16,14:17
S definíciou Vám nepomôže § 1 odsek 1 vyhlášky 147/2013 Z.z. (1) Táto vyhláška ustanovuje podrobnosti na zaistenie bezpečnosti a ochrany zdravia pri stavebných prácach1) a prácach s nimi súvisiacich (ďalej len "stavebné práce") a podrobnosti o odbornej spôsobilosti na výkon niektorých pracovných činností. 1) § 43g zákona č. 50/1976 Zb. o územnom plánovaní a stavebnom poriadku (stavebný zákon) v znení zákona č. 237/2000 Z. z.
Miloš Mičega - CIMOM TN
15.01.16,17:23
Ja len pre doplnenie

Ak vykonávate práce, alebo sa na nich podielate, ktoré sú fakturovateľné podľa cenníkovej položky stavebných prác (Cenkros; Odis a i.) tak to sú tie stavebné práce, na ktoré sa asi pýtate.

Miloš Mičega - CIMOM TN
dana11
16.01.16,17:17
2.3. Plnenia, ktoré nie sú stavebnou prácou zaradenou v sekcii F klasifikácie CPA
-
-
-Lepenie reklám na steny (CPA 73)
Inštalácia firemných štítov (pružných materiálov) nad dvere, teda aj na výklady (43.33.29) je v režime prenosu daňovej povinnosti. Tiež umiestňovanie reklamných plôch na budovy alebo na stavbe je stavebnou prácou.
Inštalácia najrôznejších konštrukcií, panelov pre potreby reklám patrí do divízie 43 klasifikácie CPA, ale vlastné polepovanie rôznych plôch (výklady, plagátové steny, bilboardy atď) reklamou, ak je poskytované samostatne patrí do kódu 73.11 klasifikácie CPA.

..... informácia z Usmernenia k zatrieďovaniu stavebných prác