psps
12.01.16,13:50
prišla mi dnes vyúčtovacia faktúra za energiu. Týka sa to obdobia 1.1.2015- 31.12.2015. Na faktúre je len dátum vystavenia 4.1.2016. Do ktorého obdobia treba zahrnúť? Do decembra alebo januára?
KlaudiaKK
13.01.16,08:22
Ja som tam včera volala a tá "milá ochotná a veľmi informovaná pani" mi odmietla dať akékoľvek informácie, pretože vraj nemám splnomocnenie na komunikáciu s nimi - to znamená ktokoľvek z firmy nemôže zavolať a obťažovať ich, pretože nie je majiteľ, konateľ ani "nikto" s kým by boli ochotní komunikovať ( keď máte konateľa dlhodobo v zahraničí - vysvetlite mu, nech volá na zákaznícku linku skrz účtovný problém . . . .)
Ale k faktúre : nemajú tam ani dátum zdaniteľného plnenia a rozpis dph pri nedoplatku alebo preplatku je na druhej strane vyučtovania v odseku : Vyúčtovanie - údaje pre DPH a je tam poznačené len fakturačné obdobie od 1.1.2015 do 31.12.2015 a na prvej strane odkaz : číslo pôvodného dokladu pre KV DPH - a tam dali číslo minulomesačnej faktúry . Takže : ja keby som vystavila takúto vyučtovačku - volajú mi všetci odberatelia a pošlú ma s nou do . . . . ZsE môže . . . . Takže ak som to správne pochopila : Dám to do decembra - číslo faktúry dám - to pôvodný doklad pre KV DPH , VS - dám túto faktúru a sumu - nedoplatok - alebo preplatok - to čo Vám vyšlo. Pri krížovej kontrole ma to zrejme upozorní tak ale uvidíme . . . . Ak má niekto nové info - dajte to sem - možno existuje niekto kto má splnomocnenie na to aby sa s ním niekto v ZsE po telefóne bavil a zistí ako to mysleli :)
psps
13.01.16,08:59
Volala som veľmi milým pánom zo ZSE a konzultoval to so svojím nadriadeným, nejakým hlavným ekonómom a dal mi pomerne jasnú odpoveď: Hoci tam nie je dátum dodania ale len dátum vystavenia, ktorý je ale 4.1.2016, pôjde to aj tak do decembra 2015, pretože sa to týka vyúčtovania obdobia 1.1.2015-.31.12.2015.
Pri vyúčtovaní za obdobie napr. 1.1.2015-30.11.2015 a vystavenie by bolo napríklad 4.12.2015, išlo by to do obdobia, kedy tá faktúra prišla teda podľa dátumu vystavenia teda 4.12.2015. Ale takáto faktúra, ktorá je vystavená 4.1.2016, nemôže ísť do januára 2016, pretože sa to týka roku 2015. Potvrdili mi, že oni túto faktúru vystavenú 4.1.2016 dávajú do decembrového kontrolného výkazu.
KlaudiaKK
13.01.16,09:08
Výborne :)
Blanka Urbanová
13.01.16,14:08
Ja som dnes tiež volala s veľmi milým mladým pánom, povedal, že vedia už o probléme, že tam neuviedli dátum dodania a momentálne sa to rieši, či sa budú zasielať opravné doklady, alebo ako to budú riešiť, v každom prípade vraj spravili chybu. Inak vraj, ak nie je uvedený dátum dodania, platí dátum vystavenia /zákon o DPH/ a museli by sme to dať do roku 2016. Tak, čo si vyberieme???
JAJA11
14.01.16,09:20
len toto platí pri zahraničných faktúrach..... pri našich je dôležitý dátum dodania.... a v tejto faktúre vyslovene chýba !!!!
kn-alka
14.01.16,09:23
aj minulý rok chýbal - viem, že aj minulý rok som sa nad tým rozčulovala.... alebo to bolo pri SPP? neviem, ale fakt zarážajúce, že práve takéto veľké firmy nemajú doriešené veci ohľadne fakturácie. Obyčajný živnostníček, čo fakturuje 1x mesačne musí vedieť celý zákon o DPH, a taká firma, čo fakturuje mesačne 5000 faktúr, nevie, že sa na faktúrach uvádza dátum dodania :( :(
Blanka Urbanová
14.01.16,10:48
Áno, keďže tam dátum dodania nedali, platí podľa zákona o DPH dátum vystavenia=dátum dodania a dala by som to do 2016. Písala som včera dotaz na fin. spr., keď bude odpoveď, dám vedieť
andi1980
14.01.16,11:16
Tak ja som im tiež volala, no zatiaľ sa mi neozvali :) Určite majú dosť z toho:) Asi počkám kým nám dá vedieť p. Blanka Urbanová :) :) ako to máme vlastne zaúčtovať. Keď mi zavolajú ja Vám tiež dám vedieť. Pekný deň.
mizu24
14.01.16,19:14
mám niečo z minulého roku, hádam sa nič nezmenilo:

SPP faktúra preplatok d.vystavenia 1/2015 bez dátumu dodania za r. 2014

usmernenie z Finančnej správy:
Ak platiteľovi dane počas fakturačného obdobia boli poskytované opakované dodávky energií (napr. elektriny), pri dodaní ktorých vznikala daňová povinnosť a následne po skončení fakturačného obdobia dodávateľ zašle odberateľovi vyúčtovaciu faktúru, ktorou vyčísli rozdiel medzi skutočným odberom energií a prijatých platieb za fakturačné obdobie, potom vyúčtovacia faktúra z pohľadu zákona o DPH predstavuje opravu základu dane. Odberateľ uvedie opravu základu dane do daňového priznania a do kontrolného výkazu za zdaňovacie obdobie, v ktorom dostal doklad o oprave základu dane. V kontrolnom výkaze odberateľ uvedie dobropis (so znamienkom mínus) aj ťarchopis (so znamienkom plus) v časti C.2.

Stanovisko k účtovaniu Vám bude zaslané samostatne.


---
S pozdravom,
Ing. Iveta Debnárová

Ak je na faktúre dátum dodania 12/2014 /väčšinou elektrárne uvádzajú dátum dodania// a dátum vystavenia napr.15.1.2015 tak to ide do roku 2014 aj do DPH aj KV do roku 2014 ale plynárne/za elektrinu, plyn/ vystavujú vyúč.faktúry tak, že uvedú len dátum vystavenia napr.13.1.2015 a dátum dodania nie je uvedený len zúčtovacie obdobie napr.1.1.2014-31.12.2014 a vtedy faktúru treba zaúčtovať v roku 2014 ako nevyf.dodávky 502/326 a do DPH a KV pôjdu až do roku 2015.Dokonca to mám potvrdené aj plynárňami, že faktúry im idú do KV a DPH až v roku 2015./Sú to vyúčtovacie faktúry tak to berú a tie sa riadia podľa dátumu vystavenia=dátum dodania/.
witch
15.01.16,06:44
Dobrý deň všetkým, práve som dotelefonovala s paní z fin.úradu a potvrdila mi to, čo pricapila včera mizu24 - usmernenie FS. Vyúčtovacia fa mení základ dane, čiže sa jedná o dobropis či ťarchopis a do DPH vstupuje v tom mesiaci, v ktorom bola doručená, v priznaní riadok 28 a do KV ide do C2. A keďže nemohla byť doručená skôr, než bola vyhotovená, tak je to január 2016.

doplním zaúčtovanie (preplatok):
ID 2015: ZD 315/502
dobropis 2016: ZD 321/315
DPH 321/343
evuš
15.01.16,06:53
...no, neviem....ja mám na vyúčtovacej faktúre preplatok, dátum dodania 31.12.2015, doručená 13.01.2016 /čiže do dátumu podania DPH za 12/2015/ - tak naozaj dať do 01/2016 ? Viem, že to musí ísť do C2 /dobropis/ ale prečo nie do 12/2015 ?
witch
15.01.16,07:02
Pretože je to oprava odpočítanej dane podľa §53 (1) zák o DPH: "Oprava odpočítanej dane sa vykoná v tom zdaňovacom období, v ktorom platiteľ dostal doklad o oprave základu dane."
evuš
15.01.16,07:25
witch, aj keď ja mám na faktúre dátum dodania 31.12.2015 ? Takže v roku 2015 cez 326 a ponížim 502 a v 01/2016 do DPH a KV do C2 ??
bea
15.01.16,07:43
Ja si myslím, že je rozdiel, keď je na faktúre uvedený dátum dodania a keď tam nie je a je len dátum vystavenia. Keď je uvedený dátum dodania, tak by mala byť faktúra v DP DPH a aj KV v roku dodania.
Ak je len dátum vystavenia, tak ja mám s tým problém :( Do DPH a KV by som to dala v januári 2016, zaúčtujem na 502/326, ale ak ide o nedoplatok, bude to v r. 2015 nedaňový náklad? Alebo ako to robíte, keď od 1.1.2015 nie sú nevyfakturované dodávky daňovým nákladom?
Alebo tomu nerozumiem správne?
witch
15.01.16,08:28
Pani na FS mi povedala, že je to de facto dobropis a mám to dať do DPH podla § 53 (1) zák DPH, takže je smerodatný dátum obdržania dokladu. Ten je január. A čo sa týka daňových výdavkov, tak ja § 20 (9) zák DzP chápem tak, že nedaňový náklad je vytváranie rezervy na dodávky a služby účtované na 323 - keď nepoznáš sumu. Ale 326 účtuješ, keď poznáš výšku záväzku, čiže to nie je rezerva. Aspoň to tak ja chápem, možno skúsenejší majú iný názor.....
evuš
15.01.16,08:56
witch, máš pravdu...po usilovnom pátraní a hrabaní sa kade tade, takáto vyúčtovacia faktúra - dobropis ide do DPH a KV 01/2016 ..... v roku 2015 sa ponížia náklady na energiu....
bea
15.01.16,10:00
V zákone o dani z príjmov v § 20 ods. 9 písm. a) do konca r. 2014 bolo, že daňovým výdavkom je aj tvorba rezerv účtovaná ako náklad na nevyfakturované
dodávky a služby, atď. Ale od r. 2015 toto vypadlo zo zákona. Takže podľa Vás, keď je suma účtovaná na 326- Nevyfakturované dodávky, to je náklad daňový?
evuš
15.01.16,10:06
...áno, 326 je daňový náklad....
bea
15.01.16,10:13
Vďaka za informáciu. Toto mi robilo ťažkú hlavu :)
Blanka Urbanová
15.01.16,14:12
Prikladám odpoveď z daň. úradu Ing. Martina Pekná
15:54 (pred 15 minútami)

komu: mne
Dobrý deň.
V prípade, ak dodávatelia požadujú platiť vopred zálohy, po zaplatení ktorých vzniká daňová povinnosť podľa § 19 ods. 4 zákona o DPH a následne vykonajú vyúčtovanie skutočne dodaného množstva tovaru za príslušné obdobie, t.j. k poslednému dňu dohodnutého obdobia – čo je deň dodania tovaru.

Ak výsledkom vyúčtovania je nedoplatok odberateľa, vzniká dodávateľovi v deň dodania tovaru daňová povinnosť podľa § 19 ods. 1 zákona o DPH len zo zostávajúceho množstva dodaného tovaru, ktorý „presahuje“ prijaté zálohy.

Ak výsledkom vyúčtovania v takomto prípade je preplatok zo strany odberateľa, t.j. zaplatenými zálohami odberateľ zaplatil vyššie množstvo tovaru, ako v skutočnosti odobral, vyúčtovacia faktúra je dokladom o oprave základu dane, z ktorej údaje odberateľ uvádza v daňovom priznaní za zdaňovacie obdobie, v ktorom doklad o oprave základu dane prijal (§ 25 ods. 3 zákona o DPH) do riadku 28 s kladným znamienkom +. Odberateľ prijaté opravné faktúry k faktúram resp. k zjednodušeným faktúram uvedeným v časti B. 1, B.2, resp. B.3 uvádza v časti C2 kontrolného výkazu.

Doklad o oprave základu dane je faktúra podľa § 71 ods. 2 a obsahuje náležitosti podľa § 74 ods. 3 písm. d, neobsahuje deň dodania, nedochádza pri oprave základu dane k dodaniu.

Uvedená odpoveď má informatívny charakter a bola vypracovaná na základe informácií poskytnutých daňovým subjektom v jeho žiadosti.
Sarlotka
16.01.16,11:32
bolo to riešené vrámci zasadnutia komisii

do roku 2014 sa tolerovalo uvádzanie v A a B KV
od roku 2015 vylucene ide o opravu základu dane C KV

https://www.financnasprava.sk/_img/pfsedit/Dokumenty_PFS/Profesionalna_zona/Dane/Zasadanie/2014.06.27_zapis_13_zasadnutie_komisie_DPH.pdf
bea
16.01.16,14:29
Tak v inej téme a_je_to hovorí, že keď zaúčtuje na 326 je podľa neho treba upraviť zo základ dane.....


http://www.porada.sk/t276997-tvorba-rezervy-na-nevyfakturovane-dodavky-a-sluzby-od-1-1-2015-a.html#
karakul
16.01.16,16:24
... odkiaľ vieš, že a_je_to sa nemýli?
bea
16.01.16,19:34
Ja som to nemyslela v tom zmysle, že a_to_to má pravdu. Len tak, že je tu aj iný názor.
A ja som vo svojom príspevku práve o tom hovorila, že neviem, čo s nevyfakturovanými dodávkami..... Tiež si myslím, že keď viem presnú čiastku, tak to nie je rezerva, ale keď v zákone bolo presne hovorené o nevyfakturovaných dodávkach a od 2015 je to zrušené.... Takže stále som ešte na pochybách....
KlaudiaKK
18.01.16,10:00
Dnes mi došiel mail od známej ktorá pracuje v ZsE a evidente to tam riešia lebo im tam všetci účtovníci volajú - kopírujem sem celý mail aj s prílohou - a pochopila som to tak - že ak tam dátum dodania nie je - ide to do 01/2016 teda kedy bola vystavená vyučotovacia faktúra

Ahoj Klaudi,
pripájam vysvetlenie:
Dátum dodania sa na vyúčtovacej faktúre neuvádza v prípade vyúčtovania ročných MOP, t.j. tých, ktorí platili zálohy a tie sú im následne raz ročne vyúčtované. Takáto (ročná) vyúčtovacia faktúra má po novom charakter opravnej faktúry v zmysle §25 zákona o DPH, a teda dátum dodania je v danom prípade zhodný s dátumom vystavenia dokladu – preto na tejto faktúre dátum dodania nie je uvedený samostatne. Zároveň (pre uľahčenie) sa na takejto faktúre uvádza aj číslo pôvodného dokladu pre kontrolný výkaz (ktoré je nevyhnutné pre správne odreportovanie dát v súvislosti s DPH na daňový úrad).
• Pri mesačných MOP (ktorí sú vyúčtovaní na mesačnej báze), vyúčtovacia faktúra nemá charakter opravnej faktúry v zmysle §25 zákona o DPH, a preto sa tam dátum dodania uvádza samostatne.
Podrobnejšie vysvetlivky sú aj na stránke ZSE – prvá faktúra vysvetľuje vyúčtovaciu faktúru pri ročne vyúčtovaných MOP (t.j. bez uvedeného dátumu dodania), druhá v poradí vysvetľuje prípad mesačne vyúčtovaných MOP (t.j. s uvedeným dátumom dodania).

http://www.zse.sk/sk/Firmy-a-institucie/Zakaznicka-podpora/Ako-platit/Vysvetlenie-faktury
Erika-ežka
18.01.16,10:21
Len keď si kuknete ten § 20 ods) 9 : "(9) Daňovým výdavkom je aj tvorba rezerv účtovaná ako náklad1) na ... atď. vypadli síce slová ako nevyfakturované dodávky a služby ALE ... treba to čítať od začiatku :tvorba rezerv účtovaná ako náklad... t.z. ak účtujeme len o nevyfakturovaných dodávkach, nie o tvorbe rezerv na nevyfakturované dodávky - tak v pohode daňový náklad, ale to je len môj názor.
HannaA
19.01.16,14:55
Dobrý deň, ja som dostala vyúčtovaciu faktúru od ČEZ a je tam uvedený dátum dodania 31.12.2015, dátum vystavenia 6.1.2016 a ja som ho obdržala 10.1.2016. Ja by som to dala podľa všetkého čo som čítala do 01/2016, avšak som na pochybách, prečo tam uviedli ten dátum dodania 31.12.2015. Platby som platila na základe splátkového kalendára, mám ten uviesť ako opravný doklad? Ďakujem za pomoc.
renkáčik
21.01.16,12:20
SPP je mi jasné - DPH január a náklad december. Opravný doklad podľa § 25 zákona o DPH.
Nesedela mi elektrina a modrý plyn /ja mám na faktúre dátum vyúčtovania /
- dnes som volala aj jedným aj druhým a už v polovičke otázky som počula odpoveď - DPH december. Takže neviem...... Je to správne???
Ale kvôli kontrolnému výkazu to tak musí byť.....????
psps
22.01.16,08:39
Ja si myslím, že je to úplne jednoduché. Ak je tam dátum dodania 31.12.2015 tak to ide do decembra 2015 a nič sa iné nešpekuluje aj keď je to vyúčtovacia faktúra. Akurát treba dať do C2. A keď na faktúre nie je dátum dodania, potom dátum dodania sa rovná dátumu vystavenia a ide to do januára a tiež do C2. A vtedy ešte musíme v období, ktorého sa to týka dať sumu bez DPH do nákladov cez nevyfakturované dodávky teda v roku 2015 502/326. Bolo to tu rozpisované už v minulom roku a prišlo veľa usmernení od daňovákov, kde to bolo takto písané.
psps
22.01.16,08:41
Ja si myslím, že je to úplne jednoduché. Ak je tam dátum dodania 31.12.2015 tak to ide do decembra 2015 a nič sa iné nešpekuluje aj keď je to vyúčtovacia faktúra. Akurát treba dať do C2. A keď na faktúre nie je dátum dodania, potom dátum dodania sa rovná dátumu vystavenia a ide to do januára a tiež do C2. A vtedy ešte musíme v období, ktorého sa to týka dať sumu bez DPH do nákladov cez nevyfakturované dodávky teda v roku 2015 502/326. Bolo to tu rozpisované už v minulom roku a prišlo veľa usmernení od daňovákov, kde to bolo takto písané. Opravte ma ak to nie je tak, ale ja som to už takto proste dala, a mám na to doklad z DÚ.
HannaA
22.01.16,12:45
No veď aj ja som si to myslela, že je to úplne jednoduché, veď je tam predsa dátum dodania, ale aj pri tovarových dobropisoch je dátum dodania a predsa sa riadim par.25 ods.3 Zákona o DPH. Volala som na túto tému aj na Finančnú správu a vraj ide o opravu základu dane. Ozaj už neviem , je to strašne mylné.
HannaA
22.01.16,12:46
No veď aj mne tak u dodávateľa elektriny povedali, že si dávajú do 12/2015, avšak volala som na daňový úrad a podľa nich je to oprava základu dane :(
evuš
22.01.16,13:54
Elektrárne to dávajú do 12/2015....avšak vy to dáte do roku - náklady v 2015 ale do DPH v 01/16, ide o dobropis, C2 ........ Od roku 2015 to musí byť takto!
HannaA
22.01.16,13:57
Áno presne tak som to aj dala, náklady do 2015 ale faktúru s nedoplatok do C2 plusom a do 01/16. Ďakujem pekne.
HannaA
22.01.16,13:59
A ešte ak sa môžem spýtať, dátum uplatnenia mám dať podľa toho kedy som doklad dostala alebo podľa dátumu vystavenia? Ďakujem.
Reina
22.01.16,20:20
K tomuto bolo ešte v júni 2014 zasadnutie metodických komisii,kde si MF SR, FR SR aj danoví poradcovia povedali svoje a dohodli sa: Jednoznačne ide o opravné doklady (preplatok, nedoplatok) a tie sa musia riadiť s § 25 a následne s § 53 zákona o DPH.
Pozor teraz píšem z pohľadu DPH. Z pohľadu dane z príjmov/účtovníctva je to iné.
Odoslané ťarchopisy/dobropisy - zdaňovacie obdobie,kedy sú vystavené,
Došlé dobropisy/ťarchopisy - kedy sa prijem. Pozor pri Došlých dobropisoch, je tam ešte 30 dní. tj. ak nepríde doklad do 30 dní, opravu základu dane a dane sa vykoná v tom zdaňovacom období, kedy týchto 30 dní uplynulo.

https://www.financnasprava.sk/_img/pfsedit/Dokumenty_PFS/Profesionalna_zona/Dane/Zasadanie/2014.06.27_zapis_13_zasadnutie_komisie_DPH.pdf

FR SR v tomto roku na to opäť upozornilo, že existuje tento záver:
https://www.financnasprava.sk/_img/pfsedit/Dokumenty_PFS/Infoservis/Aktualne_informacie/dph/2016/2016_01_18_Info_par19_ods3_vyuctovacie_fa.pdf

verím, že tie linky vám budú fungovať.
psps
25.01.16,13:06
ak to dobre chápem, ak je to decembrová vyúčtovacia faktúra (teda bolo 11 zálohových a posledná decembrová bola vyúčtovacia) a dátum dodania majú uvedený 31.12.2015 tak to ide do decembra a do C2. A ak tam nie je dátum dodania, len vystavenia, tak to ide do januára.
HannaA
25.01.16,13:09
my sme mali 12 zálohový platieb a posledná bola vyúčtovacia, nechápem prečo tam dali dátum dodania 31.12.2015