BEBANT
03.06.06,00:17
Ktorí zamestnanci platia 4% odvod do Zp a ktorí 14% ? mám pred sebou zákon, ale trebalo by mi take ludskejšie vysvetlenie:)))
Melnick
02.06.06,23:08
Ktorí zamestnanci platia 4% odvod do Zp a ktorí 14% ? mám pred sebou zákon, ale trebalo by mi take ludskejšie vysvetlenie:)))
Odvodová povinnosť zamestnanca je 4% a zamestnávateľa 10% z príjmu
Iné % sú pre poberateľov ID: 2% zamestnanec, 5% zamestnávateľ
Odvodová povinnosť SZČO je 14%
Bebant oprav v názve slovo" poistenie"
Jozef Mihál
03.06.06,07:36
Citujem z komentára (autor JM) k zákonu o ZP:

Sadzby poistného

Sadzby poistného sú určené pre jednotlivých platiteľov percentuálne z vymeriavacieho základu a sú stanovené takto:

- 4% pre zamestnanca,
- 2% pre zamestnanca so zdravotným postihnutím,
- 10% pre zamestnávateľa,
- 5% pre zamestnávateľa za zamestnancov so zdravotným postihnutím,
- 14% pre samostatne zárobkovo činnú osobu (SZČO),
- 7% pre SZČO so zdravotným postihnutím,
- 14% pre samoplatiteľa (poistenca podľa § 11 ods.2 zákona),
- 7% pre samoplatiteľa so zdravotným postihnutím,
- 4% pre štát.


Na účely zákona o zdravotnom poistení sa za osoby so zdravotným postihnutím pokladajú osoby podľa § 9 zákona č.5/2004 Z.z. o službách zamestnanosti a podľa § 51 zákona č.195/1998 Z.z.o sociálnej pomoci.

Za osoby so zdravotným postihnutím sa pokladajú:

– osoby poberajúce invalidný dôchodok alebo čiastočný invalidný dôchodok priznaný podľa predpisov účinných do 31.12.2003, čiže osoby, ktorým ešte nebola prehodnotená invalidita podľa nového zákona č.461/2003 Z.z. o sociálnom poistení,
– osoby, ktorým bola prehodnotená invalidita podľa zákona č.461/2003 Z.z. o sociálnom poistení a v zmysle § 71 zákona o sociálnom poistení sú osoby s poklesom schopnosti vykonávať zárobkovú činnosť o viac ako 40% a poberajú invalidný dôchodok priznaný podľa zákona č.461/2003 Z.z.,
– osoby, ktorým bola prehodnotená invalidita podľa zákona č.461/2003 Z.z. o sociálnom poistení a v zmysle § 71 zákona o sociálnom poistení sú osoby s poklesom schopnosti vykonávať zárobkovú činnosť o 20% ale najviac o 40%
– osoby ktoré sú držiteľmi preukazu ŤZP, vydaného úradom práce, sociálnych vecí a rodiny (miera ich funkčného postihnutia je 50% a viac).


Inými slovami, za osoby so zdravotným postihnutím považujeme na účel nového zákona o zdravotnom poistení tie osoby, ktoré majú pokles schopnosti vykonávať zárobkovú činnosť o 20 a viac percent alebo sú držiteľmi preukazu ŤZP. Sem zaraďujeme i tie osoby, ktoré ešte stále poberajú invalidný dôchodok alebo čiastočný invalidný dôchodok priznaný podľa predpisov účinných do konca roku 2003 a neboli ešte Sociálnou poisťovňou prehodnotené podľa zákona č.461/2003 Z.z. o sociálnom poistení.

Znížená sadzba poistného sa v prípade osoby so zdravotným postihnutím uplatní za celý kalendárny mesiac, v ktorom bola táto osoba považovaná za osobu so zdravotným postihnutím aspoň jeden kalendárny deň.

Príklad

Pani Agnesa je zamestnancom spoločnosti Grúň s.r.o. Pri autohavárii utrpela vážny úraz, rozhodnutím Sociálnej poisťovne bola uznaná za osobu s poklesom vykonávať zárobkovú činnosť o 45% k 30.novembru 2005. Znížené sadzba poistného 2% a 5% sa pri výpočte poistného pani Agnesy uplatnia už za mesiac november 2005.
MonikaKolnik
03.06.06,09:47
predpokladám, toto je definicia len od 1.9.2005,
myslím od 1.1.-31.8.05 zdravotne postihnutá osoba
bola len osoba - poberateľ invalidného dôchodku.
- ak je to zle, prosim opravte ma, pretoze na zdravotnej poisťovni
som v priebehu roku 2005 dostala asi 3 rôzne odpovede
(ŤZP 70%)
dik
BEBANT
03.06.06,14:43
Tú odvodovú povinnosť zamestnanca 14% som našla konkretne v § 12 odst.1 písmeno b), vraj má zamestnanec odvodovú povinnosť 14% z VZ podľa § 13 odst.5....a §13 odst 5 hovorí o zamestnancovi, ktorý nie je SZČO a má príjmy podliehajúce dani podľa §6....a ked pozriem §6, tak sú tam aj také záležitosti ako úroky na bankovom účte alebo príjmy z predaja obchodného majetku, či ako to tam je, nemám to pred sebou...tak mám v tomto chaos...pán Mihál píše, že to je ten samoplatiteľ...potiaľ by som to chápala...ale tie zložky, ktoré patria do vymeriavacieho základu, ten §6, to teda mi do hlavy nejde...vobec
BEBANT
03.06.06,14:45
Odvodová povinnosť zamestnanca je 4% a zamestnávateľa 10% z príjmu
Iné % sú pre poberateľov ID: 2% zamestnanec, 5% zamestnávateľ
Odvodová povinnosť SZČO je 14%
Bebant oprav v názve slovo" poistenie"


Upravila som to celé :)))
Jana Motyčková
03.06.06,16:36
Tú odvodovú povinnosť zamestnanca 14% som našla konkretne v § 12 odst.1 písmeno b), vraj má zamestnanec odvodovú povinnosť 14% z VZ podľa § 13 odst.5....a §13 odst 5 hovorí o zamestnancovi, ktorý nie je SZČO a má príjmy podliehajúce dani podľa §6....a ked pozriem §6, tak sú tam aj také záležitosti ako úroky na bankovom účte alebo príjmy z predaja obchodného majetku, či ako to tam je, nemám to pred sebou...tak mám v tomto chaos...pán Mihál píše, že to je ten samoplatiteľ...potiaľ by som to chápala...ale tie zložky, ktoré patria do vymeriavacieho základu, ten §6, to teda mi do hlavy nejde...vobec
14% platí zamestnanec, ak má príjmy podľa §6 zákona o dani z príjmu (a nie je ŠZČO) okrem príjmov z prenájmu a príjmov zdanených zrážkou. Toto sa platí až v ročnom zúčtovaní poistného (listy SD alebo XD), preddavky sa neplatia.
Úroky spadajú pod §6 iba ak ide o úroky na účtoch, ktoré sa používajú pri činnosti SZČO, príjem z predaja podniku to sa tiež týka ukončenia živnosti, čiže SZČO - t.j. nespadá to pod §13 ods.5 zákona o ZP. Úroky na osobnom účte spadajú pod §7, predaj podielu v spoločnosti alebo cenných papierov tiež spadajú buď pod §7 alebo §8.

Do toho §13 ods.5 patria napr. autorské honoráre (ak sa neprihlási ako SZČO v ZP) alebo príjmy zo zmluvy o dielo alebo iných typov zmlúv.